Virksomheder kan hjælpe flygtninge ved at fastholde tyrkiske leverandører

Til trods for faren for, at syriske flygtninges arbejdskraft udnyttes på fabrikkerne, opfordres flere modebrands til at holde fast i de eksisterende forsyningsled i Tyrkiet. Formålet er at skabe anstændigt arbejde og rimelige lønninger.

Internationale beklædningsvirksomheder kan hjælpe flygtningene og de tyrkiske samfund, der har taget imod dem, ved at holde fast i eksisterende leverandører i Tyrkiet. Sådan lyder meldingen fra BHRRC. Foto: Flickr/Travel Aficionado..

03.11.2016

CSR.dk

Den humanitære organisation Business & Human Rights Resource Centre (BHRRC) opfordrer nu flere virksomheder i beklædningsindustrien til at bevare sine forsyningsled i Tyrkiet, skriver netmediet CIPS. Det er til trods for den overhængende fare for, at de flygtninge, virksomhederne har ansat, bliver udnyttet på fabrikkerne.

Læs også: Flere globale brands giver indsigt i leverandørkæder

Opfordringen kommer efter, der har været tale om, at flere virksomheder ville trække sig fra de tyrkiske forsyningskæder, hvor de syriske arbejdere ofte udsættes for horrible forhold og dårlige lønninger. Men ifølge BHRRC kan det betale sig at holde ved, hvis man ønsker at hjælpe flygtningene til et mere anstændigt arbejde med rimelige lønninger.

”Der eksisterer en reel mulighed for, at internationale virksomheder kan hjælpe med at bringe større velstand og sikkerhed til de hårdt ramte flygtninge og til de tyrkiske samfund, som har budt dem velkommen”, lyder meldingen fra BHRCC.

Leverandørerne skal lægge kortene på bordet
Det faktum, at flygtningenes arbejdskraft bliver udnyttet under tyrkiske himmelstrøg, blev offentligt kendt i en undersøgelse foretaget af BBC Panorama. Undersøgelsen pegede bl.a. på, at en lang række børneflygtninge arbejder på fabrikker, som leverer tekstiler til Marks & Spencer og ASOS.

Flere efterfølgende undersøgelser og rapporter fra BHRRC tidligere på året har vist, at kun få af modevirksomhederne tog stilling til fabrikkernes udnyttelse af flygtninges arbejdskraft. Det tal er dog steget en smule med tiden, skriver CIPS, men kun tre brands har deciderede politikker ift. illegale flygtninge på fabrikkerne: Next, New Look og Mothercare.

Opfordringen til modevirksomhederne er, at de skal gøre det klart over for leverandørerne, at de ikke vil blive valgt fra, hvis de indrømmer, at de har illegale flygtninge ansat.

Læs også: Tekstilarbejdere kan ringe og fortælle om misbrug

Ifølge ’The Foreign Trade Association’ har omkring 7.000 syrere arbejdstilladelser i Tyrkiet, mens ca. 400.000 arbejder illegalt på tværs af landbrugssektoren, beklædnings- og tekstilindustrien.

- KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus