For 100 millioner blandede grønne investeringer, tak

Villum Fonden går i gang med impact investment og vil vise, at det er muligt at tjene gode penge og samtidig give verden et skub i en mere bæredygtig retning.

Impact investments skal ikke bare tjene penge, men også skabe positive forandringer i samfundet. Villum Fonden satser på at forbedre miljø og klima. .

15.11.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Villum Fonden har i løbet af 2016 taget et vigtigt skridt. Som en af de første af de store fonde i Danmark har de vedtaget en strategi for impact investments, hvor investeringer ikke bare skal levere et økonomisk overskud, men også skabe forandring i samfundet.

Ti trends inden for impact investeringer

I det årlige Impact Investment Survey fra Global Impact Investing Network (GIIN), deltog 158 investeringsvirksomheder fra hele verden. Af deres besvarelser kunne man lære at disse virksomheder i 2015 brugte 15 milliarder amerikanske dollar på impact investeringer, og det tal vil kun stige fremover.

Derudover peger rapporten på 10 trends:

  • Trend 1: En stadig bredere vifte af investorer bliver tiltrukket af impact investments
  • Trend 2: Det bliver nemmere for private investorer at få adgang til Impact investeringer-
  • Trend 3: Energi- og landbrugssektoren tiltrækker flest impact investeringer
  • Trend 4: Nye vækstøkonomier vil komme stadig mere i fokus for impact investeringer.
  • Trend 5: Specialiserede rådgivere og digitale platforme styrker infrastrukturen og produktudviklingen på markedet for impact investeringer.
  • Trend 6: Dokumentationen for det økonomiske udbytte fra impact investeringer vokser.
  • Trend 7: Der udvikles stadig flere standardiserede værktøjer til at måle og certificere hvad impact investeringer opnår.
  • Trend 8: Finansieringen af impact investments bliver mere og mere mangfoldig, f.eks. med blandet privat-offentlig finansiering.
  • Trend 9: Bred viden og ledelseskompetence er en afgørende factor for success.
  • Trend 10: Regeringer kan spille en kritisk rolle i feltet for impact investeringer – som lovgiver og co-investor. 

Surveyet kan hentes her

Verdens begejstring for ovenlysvinduer har givet Villumfonden, hvis midler kommer fra firmaet Velux, en formue på over ni milliarder kroner. De bliver investeret, så formuen vokser, og så deles der penge ud til naturvidenskabelig forskning, miljømæssige, sociale og kulturelle formål i ind- og udland.

Nu har fonden taget 100 millioner dollars og vil bruge dem på at gøre verden grønnere. Pengene skal placeres igennem nøje udvalgte investeringsfonde, som udpeger de grønne virksomheder og teknologier på vegne af fonden.

Investering i grundlæggende forandringer
I praksis skal der investeres i bedre og mere effektiv brug af klodens ressourcer og bæredygtige aktiver, f.eks. bæredygtigt forvaltede skove og landbrug.

I et interview med altinget.dk, forklarer head of Impact Investment i Villum Fonden, Anders Kristoffersen, hvad de vil lægge til grund for deres investeringer, f.eks. at det ikke er nok at gøre det samme som før bedre, der skal være grundlag for faktisk at løse miljø- og klimaproblemer. Som f.eks. forskellen på at hive fossile brændstoffer op af jorden med mindre energiforbrug og at lave grøn energi.

”Et andet eksempel kan være en teknologi, som får benzinbiler til at køre længere på literen. Der vil vi hellere investere i elbiler, for de adresserer grundløsningen, og det er det, vi styrer efter,” siger Anders Kristoffersen til altinget.dk.

På den lange bane
Villum Fonden håber, at de opnår så gode resultater med de første 100 milloner dollar, at de på langt sigt kan trække alle fondens investeringer i en mere bæredygtig retning.

”Jeg håber, at der kommer til at ske det samme, som forhåbentlig er på vej i landbrugssektoren, hvor man er ved at nedbryde de to siloer med konventionel og økologisk landbrugsdrift. Vi er økologerne her på dette felt. Vi forsøger at være de grønneste,” siger Anders Kristoffersen til Altinget, og fortsætter: ”Vi ønsker at understøtte en udvikling og en tro på, at det kan lade sig gøre. Og hvis vi følger denne strategi, så tror vi faktisk, vi kan få en ganske pæn forrentning på det.”

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle