Årets Green Impact Week er i gang

I år er det fælles ambitionsniveau hævet og nye stemmer inviteret helt ind i kernen. For fremtidens skyld.

Foto: Green Impact Week.

31.05.2022

CSR.dk

For tredje år samles en bred vifte af aktører inden for teknologi, politik og strategi i relation til grøn omstilling i disse dage til Green Impact Week – som er den danske andel i EU’s Green Week.

Men i år er noget anderledes. For mens formaterne og temaerne måske ligner sig selv med hovedtalere, paneldebatter, workshops, pitches af produkter og ideer til grøn omstilling, så er både overliggeren og nogle af deltagerne nye.

For det første: Net-zero er bare ikke nok. Derfor et nyt fokus. Som Human Shojaee, stifter og leder af Sustainary, som sammen med et bredt partnerfelt organiserer eventen, siger:

”Vi er nødt til at tænke længere end, hvordan vi transformerer samfundet mod et netto nul-mål. Derfor flytter vi i år Green Impact Weeks fokus fra grøn omstilling til det regenerative samfund.”

For det andet: Debatten om grøn omstilling er nødt til at blive demokratiseret. Og 2022 er det europæiske ungdomsår. Så Green Impact Week starter der.

Således er unge stærkt repræsenteret til eventen – og har deltaget i planlægningen og vil være dybt involveret i opfølgningen.

Konferencens ideer skal bredt ud
Det betyder, at udover decideret ungdomsledede workshops så er der en ungdomsrepræsentant i mindst 40 procent af debatpanelerne. Derer etableret et Youth Council i tæt samarbejde med Sustainable Change Makers, Venture Cup og CBS Climate Club. Desuden har unge en særlig rolle i at observere, indfange information, og formidle deres tanker.

Læs også: Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi

I den kommende tid vil indsigter herfra blive analyseret og benyttet i udformningen af en opsamlende rapport fra konferencen, som opsummerer forslag til, hvordan man opnår et regenerativt samfund i nøgletemaer: Energi, mad, grønt økosystem, talent, vand og investeringer. Rapporten vil blive distribueret bredt, og dens resultater skal også pitches direkte til politkere og beslutningstagere.

Sustainary håber, at deres erfaringer med dette års fokus på unge også fremover vil præge de events og aktiviteter, virksomheden står bag.

”Vi vil gerne bedre forstår de unges behov og integrere unge i vores forskellige aktiviteter. Vi tror på at bæredygtighed og ungdommen hænger tæt sammen og det vil derfor kunne styrke os for fremtiden at have et styrket setup ift. de unge,” siger Human Shojaee.

Læs mere om Green Impact week her

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.05.2026CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

08.05.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online