Unilever udvider brugen af data-analyse til at redde skovene

Næste skridt på rejsen mod fuld gennemsigtighed i Unilevers palmeolie-forsyningskæde er på vej. Det handler om avanceret data-analyse og om at få styr på forsyningskæden i det aller-yderste led.

Det er forsyningskæden før palmefrugterne lander på forarbejdningsanlæg som her, at Unilevers nye projekt skal prøve at få styr på. Foto: arkiv.

26.08.2020

CSR.dk

Brugen af avanceret teknologi, for at holde øje med at deres forsyningskæde ikke bidrager unødigt til afskovning, er ikke nyt for Unilever.

Virksomheden har i flere år arbejdet sammen med både World Resources Institute i dennes Global Forest Watch og andre projekter, så de med satelitteknologi fysisk kan overvåge, præcis hvor deres palmeolie kommer fra. Nu tager de næste skridt med et pilotprojekt sammen med virksomheden Orbital Insight, som er specialister i noget så avanceret som geospatial analyse.

Unilever arbejder bredt med palmeolie

  • Første forbrugsvarevirksomhed der offentliggjorde en komplet liste over palmeolieleverandører og tredjepartsfabrikker i deres forsyningskæde
  • Eneste forbrugsvarevirksomhed som udgiver en offentligt tilgængelig oversigt over klager og indsigelser i forhold til virksomhedens palmeolieforsyningskæde
  • Partner i World Resources Institutes Global Forest Watch platform, som giver virksomheden og dens leverandører mulighed for at følge med i udviklingen i udbredelse af skov i områder hvor palmeolie dyrkes og bearbejdes.
  • Medvirkede til at udvikle en ensartet standard for afskovningsfri palmeolie. Har samarbejdet med den statsejede palmolieplantageejer siden 2018 om at støtte lokale fabrikker og småbønder i Indonesien med at arbejde i henhold til standarden.

I dag er den mest avancerede og udbredte metode, når man vil finde ud af, hvor ens palmeolie eller sojabønne el. lign. kommer fra, at kigge på satelitfotos, lokalisere den virksomhed, der opkøber de lokale farme eller plantagers produkter og så kigge 50 km fra dette punkt. Det er ikke godt nok, mener Unilever. 

Læs også: Dansk sojaimport kommer stadig primært fra regnskoven

Det er netop denne "first mile", dvs. det første stykke vej i forsyningskæden, fra dem, der dyrker og høster produktet, til dem, der køber og forarbejder produktet, der er svært at få nogen form for indsigt i. Produktet kan være høstet på mange forskellige steder, være ejet af mange forskellige bønder og blandet med høst fra andre producenter før det når hen til forarbejdningen. Men det er samtidig ude i det led, afskovningen foregår, så også der, den må bekæmpes.

Orbital Insight skal i samarbejdet med Unilever bruge satellitfotos og geolokaliseringsdata til at producere et langt mere finkornet billede af præcis hvilke marker og produktionssteder Unilevers palmeolie kommer fra. Vil at vide det og følge med i de områder, har Unilver har langt bedre muligheder for at holde øje med risiko for afskovning og - hvis de støder på det i deres forsyningskæde - handle på den viden. 

Piilotprojektet skal gerne føre til en ny og implementerbar metode, og testes nu i første omgang på palmeolie i Indonesien og soya i Brasilien. 

Unilever har produceret en knap fem minutter lang video, der forklarer, hvordan det kommer til at virke. Se den her. 

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J