Årets Green Impact Week er i gang

I år er det fælles ambitionsniveau hævet og nye stemmer inviteret helt ind i kernen. For fremtidens skyld.

Foto: Green Impact Week.

31.05.2022

CSR.dk

For tredje år samles en bred vifte af aktører inden for teknologi, politik og strategi i relation til grøn omstilling i disse dage til Green Impact Week – som er den danske andel i EU’s Green Week.

Men i år er noget anderledes. For mens formaterne og temaerne måske ligner sig selv med hovedtalere, paneldebatter, workshops, pitches af produkter og ideer til grøn omstilling, så er både overliggeren og nogle af deltagerne nye.

For det første: Net-zero er bare ikke nok. Derfor et nyt fokus. Som Human Shojaee, stifter og leder af Sustainary, som sammen med et bredt partnerfelt organiserer eventen, siger:

”Vi er nødt til at tænke længere end, hvordan vi transformerer samfundet mod et netto nul-mål. Derfor flytter vi i år Green Impact Weeks fokus fra grøn omstilling til det regenerative samfund.”

For det andet: Debatten om grøn omstilling er nødt til at blive demokratiseret. Og 2022 er det europæiske ungdomsår. Så Green Impact Week starter der.

Således er unge stærkt repræsenteret til eventen – og har deltaget i planlægningen og vil være dybt involveret i opfølgningen.

Konferencens ideer skal bredt ud
Det betyder, at udover decideret ungdomsledede workshops så er der en ungdomsrepræsentant i mindst 40 procent af debatpanelerne. Derer etableret et Youth Council i tæt samarbejde med Sustainable Change Makers, Venture Cup og CBS Climate Club. Desuden har unge en særlig rolle i at observere, indfange information, og formidle deres tanker.

Læs også: Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi

I den kommende tid vil indsigter herfra blive analyseret og benyttet i udformningen af en opsamlende rapport fra konferencen, som opsummerer forslag til, hvordan man opnår et regenerativt samfund i nøgletemaer: Energi, mad, grønt økosystem, talent, vand og investeringer. Rapporten vil blive distribueret bredt, og dens resultater skal også pitches direkte til politkere og beslutningstagere.

Sustainary håber, at deres erfaringer med dette års fokus på unge også fremover vil præge de events og aktiviteter, virksomheden står bag.

”Vi vil gerne bedre forstår de unges behov og integrere unge i vores forskellige aktiviteter. Vi tror på at bæredygtighed og ungdommen hænger tæt sammen og det vil derfor kunne styrke os for fremtiden at have et styrket setup ift. de unge,” siger Human Shojaee.

Læs mere om Green Impact week her

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

20.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V