100 virksomheder skal give den mindre gas

Med initiativet Climate Action 100+ vil nogle af verdens største investorer, heriblandt danske MP Pension, få de 100 største udledere af CO2 til at arbejde målrettet med at forbedre deres klimaaftryk.

Sammen med en række af verdens største institutionelle investorer intensiverer MP Pension indsatsen for at få de 100 største udledere af CO2 til at lette foden fra drivhusgaspedalen..

13.12.2017

CSR.dk

I går blev initiativet Climate Action 100+ lanceret på klimatopmødet One Planet Summit i Paris. Det er et nyt samarbejde mellem nogle af verdens største institutionelle investorer, der har til hensigt at få de 100 største udledere af CO2 til at arbejde målrettet for at begrænse deres udslip og holde sig inden for COP21-aftalens målsætninger.

Læs også: Pensionskasse ændrer klima-kurs

En af de virksomheder, der er med i investorinitiativet, er danske MP Pension, der er en pensionskasse for psykologer og magistre.

”MP Pension går med i samarbejdet for at være med til at påvirke de 100 største udledere af CO2 til at holde sig inden for Paris-aftalens målsætninger – og dermed udlede mindre af de drivhusgasser, der påvirker klimaet negativt”, siger investeringschef i MP Pension, Anders Schelde, og fortsætter:

”Hvis der i fremtiden skal være en sammenhæng mellem virksomhedernes forretningsstrategier og klimahensyn, skal klimaspørgsmålene helt ind i bestyrelseslokalet", siger Anders Schelde, investeringschef i MP Pension..

”Hvis der i fremtiden skal være en sammenhæng mellem virksomhedernes forretningsstrategier og klimahensyn, skal klimaspørgsmålene helt ind i bestyrelseslokalet. Derfor vil Climate Action 100+ også arbejde for, at bestyrelserne i de 100 virksomheder viser os, at deres forretningsmodel stemmer overens med Paris-aftalens målsætninger”.

Selskaber skal forbedre deres rapportering
Ud over at fokusere på de største CO2-udledere fokuserer Climate Action 100+ også på at arbejde mere bredt med drivhusgasudfordringen.

Her er det essentielt, at alle selskaber forbedrer deres rapportering og klimarelaterede risici. Det handler om at få flere klimainformationer- og data ind i regnskaberne.

”Det er ikke muligt at omstille et helt energisystem fra den ene dag til den anden, men på længere sigt kan vi bidrage til denne udvikling ved at indrette vores porteføljer, så de understøtter denne udvikling”, forklarer Anders Schelde og fortsætter:

Læs også: Verdens CO2-udslip stiger igen

”Det kræver imidlertid, at vi har de rette data, så vi som investor kan navigere i dette, og understøtte de rette virksomheder, og i rollen som aktiv ejer gå i dialog med de virksomheder, som er udfordret på dette område. Det kan også snildt være virksomheder uden for den egentlige fossile sektor”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online