Unilever udvider brugen af data-analyse til at redde skovene

Næste skridt på rejsen mod fuld gennemsigtighed i Unilevers palmeolie-forsyningskæde er på vej. Det handler om avanceret data-analyse og om at få styr på forsyningskæden i det aller-yderste led.

Det er forsyningskæden før palmefrugterne lander på forarbejdningsanlæg som her, at Unilevers nye projekt skal prøve at få styr på. Foto: arkiv.

26.08.2020

CSR.dk

Brugen af avanceret teknologi, for at holde øje med at deres forsyningskæde ikke bidrager unødigt til afskovning, er ikke nyt for Unilever.

Virksomheden har i flere år arbejdet sammen med både World Resources Institute i dennes Global Forest Watch og andre projekter, så de med satelitteknologi fysisk kan overvåge, præcis hvor deres palmeolie kommer fra. Nu tager de næste skridt med et pilotprojekt sammen med virksomheden Orbital Insight, som er specialister i noget så avanceret som geospatial analyse.

Unilever arbejder bredt med palmeolie

  • Første forbrugsvarevirksomhed der offentliggjorde en komplet liste over palmeolieleverandører og tredjepartsfabrikker i deres forsyningskæde
  • Eneste forbrugsvarevirksomhed som udgiver en offentligt tilgængelig oversigt over klager og indsigelser i forhold til virksomhedens palmeolieforsyningskæde
  • Partner i World Resources Institutes Global Forest Watch platform, som giver virksomheden og dens leverandører mulighed for at følge med i udviklingen i udbredelse af skov i områder hvor palmeolie dyrkes og bearbejdes.
  • Medvirkede til at udvikle en ensartet standard for afskovningsfri palmeolie. Har samarbejdet med den statsejede palmolieplantageejer siden 2018 om at støtte lokale fabrikker og småbønder i Indonesien med at arbejde i henhold til standarden.

I dag er den mest avancerede og udbredte metode, når man vil finde ud af, hvor ens palmeolie eller sojabønne el. lign. kommer fra, at kigge på satelitfotos, lokalisere den virksomhed, der opkøber de lokale farme eller plantagers produkter og så kigge 50 km fra dette punkt. Det er ikke godt nok, mener Unilever. 

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Det er netop denne "first mile", dvs. det første stykke vej i forsyningskæden, fra dem, der dyrker og høster produktet, til dem, der køber og forarbejder produktet, der er svært at få nogen form for indsigt i. Produktet kan være høstet på mange forskellige steder, være ejet af mange forskellige bønder og blandet med høst fra andre producenter før det når hen til forarbejdningen. Men det er samtidig ude i det led, afskovningen foregår, så også der, den må bekæmpes.

Orbital Insight skal i samarbejdet med Unilever bruge satellitfotos og geolokaliseringsdata til at producere et langt mere finkornet billede af præcis hvilke marker og produktionssteder Unilevers palmeolie kommer fra. Vil at vide det og følge med i de områder, har Unilver har langt bedre muligheder for at holde øje med risiko for afskovning og - hvis de støder på det i deres forsyningskæde - handle på den viden. 

Piilotprojektet skal gerne føre til en ny og implementerbar metode, og testes nu i første omgang på palmeolie i Indonesien og soya i Brasilien. 

Unilever har produceret en knap fem minutter lang video, der forklarer, hvordan det kommer til at virke. Se den her. 

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.07.2025Fristads Kansas

Sponseret

Tager ansvar for mere bæredygtig produktion: Sådan oplærer Fristads sine leverandører

27.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

23.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric sætter turbo på udvikling og udrulning af AI-fabrikker i stor skala med NVIDIA

18.06.2025Daka Denmark A/S

Sponseret

Nye boller på suppen i Nordhavn

12.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny SCARA-robot med kompakt design og nem integration

10.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nye lystårne er mere synlige og hurtigere at

09.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Hvad holder dig fast i en 50 år gammel automationsmodel?

02.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Strømskinner sikrer kritisk forsyning på Mary Elizabeths Hospital

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K