Vækst med omtanke

Miljøminister Troels Lund Poulsen har netop præsenteret regeringens strategi for bæredygtig udvikling. Strategien hedder "Vækst med omtanke" og er regeringens samlede vision for et bæredygtigt samfund.

31.03.2009

CSR.dk

Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) har netop præsenteret regeringens strategi for bæredygtig udvikling. Strategien hedder "Vækst med omtanke" og er regeringens samlede vision for et bæredygtigt samfund.
"Danmark kan skabe grøn bæredygtig vækst og udvikling. De seneste måneders økonomiske udvikling understreger, at udfordringen er stor og krævende. Danmark er et lille land, men evnen til at udvikle nye løsninger på nye udfordringer er stor. Regeringens nye strategi for bæredygtig udvikling viser vejen mod både vækst og mod et bæredygtigt samfund midt i finanskrisen", siger miljøminister Troels Lund Poulsen (V). Strategien for bæredygtig udvikling samler mål og konkrete indsatser for 9 områder.

De ni områder er:
- Globalisering til gavn for hele Jordens befolkning
- Klimaforandringer - en stor udfordring
- Natur for fremtiden
- Grøn innovation i produktion og forbrug
- Levende, sunde og velfungerende byområder
- Bedre sundhed for alle
- Viden, forskning og uddannelse i et innovativt samfund
- Mennesket som ressource
- Ansvarlig, langsigtet og holdbar økonomisk politik

Strategiens mål vil blive fulgt op af handlingsplaner, programmer og konkrete initiativer, som vil blive gennemført i de enkelte sektorer. F.eks. kan nævnes regeringens transportudspil "Bæredygtig transport- bedre infrastruktur" der førte frem til den brede politiske aftale fra januar 2009 om "En grøn transportpolitik", den nye skatteaftale "Forårspakke 2.0 - Vækst, klima og lavere skat" og snart kommer regeringens miljø-, natur- og landbrugsudspil "Grøn Vækst".
"Regeringen sætter ind over en bred front for at sikre bæredygtig vækst. Danmark er allerede frontløber, når det handler om udviklingen af teknologier, der sikrer bedre bæredygtig energi og mindre forurening. Den position skal vi både fastholde og udvikle - både af hensyn til miljøet men også af hensyn til danske arbejdspladser", siger miljøministeren og fortsætter:
"Derfor er regeringen også i gang med en større indsats, der tager udgangspunkt i handlingsplanen for miljøeffektiv teknologi 2007-2009. Vi har hjulpet iværksættere, øget bevillinger til forskning, afsat midler til demonstrationsprojekter og lavet partnerskaber. Men vi vil mere. Med det nye Erhvervsforum for Miljøteknologi ønsker regeringen f.eks. at øge dialogen med erhvervslivet om, hvordan vi styrker danske virksomheders muligheder for at udvikle og markedsføre ny miljøteknologi til gavn for både miljøet og erhvervslivet".

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.04.2025Nilfisk

Sponseret

Nilfisk forpligter sig til Net-Zero-mål inden 2040

28.04.2025BSR

Sponseret

Climate and Nature Integration 101: In Conversation with Helen Crowley

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - April

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.04.2025

Tid

09:00

Sted

Live online (Zoom)

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Du får kommunikationsværktøjer, så du kan styrke din organisations bæredygtige profil. På den måde giver du din organisation en tydelig og troværdig stemme, der øger brandværdien og skaber en klar position over for kunder og samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

10:00

Sted

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole, Amagerfælledvej 190, 2300 Kbh. S

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

30.04.2025

Sted

Aarhus & København

FSR - danske revisorer
Uddannelse
Nye roller og ESG kontroller for ledere og medarbejdere i finans og regnskab

Arbejder du med vurdering af risici og kontroller inden for bæredygtighed - eller skal du til at gøre det - kan du få værdifuld viden og indsigt i den måde I kan gribe arbejdet an på ved at uddanne dig inden for FSR – danske revisorers bæredygtighedskurser

Dato

30.04.2025

Sted

Onlineundervisning selvstudie

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

30.04.2025

Tid

08:00

Sted

Herning

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

30.04.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus