TUI i nyt partnerskab: Styrker sin forpligtelse til bæredygtig turisme

Fly drevet af grønne brændsler bør være den nye normal, mener TUI. Derfor indgår rejseselskabet et samarbejde med spanske Cepsa for at promovere produktionen og forsyningen af SAF – bæredygtigt flybrændstof.

Flytransport står for omkring 50 procent af turismesektorens drivhusgasudledninger. Foto: Markus Mainka/123RF.

24.10.2022

CSR.dk

Det skal stadig være muligt at stille sig i boardingkøen i lufthavnen for at flyve til sin næste ferie, selvom man vil tage det bæredygtige valg.

Det mener i hvert fald TUI. Det kræver dog en grøn omstilling af flytransporten, så SAF (sustainable aviation fuel) driver de store motorer i stedet for de nuværende fossile brændstoffer.

Det har ledt rejseselskabet, som er Europas største, til et nyt partnerskab med den spanske energivirksomhed Cepsa. Sammen vil de to promovere både produktionen og forsyningen af grønt flybrændstof.

Læs også: Skibsscrubbere sikrer renere luft, men forurener havet i stedet

Brændstofferne vil blive produceret af organiske råvarer, der ikke kunne bruges som fødevarer, således brændslerne er en del af en cirkulær økonomi. Brugt madlavningsolie, ikkespiseligt animalsk affald og bionedbrydeligt affald fra industrien er eksempler på råvarer, der skal være med til at nedbringe udledningen fra flytransport med op 80 procent.

”Emissionsfrie rejser er vores mål,” siger Thomas Ellerbeck, der er Chief Sustainability Officer for TUI Group, i en pressemeddelelse.

”Om det er flyet til rejsedestinationen, et cruise, hotelophold eller en lokal oplevelse, så arbejder vi både internt og med partnere mod ”net-zero”-rejseformer,” fortsætter han.

Derfor forventer TUI også at udvide samarbejdet med Cepsa til at inkludere produktionen af bæredygtigt brændstof til rejsebusser og cruiseskibe i fremtiden. For inden 2050 skal den fulde TUI-oplevelse være emissionsfri.

Cepsa har leveret traditionelle brændstoffer til TUI, men netop fordi Spanien er så vigtigt et ferieland, er TUI glade for at begynde omstillingen der.

Læs også: ITD: Lynetteholmen kan blive tung transports startskud til grøn omstilling

”Vi ser den bæredygtige transformation ikke som en regulering, men som en mulighed for TUI og rejsebranchen såvel som destinationerne, medarbejdere og kunder. For økonomisk, klimamæssig og social bæredygtighed hører sammen, og omstillingen byder også på nye muligheder for vores lokale partere,” tilføjer Thomas Ellerbeck.

Da flytransport står for omkring 50 procent af turismesektorens drivhusgasudledninger, er netop denne opgave vigtig for TUI at tage fat i.

”Hvert forretningssegment – hoteller, cruiseskibe og luftfartsselskaber – har mål og et roadmap mod bæredygtighed. Men de mellemliggende skridt er også vigtige, for vi ønsker og skal opnå Net-Zero hurtigere end 2050,” afslutter Thomas Ellerbeck.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

05.06.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online