”Virksomhederne ønsker i højere grad at tage ansvar for det samfund, de er en del af”

FSA’s afgående formand ser en tydelig ændring i virksomhedernes sociale og samfundsmæssige engagement i løbet af de seneste ti år – og den ændring er positiv.

05.01.2017

CSR.dk

”Du kan sige, at vi er vidne til en amerikanisering af det danske samfund, hvor holdningen i erhvervslivet er gået hen og blevet: ’Det er ikke kun det offentlige, der skal holde for – vi vil også bidrage’", siger Stig Kjerulf, der har stået i spidsen for Fonden for Socialt Ansvar siden stiftelsen i 2004, til Altinget. .

Danske virksomheder engagerer sig i højere grad i frivillige, sociale indsatser, mener afgående formand for Fonden for Socialt Ansvar, Stig Kjerulf.

I forbindelse med hans tilbagetrædning ved årsskiftet har Altinget talt med den mangeårige formand for fonden bag det landsdækkende koncept Natteravnene – og han ser tydeligt en positiv holdningsudvikling i det danske erhvervsliv:

”Der er sket en drejning, hvor virksomhederne i højere grad i dag ønsker at tage ansvar for det samfund, de er en del af. Du kan sige, at vi er vidne til en amerikanisering af det danske samfund, hvor holdningen i erhvervslivet er gået hen og blevet: ’Det er ikke kun det offentlige, der skal holde for – vi vil også bidrage’”, siger Stig Kjerulf til Altinget.

Flere måder at involvere sig på
Stig Kjerulf peger på to måder, hvorpå erhvervslivet støtter fondens projekter. Den første og mest klassiske facon er at yde økonomisk bistand eller bidrage med kompetencer og viden, eksempelvis i styregrupperne eller sekretariatet.

”Der er som regel både flere muskler og mere erfaring med strategiarbejde og kommunikation ude i virksomhederne, og det har blandt andet stor betydning for at mobilisere de frivillige”, siger Stig Kjerulf til Altinget.

Læs også: Danske virksomheder bruger mindre palmeolie

Om Fonden for Socialt Ansvar (FSA)

De første skridt mod den frivilligt baserede fond tog Stig Kjerulf i 1998, hvor han nedsatte en frivillig bestyrelse, der havde til formål at bringe den svenske indsats Natteravnene til Danmark.

Efterhånden som konceptet blev udbredt tog bestyrelsen ansvar for tilsvarende projekter, hvilket førte til stiftelsen af Fonden for Socialt Ansvar i 2004. I dag driver fonden seks landsdækkende indsatser: Familieiværksætterne, Bydelsmødre, GymLife, Erhvervs- og Skoleguiderne, Baba og Natteravnene.

Ved årsskiftet trådte Stig Kjerulf tilbage som formand, for at få mere tid til sin egen virksomhed, Kjerulf og Partnere. Den nye formand, Kurt Bardeleben, er siddende bestyrelsesmedlem og advokat i fonden.

Alle fondens indsatser er støttet af et sammensurium af private virksomheder, offentlige og semioffentlige foretagender og fonde.

Kilde: www.altinget.dk

Den anden og lidt nyere form for støtte handler om, at virksomhederne er begyndt at deltage i aktiviteterne mere praktisk. Det viser sig blandt andet når McDonalds tilbyder gratis mad, kaffe og varme til Natteravnene. Eller når TrygFonden og Telenor udstyrer de frivillige med henholdsvis gule veste og mobiltelefoner.

”Det er i dag en stor del af støtten. Det er den form for hjælp, som jeg mener handler om, at virksomhederne har fået et mere altruistisk samfundssyn. Selv D’Angleterre har vi jo set åbne døren op for de gule jakker. Og så er det samtidig en måde at profilere sin virksomhed på i en helt ny sammenhæng og på nogle helt andre præmisser”, siger Stig Kjerulf til Altinget.

Han understreger dog samtidig, at ”når økonomien virkelig brænder på, er det altid det offentlige, der træder til”.

Læs også: Danske virksomheder er blevet bedre til at tage socialt ansvar

Læs mere om Fonden for Socialt Ansvar her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V