10-punktsplan skal bane vejen for en grønnere dagligvarehandel

Regeringen inviterer erhvervslivet til partnerskaber om grøn omstilling. De Samvirkende Købmænd har ti forslag til fremme af en grønnere dagligvarehandel.

Adm. direktør John Wagner og resten af De Samvirkende Købmænd har udarbejdet en 10-punktplan med initiativer, som vil gøre det lettere for butikkerne at tage hensyn til klima, miljø og bæredygtighed. .

29.09.2019

CSR.dk

Den bold har De Samvirkende Købmænd (DSK), der bl.a. har Meny, Rema 1000 og Spar som medlemmer, grebet. Derfor har de udarbejdet et oplæg til et partnerskab om en grønnere dagligvarehandel.

”Vi skal i hver eneste butik gøre en indsats for f.eks. at spare på energien og undgå madspild”, siger adm. direktør i DSK, John Wagner, og fortsætter:

”Men vi må også forlange, at der fra politisk hold kommer initiativer, som fjerner de barrierer, der forhindrer de forretningsdrivende i at tage optimalt hensyn til klimaet”.

Læs også: Når købmænd laver CSR: Mest mulig velgørenhed for pengene

Oplægget indeholder således nedenstående 10-punktsplan med initiativer, som vil gøre det lettere for butikkerne at tage hensyn til klima, miljø og bæredygtighed. 

  1. Madspild – administrative byrder lempes, og aktiviteter samles
  2. Ensretning af kommunernes krav til affaldssortering
  3. Opgør med de pantfrie dåser fra de tyske grænsebutikker 
  4. Øget brug af pant og lokale genbrugsstationer
  5. Plastikstrategi skal implementeres
  6. Fjernelse af afgiften på overskudsvarme
  7. Tilskud til/forøgede afskrivningsmuligheder for energireducerende tiltag
  8. Klimamærkning/øget bevidsthed om klimapåvirkning
  9. Transport med øget elektrificering
  10. Nedsat moms på sundere fødevarer

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup