Årets Green Impact Week er i gang

I år er det fælles ambitionsniveau hævet og nye stemmer inviteret helt ind i kernen. For fremtidens skyld.

Foto: Green Impact Week.

31.05.2022

CSR.dk

For tredje år samles en bred vifte af aktører inden for teknologi, politik og strategi i relation til grøn omstilling i disse dage til Green Impact Week – som er den danske andel i EU’s Green Week.

Men i år er noget anderledes. For mens formaterne og temaerne måske ligner sig selv med hovedtalere, paneldebatter, workshops, pitches af produkter og ideer til grøn omstilling, så er både overliggeren og nogle af deltagerne nye.

For det første: Net-zero er bare ikke nok. Derfor et nyt fokus. Som Human Shojaee, stifter og leder af Sustainary, som sammen med et bredt partnerfelt organiserer eventen, siger:

”Vi er nødt til at tænke længere end, hvordan vi transformerer samfundet mod et netto nul-mål. Derfor flytter vi i år Green Impact Weeks fokus fra grøn omstilling til det regenerative samfund.”

For det andet: Debatten om grøn omstilling er nødt til at blive demokratiseret. Og 2022 er det europæiske ungdomsår. Så Green Impact Week starter der.

Således er unge stærkt repræsenteret til eventen – og har deltaget i planlægningen og vil være dybt involveret i opfølgningen.

Konferencens ideer skal bredt ud
Det betyder, at udover decideret ungdomsledede workshops så er der en ungdomsrepræsentant i mindst 40 procent af debatpanelerne. Derer etableret et Youth Council i tæt samarbejde med Sustainable Change Makers, Venture Cup og CBS Climate Club. Desuden har unge en særlig rolle i at observere, indfange information, og formidle deres tanker.

Læs også: Havvind skal levere halvdelen af EU's grønne energi

I den kommende tid vil indsigter herfra blive analyseret og benyttet i udformningen af en opsamlende rapport fra konferencen, som opsummerer forslag til, hvordan man opnår et regenerativt samfund i nøgletemaer: Energi, mad, grønt økosystem, talent, vand og investeringer. Rapporten vil blive distribueret bredt, og dens resultater skal også pitches direkte til politkere og beslutningstagere.

Sustainary håber, at deres erfaringer med dette års fokus på unge også fremover vil præge de events og aktiviteter, virksomheden står bag.

”Vi vil gerne bedre forstår de unges behov og integrere unge i vores forskellige aktiviteter. Vi tror på at bæredygtighed og ungdommen hænger tæt sammen og det vil derfor kunne styrke os for fremtiden at have et styrket setup ift. de unge,” siger Human Shojaee.

Læs mere om Green Impact week her

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus