Økologisk Råd: Hold fast i klimaambitionerne frem mod Paris

Danmark skal ikke sænke sine klimaambitioner nu, det vil være undergravende frem mod decembers klimatopmøde i Paris, mener Det Økologisk Råd.

Danmark bør fastholde sine klimaambitioner frem mod COP21, mener Det Økologiske Råd..

20.08.2015

CSR.dk

Den store klimakongres, COP21, i Paris til december nærmer sig med hastige skridt, og bliver af mange betegnet som et af de vigtigste topmøder for klimaet i mange år. Og derfor er det decideret undergravende, når klima- og energiminister Lars Chr. Lilleholt (V) udtaler, at Danmark skal sænke sine klimaambitioner, det mener Det Økologiske Råd.

”En sænkning af Danmarks klimaambitioner er et helt forkerte signal at sende op til klimatopmødet i Paris. Danmark er en vigtig rollemodel for andre lande, fordi vi har vist, at vi kan forene en ambitiøs klimapolitik med en sund økonomi. Det skal vi blive ved med, hvis vi vil have andre lande til at følge trop,” siger Rådets sekretariatsleder, Christian Ege.

Læs også: Fransk fart på grøn omstilling

Ministeren har været fremme og sige, at Danmark skal sænke sine klimaambitioner fra de 40 procents reduktion af CO2-udledning, som den tidligere regering, dens støttepartier og de Konservative vedtog sammen i klimaloven. Han mener, at den 37 procents reduktion inden for kraft-varmesektoren, som energiaftalen fra 2012 ser ud til at lande på, er fuldt tilstrækkelig.

Signalværdien i det, mener Det Økologiske Råd, er et stop for alle bestræbelser på at sænke klimagasudslip fra transport og landbrug, som er uden for Energiaftalen. Men hvis Danmark skal nå det langsigtede mål om at være uafhængige af fossile brændstoffer i 2050, er det helt nødvendigt, at også transporten og landbruget bidrager, påpeger Rådet.

Derudover er der, ifølge Christian Ege, flere andre fordele, hvis Danmark holder fast i klimaambitionerne. Hvis vi fortsætter bestræbelserne på at få et bedre vandmiljø, så Danmark kan leve op til EU's vandrammedirektiv, vil dette også sænke landbrugets CO2-udslip. Og hvis kravene til transportsektoren ligeledes bliver fastholdt, vil det også føre til bedre luftkvalitet, specielt i byerne.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Endelig vil en fastholdelse af de eksisterende ambitioner samtidig være med til at fastholde Danmarks førerposition i den grønne omstilling – hvilket også, som tidligere omtalt her på csr.dk, vil være til gavn for den grønne erhvervssektor og de danske eksportmuligheder på området.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia