Øget fokus på biogas

Entsorga-Enteco-messen vil i år sætte øget fokus på biogas. Det fremtidsrelevante emne får således sin egen sektion når årets messe løber af stabelen i Köln.

20.05.2009

CSR.dk

Entsorga-Enteco Trade Fair er den internationale handelsmesse for affaldshåndtering og miljøteknologi. Den finder sted i tyske Köln og netop hos vores naboer syd for grænsen er antallet af biogasanlæg vokset mærkbart gennem de seneste år. Biogas spiller således en afgørende rolle i produktionen af elektricitet fra genanvendte materialer og det er da også dette faktum der afspejler sig i forberedelserne til årets messe.
”Biogas har altid været et vigtigt emne. Vi anerkender nu denne udvikling ved for første gang at give det dets eget udstillingsområde,” siger Sabine Loos, Division Manager, Technology & Environment hos arrangørerne Koelnmesse GmbH.

Biogasemnet hænger godt sammen med det såkaldte RETECH-initiativ, der også er repræsenteret på årets messe. Det sigter efter, at hæve standarderne for affaldshåndtering i udlandet, specielt i udviklingslandene. På en stand på messen vil RETECH, sammen med det tyske miljøministerium, præsentere metoder til at udvinde varme fra biomasse, sådan som man gør det i dag på et værk i den tyske region Böblingen. Den biogas der bliver udvundet fra biomassen kan, efter at være blevet konverteret til elektrisk og termisk energi, dække det årlige energiforbrug for ca. 2.500 husstande i regionen.

Entsorga-Enteco Trade Fair 2009 finder sted fra den 27. til den 30. oktober i Köln. Messen foregår hvert tredje år og omfattede i 2006 over 900 udstillere fra 28 lande, ca. 40.000 besøgende og dækkede et område på over 90.000 m2

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense