Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

Forsinkelser i implementering kan udfordre regeringens klimaindsats. Det påpeger Klimarådet i et nyt notat, hvor rådet efterlyser bedre overblik og mere systematisk vurdering af risici i regeringens officielle klimafremskrivning.

Foto: 123rf.com

04.06.2025

CSR.dk

Regeringens klimastatus og -fremskrivning er et centralt værktøj i det klimapolitiske årshjul og skal give overblik over, hvor tæt Danmark er på at nå sine klimamål. Klimarådet har i henhold til klimaloven til opgave at kommentere på fremskrivningen – og rådet offentliggør nu sine vurderinger i et nyt notat.

Klimarådet vurderer helt overordnet, at fremskrivningen udgør et solidt grundlag for det klimapolitiske arbejde, og det er ifølge Klimarådets forperson, Peter Møllgaard, positivt, at Danmark i den nye fremskrivning ser ud til at opfylde 2030-målet om 70 procent reduktion med en vis margin. Men han understreger samtidig, at det er afgørende, at de vedtagne aftaler også bliver ført ud i livet:

”Der er flere eksempler på, at reduktionerne ikke kommer i det forventede tempo. I Klimarådet holder vi derfor et vågent øje med implementeringen af de politiske aftaler – og vi opfordrer politikerne til at gøre det samme,” siger Peter Møllgaard.

CCS-effekt i 2030 kan være overvurderet

Et af de områder, Klimarådet holder særligt øje med, er udrulningen af CO2-fangst og -lagring (CCS). Regeringen regner i fremskrivningen med, at CCS bidrager med en reduktion på omtrent 2,3 mio. ton CO2 årligt i 2029 og fremefter. Teknologien er dermed helt central i forhold til opfyldelsen af 2030-målet.

Hvis CCS skal spille så stor en rolle, kræver det en meget hurtig opskalering på relativt få år, påpeger Klimarådet. Den hurtige opskalering indebærer en risiko for forsinkelser i ét eller flere af de mange led, der udgør den samlede CCS-værdikæde. Behovet for en hurtig implementering forstærkes af, at udledningerne i 2029 tæller med i målopfyldelsen for 2030, da 2030-målet beregnes som et gennemsnit af udledningerne i 2029-2031.

”CCS er et område, der bør følges særligt tæt. Vi kan ikke være sikre på, at reduktionerne bliver så store så hurtigt, som fremskrivningen forudsætter,” siger Peter Møllgaard.

Klimarådet nævner landbruget som et andet område, hvor usikkerheden er stor. Ifølge Klimarådet går usikkerheden her dog i flere retninger – der er potentiale for både højere og lavere udledninger end forventet. Det er særligt vigtigt at følge implementeringen tæt i forhold til udtagning af landbrugsjord til både vådlægning og skovrejsning.

Usikkerheder bør vurderes samlet og systematisk

Klimafremskrivningen indeholder enkelte vurderinger af usikkerhed på tværs af sektorer. Men vurderingerne er spredte, og ifølge Klimarådet mangler der en helhedsbetragtning, som kan give overblik over den samlede risiko for, at Danmark ikke når sine klimamål.

Klimarådet opfordrer til, at fremtidige fremskrivninger suppleres med flere følsomhedsberegninger og fx best- og worst-case-scenarier for at tydeliggøre spændet i usikkerheden:

”Usikkerhed om fremtiden er et grundvilkår, men det kan belyses mere systematisk end i dag,” siger Peter Møllgaard.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn