Østjysk designvirksomhed skal teste ny global FN-platform

Den danske design- og kommunikationsvirksomhed Phoenix Design Aid fra Randers er udvalgt til at teste en ny FN-platform, der skal inspirere andre virksomheder til at arbejde bæredygtigt, overholde menneskerettighederne og bidrage til opnåelsen af FN’s 17 verdensmål.

Sammen med andre virksomheder skal Phoenix Design Aid hjælpe erhvervslivet med implementeret af flere af FN's 17 verdensmål. Foto: Phoenix Design Aid..

07.07.2022

CSR.dk

Ansvarlig virksomhedsdrift, bæredygtighed og FN’s 17 verdensmål er ofte blandt de ord, man støder på, når man klikker ind på mange virksomheders hjemmesider i dag.

Men det kan sommetider være svært at gennemskue, hvordan dette konkret udspiller sig i virksomhedernes daglige arbejde, eller hvad man som virksomhed kan gøre for at tage et større socialt ansvar.

Læs også: PensionDanmark vil styrke biodiversiteten i byområder

Det skal den randersbaserede design- og kommunikationsvirksomhed Phoenix Design Aid nu være med til at lave om på. Virksomheden er nemlig udvalgt som en del af FN’s såkaldte Early Adapter Programme til at teste en ny platform, der skal gøre det lettere for virksomheder at arbejde ud fra principper om blandt andet miljø, menneskerettigheder og verdensmålene.

”Vi er rigtig stolte over at være udvalgt som en af de virksomheder, der skal give feedback på FN’s Communication of Progress platform. Det giver os mulighed for at forbedre de forskellige værktøjer, som platformen består af, så den er klar til at blive udgivet i 2023. Helt konkret skal vi blandt andet omstille os til en helt ny rapporteringsform, der bliver mere enkel og digital end hidtil, og som desuden vil resultere i en ny bæredygtighedsrapport”, siger Dennis Lundø Nielsen, som er administrerende direktør hos Phoenix Design Aid. 

Et frivilligt anliggende
Platformen er udviklet af FN’s Global Compact, der et frivilligt initiativ for ansvarlighed i erhvervslivet.

Phoenix Design Aid har siden 2007 været medlem af initiativet, og det betyder, at den østjyske virksomhed sammen med de øvrige medlemsvirksomheder forpligter sig til at arbejde ud fra ti principper inden for blandt andet menneskerettigheder, miljø og anti-korruption.

Læs også: Ganske få danske virksomheder har strategi for biodiversitet

”I 2020 blev vi som det første grafiske bureau nogensinde certificeret efter fire verdensmål 4, 12, 13 og 17, herunder 11 forskellige delmål, og vi har således stor viden om både FN og verdensmålene. Derfor føler vi os godt rustet til at kunne forbedre platformen, der forhåbentlig også kan inspirere andre virksomheder til tage del i FN’s initiativ og tage et større socialt ansvar”, siger Dennis Lundø Nielsen.

På verdensplan er over 20.000 virksomheder medlem af FN’s Global Compact, mens der i det danske netværk Global Compact Network Denmark er knap 500 medlemsvirksomheder.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online