Øget tilskud til elektricitet fra biogas

Halvdelen af landets husdyrgødning skal udnyttes til at producere energi, mod blot fem procent i dag, og derfor får biogas nu et tilskud på i alt 100 mio. kr. så målet kan nås senest i 2012.

18.06.2009

CSR.dk

Lagt sammen med den garanterede afregningspris på 74,5 øre/kWh fra sidste års energiforlig, indgået med deltagelse af alle partier undtaget Dansk Folkeparti og Enhedslisten, når tilskuddet nu op 88 øre/kWh. Den ekstra støtte skal ses i lyset af, at det ikke er lykkedes at opnå målet fra netop seneste forlig på området og de ekstra midler skal således fungerer som kick starter for at opnå målet.
Størstedelen af det nye tilskud udgøres en anlægspulje på 85 mio. kr. Koblet med kommunale bidrag og investeringer fra sponsorer, så lyder det samlede beløb på 255 mio. kr., hvilket rækker til mellem otte og 10 nye biogasanlæg.
”Vi vurderer, når disse 8-10 anlæg er kommet op at stå, om det er det rigtige støtteniveau eller om anlæggene viser sig at være langt mere effektive, så man kan nå de 50 procent med et væsentligt mindre tilskud,” siger Henrik Høegh, fødevareordfører fra Venstre, der har indgået det nye forlig sammen med regeringspartneren Konservative og støttepartiet fra Dansk Folkeparti.
De resterende 15 mio. kr. er øremærket til økologiske gårdanlæg, der i lighed med andre kan få 20 % i anlægsstøtte, men derimod ingen kommunale lån og derfor må skaffe resten selv. Derudover gøres biogas som vare også mere attraktiv, idet den nu kan sælges med tilskud og uden afgift direkte til naturgasnettet. Samtidig sidestilles biogas med netop naturgas, således at leverandører af biogas kan tjene penge på samme måde som eksempelvis DONG Energy på varmeinvesteringer.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Opgøret med dansk dyreproduktion er nået til kyllingerne

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense