Tendens: Stigende interesse for, men mangel på, genanvendelse af plast

Selvom der er en generel interesse for genanvendelse af plast, er det for de fleste endnu ikke økonomisk rentabelt. Matas er imidlertid en af de virksomheder, der siden 1995 har taget imod tom emballage i butikkerne.

En stor del af den plast, der bliver produceret i dag, ender i verdenshavene. Foto: Plastic Change.

11.04.2017

CSR.dk

Siden 1960’erne er den globale plastikproduktion tyvedoblet, og en tredjedel anvendes til emballage. En stor del af det ender i havet som flydende ”plastic-øer”, der tilsammen dækker et areal på størrelse med Afrika.

Hos den danske detailhandel har man imidlertid fået øjnene op for det store potentiale, der kan ligge i at genanvende plasticemballage. Det kræver dog, at der skal arbejdes systematisk, da der er store krav til emballagens kvalitet og renhed:

”Det er helt klart et område, der har fået mere fokus, og mængden af plast, der genanvendes er stigende. Vi er allerede rigtig gode til at genanvende pap og glas, men netop med hensyn til emballage af plastic er der et enormt uudnyttet potentiale, som man i detailhandlen arbejder målrettet på at udnytte”, siger miljøpolitisk chef i Dansk Erhverv, Jakob Lamm Zeuthen.

Han fortæller samtidig, at der stadig er et stykke vej, før det er rentabelt for rigtig mange virksomheder, selvom der arbejdes med både indsamling af emballage og bæredygtigt design.

Læs også:Københavns Kommune vil have mere plastgenanvendelse

En af de virksomheder, der arbejder på at genanvende så meget plast som muligt, er Matas. Som den eneste detailkæde i Danmark indsamler de emballage fra de varer, kunderne køber i butikken. Herefter bliver returplasten anvendt til nye plastprodukter som for eksempel fødder til trafikkegler og tæpperør.

I løbet af 2016 returnerede Matas’ kunder 19 tons brugt plasticemballage til butikkerne, som virksomheden, sammen med over 31 tons transportplast, leverede videre til genanvendelse.

”Meget plastaffald ender i forbrændingsanlæg eller i naturen, men med Matas Retursystem tilbyder vi vores kunder et alternativ, hvor de ved, deres tomme produktemballage bliver genanvendt. Samtidig går alt emballage, der bruges til at transportere varer til vores butikker til genanvendelse. På den måde undgår vi unødvendig belastning af miljøet”, siger Henrik Engberg Johannsen, der er informations- og miljøchef i Matas.

Plastic i verdenshavene medfører ny strategi
Senere i år lancerer EU en europæisk plaststrategi, der kommer ovenpå udtalelser fra FN om, at mere end otte millioner tons plastic om året ender i verdenshavene.

Og for at kunne tilfredsstille vores stigende behov, anslås det, at produktionen af plastic i 2050 vil være op til tre-fire gange højere i forhold til i dag. Samtidig vurderer FN, at 80 procent af det plasticaffald, der ender i havene, stammer fra aktiviteter på land.

”Plasticemballage, der havner i verdenshavene, bliver med tiden til mikroplast. Det kan blive spist af dyr og gøre skade på dem. Hver gang plastaffald ikke indsamles til genanvendelse, så bliver der også produceret nyt, og det påvirker miljøet negativt i form af CO2-udledning”, siger Marianne Bigum, der er civilingeniør og ph.d. i Miljøstyrelsen.

- EL

Hos Matas har man siden 1995 taget imod kundernes tomme emballage fra de varer, de køber i butikken. De bliver bl.a. genanvendt som nye plastprodukter til fødder på trafikkegler. Foto: Matas.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

01.06.2026CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg