Undersøgelse: Kvinder i produktionen er godt for forsyningskæden

En stor undersøgelse har netop påvist vigtigheden i at have kvindelige ansatte i fremstillingsindustrien. De er blandt andet med til at fremme innovative og kreative løsninger, der kan give virksomheder bedre resultater.

Ifølge undersøgelsen kan det godt betale sig at gøre opmærksom på kvinders muligheder for karriere i fremstillingsvirksomheder. Således mener 29 procent af de adspurgte kvinder, at skolen opmuntrer dem til at skabe en karriere inden for fremstillingsindustrien..

01.05.2017

CSR.dk

Undersøgelsen giver blandt andet et indblik i, hvordan virksomheder effektivt kan rekruttere, fastholde og fremme kvinder med talent inden for fremstilling og illustrerer samtidig måder, hvorpå kvinder kan have indflydelse i branchen.

Ifølge Abe Eshkenazi, der er CEO i Apics, er den nye undersøgelse et vigtigt skridt mod at forstå, hvordan man kan gøre det at arbejde i forsyningskæden mere attraktivt for kvinder i fremtiden.

Forbedring af forretningspræstation
Næstformand hos Deloitte & Touche LLP, Trina Huelsman, er medforfatter på rapporten, der er udarbejdet i forbindelse med undersøgelsen, og ser et stort potentiale i at frigøre kvinders potentiale i forsyningskæden:

”Organisationer, der har en strategisk prioritering af rekruttering og samtidig fremmer ansættelsen af kvinder, kan understøtte forskellige beslutningsperspektiver, drive innovative og kreative løsninger og opnå en bedre forretningspræstation”, siger hun til Supply Chain Management Review.

Derfor kan det være en god idé at ansætte flere kvinder i forsyningskæden, da ubesatte stillinger i branchen ifølge Craig Giffi, der ligeledes er næstformand hos Deloitte LLP, vil vokse til to millioner i årene fra 2015 til 2025.

Øget indsats på universiteter og i virksomheder
I forbindelse med undersøgelsen har man blandt andet forsøgt at skabe øget fokus på kvinders ekspertise og lederskab i fremstillingsindustrien. Forskere i projektet har meddelt, at de mærker en øget indsats fra universiteter, virksomheder og industrien generelt for at fremme en positiv holdning til kvinder i produktions- og forsyningskæden.

Her viser resultater, at der er sket en positiv udvikling i branchen, og at der i dag er stort fokus på at sikre, at flere kvinder bliver en den af arbejdsstyrken i branchen og samtidig får succes med det.

Således mener 29 procent af de adspurgte kvinder, at skolen opmuntrer dem til at skabe en karriere inden for fremstillingsindustrien.

Læs også: AI kan styrke bæredygtighed i supply chains

Samtidig vil 42 procent af de adspurgte opmuntre deres døtre eller andre kvindelige familiemedlemmer til at gøre karriere inden for industrien.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V