”Bæredygtige materialer er noget sludder”

Building Green 2016: Byggebranchen skal tænke mere langsigtet for at opnå bæredygtighed omkring deres materialeforbrug. Det handler om at bevare værdien i elementerne.

Materialepanelet på scenen. Fra venstre: energi- og klimaordfører for Alternativet, Christian Poll, arkitekt, kreativ direktør og indehaver, JJW arkitekter, Ole Hornbek, formand for IDA BYG, Kurt Emil Eriksen og arkitekt og partner i Vandkunsten, Søren Nielsen. Foto: Anders Kampmann.

07.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Hvordan kan byggebranchen fremme brugen af bæredygtige byggematerialer og hvordan tager vi fat i de udfordringer der eksisterer ved brugen af nye materialer?

Det spørgsmål stillede en session på årets Building Green-messe i Forum, der sluttede i torsdags, et panel bestående af to arkitekter, en politiker og en ingeniør. Alle tre faggrupper har såvel interesser som ansvar på området, og kunne også ganske nemt blive enige om, at der er et godt stykke til mål på området, om end det bestemt går i den rigtige retning.

Læs også: Grønt byggeri – stort potentiale og store udfordringer

På en messe, der i øvrigt satte besøgsrekord med 7394 deltagere over de to dage, hvor begrebet bæredygtige materialer var et gennemgående tema, så sørgede arkitekt og partner i tegnestuen Vandkunsten, Søren Nielsen, straks for at fange folks opmærksomhed ved at sætte konceptet på spidsen.

”Bæredygtige materialer er noget sludder. Det handler om, hvordan og hvor længe vi anvender materialerne. Alle fremstillingsprocesser efterlader et aftryk, uanset hvor råmaterialerne kommer fra; de bliver jo stadig brugt”, sagde han.

Building Green satte i år besøgsrekord med 7394 deltagere over de to dage, en fremgang på 31 procent i forhold til sidste år. Foto: Anders Kampmann.

Netop det holistiske og mere langsigtede perspektiv blev efterlyst i flere omgange i løbet af samtalesessionen, der var faciliteret af Akademisk Arkitektforening. Vejen til bæredygtighed går således i høj grad via en den bedst mulige udnyttelse af de råvarer, der bliver sat til livs i produktionen.

Politiske sten på vejen
”Et givent materiale har en livscyklus, og her er opgaven at sørge for, at den bliver så lang, som muligt. Så det at optimere sit materialeforbrug bør altid være aktuelt. Her er eksempelvis princippet om at designe til adskillelse godt; på den måde forringer man ikke produktets værdi, når det skal genanvendes”, sagde formand for Ingeniørforenings byggetekniske netværk IDA BYG, Kurt Emil Eriksen.

Der er dog en del sten på den førnævnte vej, bl.a. på det politiske niveau, som skal ryddes væk, for at udviklingen kan fortsætte. Både i dansk og europæisk sammenhæng kan og bør der ske lovmæssige og juridiske ændringer, mente specielt arkitekterne i panelet.

”Det er endog meget kompliceret at bygge med genbrugsmaterialer i dag, der er mange begrænsninger, som man godt kan luge ud i til alles fordel, også uden at det skal gå ud over miljøet”, sagde Søren Nielsen, mens energi- og klimaordfører for Alternativet, Christian Poll, adresserede det politiske aspekt.

Læs også: Dansk Byggeri: Godt med ambitiøse klimakrav

”Vi skal huske at være kritiske i forhold til, hvad vi genbruger og hvordan, men når det er sagt, så kan og bør både stat og kommuner etablere bedre rammebetingelser for byggeriet. Ved at give dem noget mere frihed, vil vi også bidrage til at udviklingen rykker sig”, sagde han.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V