”Grøn” tagmaling sikrer vækst i Kolding-virksomhed

En særlig klimavenlig tagmaling har sikret den jyske virksomhed ISO Paint Nordic en vækst på godt 20 procent. Malingen reflekterer solens stråler, så der skal bruges mindre energi på at holde bygningerne kølige indendørs.

ISO Paint Nordic's "grønne" tagmaling sænker temperaturen på bygningers tage, fordi produktet reflekterer solens stråler. Dermed skal der bruges mindre energi på at holde et behageligt indeklima via aircondition..

09.03.2012

CSR.dk

I New York har man i flere år eksperimenteret med at male tagene på byens skyskrabere hvide for at holde bygningerne kolde og dermed reducere behovet for energislugende aircondition indendørs. Metoden virker, og på en 30 grader varm sommerdag bliver et sort tag op til 82 grader varmt, mens et hvidt tag kun når op på 38 grader. Dermed reduceres energiforbruget til køling markant. Men hvad gør man, hvis et hvidt tag ikke matcher firmadomicilets arkitektur og design? Det problem har virksomheden ISO Paint Nordic fra Lunderskov ved Kolding fundet en løsning på. I 2010 lancerede virksomheden tagmalingen ClimateCooler, som, i alle tænkelige farver, er i stand til at reflektere solens stråler, så tagets temperatur bliver sænket med op til 40 procent.

Omsætningen steget 20 procent
Specielt for supermarkeder, indkøbscentre og kontorbygninger er den klimavenlige tagmaling en god løsning, mener direktør i ISO Paint Nordic Nina Kjærgaard Reinert.

”På den slags bygninger står aircondition-anlæggets indsugere typisk oppe på taget, hvor de trækker luft ind, som bliver kølet ned og sendt videre ind i bygningen. Derfor betyder det meget, om luften på taget er 80 eller 50 grader. Ved 50 grader skal aircondition-anlægget simpelthen bruge mindre energi, og det betyder en mindre elregning for virksomheden,” siger Nina Kjærgaard Reinert og understreger, at ClimateCooler dokumenteret kan gøre den forskel.

Produktet er da også blevet en klar succes og har haft stor effekt på regnskabet hos ISO Pant Nordic, hvor omsætningen, ifølge Nina Kjærgaard Reinert, er steget med 20 procent udelukkende på grund af ClimateCooler. Da Danmark ikke er det varmeste land i verden, stammer 75 procent af ClimateCooler-omsætningen fra eksport til i alt 20 lande.

”Vi regner faktisk Danmark for at være det dårligste marked, mens England og Frankrig er de største aftagere af produktet,” fortæller Nina Kjærgaard Reinert og understreger, at virksomheden har et mål om, at produktet inden for de kommende tre år skal kunne købes over hele verden.

Nedbryder NOX-partikler
Virksomhedens grønne ambitioner stopper dog ikke der. I øjeblikket arbejder ISO Paint Nordic nemlig på en forbedret version af ClimateCooler-produktet, som kommer til at hedde ClimateCooler Catalyst.

Det nye produkt bliver i stand til at nedbryde skadelige NOX-partikler i luften.

”Når NOX-partiklerne, flyver med luften henover tagene med ClimateCooler Catalyst, sker der en katalyserings-process - i stil med en fotokatalytisk proces – så partiklerne bliver omdannet til uskadelige salte. Det gavner i høj grad klimaet,” siger Nina Kjærgaard Reinert.

I øjeblikket samarbejder ISO Paint Nordic med Teknologisk Institut, som hjælper med at dokumentere effekten af ClimateCooler Catalyst, der ventes at blive lanceret i løbet af foråret.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København