Virksomheder kan hjælpe flygtninge ved at fastholde tyrkiske leverandører

Til trods for faren for, at syriske flygtninges arbejdskraft udnyttes på fabrikkerne, opfordres flere modebrands til at holde fast i de eksisterende forsyningsled i Tyrkiet. Formålet er at skabe anstændigt arbejde og rimelige lønninger.

Internationale beklædningsvirksomheder kan hjælpe flygtningene og de tyrkiske samfund, der har taget imod dem, ved at holde fast i eksisterende leverandører i Tyrkiet. Sådan lyder meldingen fra BHRRC. Foto: Flickr/Travel Aficionado..

03.11.2016

CSR.dk

Den humanitære organisation Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC) opfordrer nu flere virksomheder i beklædningsindustrien til at bevare sine forsyningsled i Tyrkiet, skriver netmediet CIPS. Det er til trods for den overhængende fare for, at de flygtninge, virksomhederne har ansat, bliver udnyttet på fabrikkerne.

Læs også: Flere globale brands giver indsigt i leverandørkæder

Opfordringen kommer efter, der har været tale om, at flere virksomheder ville trække sig fra de tyrkiske forsyningskæder, hvor de syriske arbejdere ofte udsættes for horrible forhold og dårlige lønninger. Men ifølge BHRRC kan det betale sig at holde ved, hvis man ønsker at hjælpe flygtningene til et mere anstændigt arbejde med rimelige lønninger.

”Der eksisterer en reel mulighed for, at internationale virksomheder kan hjælpe med at bringe større velstand og sikkerhed til de hårdt ramte flygtninge og til de tyrkiske samfund, som har budt dem velkommen”, lyder meldingen fra BHRCC.

Leverandørerne skal lægge kortene på bordet
Det faktum, at flygtningenes arbejdskraft bliver udnyttet under tyrkiske himmelstrøg, blev offentligt kendt i en undersøgelse foretaget af BBC Panorama. Undersøgelsen pegede bl.a. på, at en lang række børneflygtninge arbejder på fabrikker, som leverer tekstiler til Marks & Spencer og ASOS.

Flere efterfølgende undersøgelser og rapporter fra BHRRC tidligere på året har vist, at kun få af modevirksomhederne tog stilling til fabrikkernes udnyttelse af flygtninges arbejdskraft. Det tal er dog steget en smule med tiden, skriver CIPS, men kun tre brands har deciderede politikker ift. illegale flygtninge på fabrikkerne: Next, New Look og Mothercare.

Opfordringen til modevirksomhederne er, at de skal gøre det klart over for leverandørerne, at de ikke vil blive valgt fra, hvis de indrømmer, at de har illegale flygtninge ansat.

Læs også: Tekstilarbejdere kan ringe og fortælle om misbrug

Ifølge ’The Foreign Trade Association’ har omkring 7.000 syrere arbejdstilladelser i Tyrkiet, mens ca. 400.000 arbejder illegalt på tværs af landbrugssektoren, beklædnings- og tekstilindustrien.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

05.06.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online