Unilever vil bruge blockchain til at sikre bæredygtig the-supply chain

Unilever har iværksat et pilotprojekt, hvor blockchain skal bruges til at gøre transaktioner i virksomhedens theforsyningskæde bedre, sikrere og mere gennemsigtige.

Blockchain skal skabe mere gennemsigtighed i Unilevers forsyningskæde for theproduktion i Afrika. .

14.12.2017

CSR.dk

Dagligvaregiganten Unilever har igangsat et pilotprojekt, der vil gøre brug af blockchain til at styre transaktioner i den forsyningskæde, der er tilknyttet virksomhedens theproduktion. Det skriver mediet GreenBiz.

Pilotprojektet, der skal forløbe i et år, er et samarbejde mellem Unilever, den britiske supermarkedskæde Sainsbury og emballagevirksomheden Sappi samt tre globale banker; BNP Paribas, Barclays og Standard Chartered. Sammen med fire teknologistartups vil gruppen udvikle et system, der kan spore og verificere kontrakter for landmænd i Malawi, som forsyner Unilever og Sainsbury med the.  

Læs også: Unilever og UN Women vil udrydde kønsstereotyper i reklamer

Formålet med projektet er at give de landmænd, der er fokuseret på at bruge miljømæssigt bæredygtige metoder, fortrinsret i forhold til prissætning. Og det er her samarbejdet med bankerne, bliver relevant: Dagligvarekæderne er interesserede i at støtte de bæredygtige landbrug økonomisk, men det har indtil videre været svært at validere hvilke landmænd, der lever op til forpligtigelserne.

En af de fire teknologistartups, den London-baserede virksomhed Provenance, oplyser over for GreenBiz, at et af de konkrete formål med pilotprojektet er at undersøge måder, hvorpå organisationer og banker kan hjælpe med at skelne de bæredygtige udviklingsmål mere systematisk ved at imødekomme nye finansielle modeller – f.eks. idéen om mobil bankforretning.

”Vi undersøger hvordan banker, virksomheder og startups kan hjælpe med at ’angribe’ bæredygtighedsmålene (…). Det her projekt kombinerer herkomst og handelsfinansiering, hvilket potentielt kan blive en enorm løftestang til at gøre forsyningskæder mere transparente og bæredygtige”, siger Jessi Baker, grundlægger af Provenance, til GreenBiz.

Kan gavne op til 10.000 landmænd i fattige lande
Initiativet kan ifølge GreenBiz få stor betydning for de fattige, afrikanske lande. The er nemlig den andenstørste landbrugseksportvare, kun overgået af tobak, for blandt andre Malawi.

Ifølge parterne selv kan pilotprojektet ende med at gavne flere end 10.000 landmænd i udviklingslande.

“Denne her teknologi har potentialet til at hjælpe banker med at få adgang til mere detaljerede og pålidelige informationer om sociale og miljømæssige indvirkninger på en sikker måde gennem hele forsyningskæden” udtaler Marguerite Burghardt, chef for BNP Paribas handelsfinanskompetencecenter, i en pressemeddelelse. Hun tilføjer:

”Det her vil gavne hele forsyningskædeøkosystemet ved at gøre det muligt for finansielle institutioner at udvide omfanget af deres finansieringstilbud samt at foreslå økonomiske incitamenter til deres kunder, baseret på deres miljømæssige og sociale standarder”.

Læs også: 10 bilfirmaer vil skabe bæredygtig forsyning af råmaterialer

Meget tyder på, at blockchainteknologien vil spille en større og større rolle i fremtidens forsyningskæder. I 2017 har teknologigiganten IBM blandt andet gået forrest for at skabe et konsortium af dagligvarevirksomheder, der bruger blockchainteknologi til at samle bedre information om fødevares oprindelse, hvordan det er blevet dyrket og behandlet. Her er Unilever også med.

Keith Weed, chef for marketing og bæredygtig forretning hos Unilever, forklarer i en pressemeddelelse, hvorfor virksomheden har valgt at tage den nye teknologi til sig:

”Denne innovative, nye teknologi vil hjælpe os med at øge bæredygtig sourcing, forbedre levebrødet for de småbønder, vi arbejder sammen med og hjælpe til med at gøre bæredygtig landbrug mainstream”, siger Keith Weed.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J