100 virksomheder skal give den mindre gas

Med initiativet Climate Action 100+ vil nogle af verdens største investorer, heriblandt danske MP Pension, få de 100 største udledere af CO2 til at arbejde målrettet med at forbedre deres klimaaftryk.

Sammen med en række af verdens største institutionelle investorer intensiverer MP Pension indsatsen for at få de 100 største udledere af CO2 til at lette foden fra drivhusgaspedalen..

13.12.2017

CSR.dk

I går blev initiativet Climate Action 100+ lanceret på klimatopmødet One Planet Summit i Paris. Det er et nyt samarbejde mellem nogle af verdens største institutionelle investorer, der har til hensigt at få de 100 største udledere af CO2 til at arbejde målrettet for at begrænse deres udslip og holde sig inden for COP21-aftalens målsætninger.

Læs også: Pensionskasse ændrer klima-kurs

En af de virksomheder, der er med i investorinitiativet, er danske MP Pension, der er en pensionskasse for psykologer og magistre.

”MP Pension går med i samarbejdet for at være med til at påvirke de 100 største udledere af CO2 til at holde sig inden for Paris-aftalens målsætninger – og dermed udlede mindre af de drivhusgasser, der påvirker klimaet negativt”, siger investeringschef i MP Pension, Anders Schelde, og fortsætter:

”Hvis der i fremtiden skal være en sammenhæng mellem virksomhedernes forretningsstrategier og klimahensyn, skal klimaspørgsmålene helt ind i bestyrelseslokalet", siger Anders Schelde, investeringschef i MP Pension..

”Hvis der i fremtiden skal være en sammenhæng mellem virksomhedernes forretningsstrategier og klimahensyn, skal klimaspørgsmålene helt ind i bestyrelseslokalet. Derfor vil Climate Action 100+ også arbejde for, at bestyrelserne i de 100 virksomheder viser os, at deres forretningsmodel stemmer overens med Paris-aftalens målsætninger”.

Selskaber skal forbedre deres rapportering
Ud over at fokusere på de største CO2-udledere fokuserer Climate Action 100+ også på at arbejde mere bredt med drivhusgasudfordringen.

Her er det essentielt, at alle selskaber forbedrer deres rapportering og klimarelaterede risici. Det handler om at få flere klimainformationer- og data ind i regnskaberne.

”Det er ikke muligt at omstille et helt energisystem fra den ene dag til den anden, men på længere sigt kan vi bidrage til denne udvikling ved at indrette vores porteføljer, så de understøtter denne udvikling”, forklarer Anders Schelde og fortsætter:

Læs også: Verdens CO2-udslip stiger igen

”Det kræver imidlertid, at vi har de rette data, så vi som investor kan navigere i dette, og understøtte de rette virksomheder, og i rollen som aktiv ejer gå i dialog med de virksomheder, som er udfordret på dette område. Det kan også snildt være virksomheder uden for den egentlige fossile sektor”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online