Årets Green Impact Week er i gang

I år er det fælles ambitionsniveau hævet og nye stemmer inviteret helt ind i kernen. For fremtidens skyld.

Foto: Green Impact Week.

31.05.2022

CSR.dk

For tredje år samles en bred vifte af aktører inden for teknologi, politik og strategi i relation til grøn omstilling i disse dage til Green Impact Week – som er den danske andel i EU’s Green Week.

Men i år er noget anderledes. For mens formaterne og temaerne måske ligner sig selv med hovedtalere, paneldebatter, workshops, pitches af produkter og ideer til grøn omstilling, så er både overliggeren og nogle af deltagerne nye.

For det første: Net-zero er bare ikke nok. Derfor et nyt fokus. Som Human Shojaee, stifter og leder af Sustainary, som sammen med et bredt partnerfelt organiserer eventen, siger:

”Vi er nødt til at tænke længere end, hvordan vi transformerer samfundet mod et netto nul-mål. Derfor flytter vi i år Green Impact Weeks fokus fra grøn omstilling til det regenerative samfund.”

For det andet: Debatten om grøn omstilling er nødt til at blive demokratiseret. Og 2022 er det europæiske ungdomsår. Så Green Impact Week starter der.

Således er unge stærkt repræsenteret til eventen – og har deltaget i planlægningen og vil være dybt involveret i opfølgningen.

Konferencens ideer skal bredt ud
Det betyder, at udover decideret ungdomsledede workshops så er der en ungdomsrepræsentant i mindst 40 procent af debatpanelerne. Derer etableret et Youth Council i tæt samarbejde med Sustainable Change Makers, Venture Cup og CBS Climate Club. Desuden har unge en særlig rolle i at observere, indfange information, og formidle deres tanker.

Læs også: Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi

I den kommende tid vil indsigter herfra blive analyseret og benyttet i udformningen af en opsamlende rapport fra konferencen, som opsummerer forslag til, hvordan man opnår et regenerativt samfund i nøgletemaer: Energi, mad, grønt økosystem, talent, vand og investeringer. Rapporten vil blive distribueret bredt, og dens resultater skal også pitches direkte til politkere og beslutningstagere.

Sustainary håber, at deres erfaringer med dette års fokus på unge også fremover vil præge de events og aktiviteter, virksomheden står bag.

”Vi vil gerne bedre forstår de unges behov og integrere unge i vores forskellige aktiviteter. Vi tror på at bæredygtighed og ungdommen hænger tæt sammen og det vil derfor kunne styrke os for fremtiden at have et styrket setup ift. de unge,” siger Human Shojaee.

Læs mere om Green Impact week her

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup