Transportgigant efterspørger bæredygtige løsninger

Det tyske transport- og logistikfirma DHL har igangsat to initiativer, der skal udvikle grønne logistikkoncepter og banebrydende robotteknologi.

DHL inviterer opfindere og visionære personer fra hele verden til at deltage i en konkurrence inden for bæredygtig logistik eller robotteknologi..

22.06.2016

CSR.dk

Transportverdenen har brug for både nyskabende teknologi og miljømæssigt bæredygtige løsninger for at tackle de udfordringer, eksempelvis kombinationen af den stadigt voksende e-handel og de globale klimaforandringer medfører.

Læs også: En forsmag på fremtidens transport

Derfor har den tyske transport- og logistikgigant DHL Deutsche Post taget initiativ til to konkurrencer på netop disse felter, hvor alle typer opfindere og visionære udviklere verden over kan deltage. Konkurrencerne henvender sig til universiteter, studerende og virksomheder, der visuelt (dvs. på video) eller skriftligt kan fremvise deres ide.

Den første konkurrence, “Fair and Responsible Challenge”, indbyder deltagerne til at komme op med konceptdesigns, der kan ’skabe grundlaget for morgendagens bæredygtige logistikløsninger’, som det hedder i opdraget. Her søger man efter originale idéer og praktiske løsninger, der adresserer og løser miljømæssige og sociale problemer.

Det kan eksempelvis være koncepter, der bruger logistik til at fremme den cirkulære økonomi, eller anvender de globale transportnetværk til at sikre ansvarlig handel og produktion. Det kan både dreje sig om et nyt produkt, en serviceløsning eller en pakningskoncept, bare det genererer værdi for samfund, miljø og forretning.

Præmie og proof of concept
”Vi er overbevist om, at for at klare sig godt, skal man også gøre noget godt. Udfordringen er at håndtere fairness og ansvar i forretningsøjemed. Vores idé med den her konkurrence er at få virksomheder til at fokusere på at skabe værdi ved at forvandle sociale og miljømæssige udfordringer til bæredygtige, fair og potentielt indbringende forretningsmodeller”, siger Chief Commercial Officer i DHL, Bill Meahl.

Den anden konkurrence, der går under navnet ”Robotics Challenge”, har et mere specifikt sigte i retning af en selvkørende leveringsenhed, der kan assistere DHL’s folk med udbringning af pakker det sidste stykke frem til kunden. Her efterspørger man derfor fungerende prototyper, der læsset med pakker kan håndtere både urbant terræn og mere landlige omgivelser i gåtempo.

Læs også: Scania og Ericsson i samarbejde om grøn transportteknologi

Begge konkurrencer har deadline 28. september. Herefter vil DHL’s egne eksperter udvælge de tre bedste i hver kategori, som vil få muligheden for at vise sin idé frem til selskabets Innovation Day til november, hvor der vil være en præmiepulje på godt 150.000 kr. på højkant. Endelig vil DHL også arbejde sammen med den endelige vinder med henblik på at føre idéen ud i livet gennem et såkaldt proof of concept.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup