Tæt samarbejde bag bæredygtigt tøj

Tøjproducenten C&A sælger par jeans, som man selv kalder ’verdens mest bæredygtige’. Bagved ligger nogle cirkulære tanker, som kræver et tæt samarbejde med leverandørerne om at lukke kæden. Det er en dyr proces, som dog godt kan give billige produkter.

C&A's bæredygtige jeans kom i handlen i starten af august. Processen bag har været langvarig og kostbar, men besværet værd, lød det fra Jeffrey Hogue i London. Foto: C&A.

13.11.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Valget af netop jeans var bevidst fra C&A’s side, som kalder det et ’meget komplekst’ produkt, fremstillet af en lang række forskellige komponenter via en lige så lang række leverandører og produktionsprocesser, som alle sammen kræver opmærksomhed for at blive bæredygtige.

C&A's Global Chief Sustainability Officer, Jeffrey Hogue, var med på oktober måneds Responsible Supply Chain Summit Europe i London for at fortælle om den langvarige udviklings- og designproces, der endte med at vare over et år.

”Med det her projekt har vi sigtet efter at undgå de mange negative effekter fra fast fashion, ikke mindst de enorme mængder tøj, der går til spilde, og i stedet gøre produktion til et lukket, cirkulært kredsløb. Det har krævet et tæt samarbejde med Fashion for Good og udvalgte leverandører, hvilket selvfølgelig har givet mange udfordringer, men vi synes det giver mening”, sagde han.

De udvalgte leverandører, som Jeffrey Hogue hentydede til, tæller i høj grad nogle af de samarbejdspartnere, med hvem C&A har en lang historik. Her er det ifølge Hogue nemmere at ændre sin tilgang til tingene, end det er med nyere partnere.

C&A's Jeffrey Hogue fremviste den bæredygtige t-shirt i løbet af sessionen. Foto: Anders Kampmann.

Dyr proces, billigt tøj
Til sessionen i London var Jeffrey Hogue – naturligvis – iklædt et par af de bæredygtige jeans, og med sig havde han også en t-shirt fremstillet på samme vilkår. Dvs. der er brugt 100 procent økologisk bomuld (inkl. i syningerne, som ifølge Hogue er et særligt kompliceret element), 100 procent biologiske farver og blæk, 100 procent genbrugsvand og 100 procent vedvarende energi.

Derudover er trøjen 100 procent dekompostérbar på 11 uger, ligesom der har været fuld fairness for arbejderne, når det kommer til løn- og arbejdsforhold. Alligevel er den faste salgspris for t-shirten kun syv euro (omkring en flad 50’er), hvilket er en vigtig pointe for C&A.

”Det har været en dyr proces at udvikle de her beklædningsgenstande, men ikke desto mindre kan der godt kommer produkter ud, som er til at betale. Det skyldes dels den kapacitet, vi har opbygget undervejs, men også at vi ikke har tænkt så meget på bundlinjen undervejs, som på systemisk forandring”, forklarede han, og pegede i den forbindelse på, at C&A er et familieejet selskab, der bedre kan tillade sig den slags end en børsnoteret virksomhed med ”sultne aktionærer”.

I forlængelse heraf lagde Jeffrey Hogue heller ikke skjul på, at der er en del brandingværdi i projektet for C&A. Selskabet gør således en del for at ”holde historien i gang”, som han sagde, selvom den gennemsnitlige forbruger måske ikke forstår alle elementer. ”Men det er ikke vores job at uddanne folk”, bemærkede han.

Læs også: Flere typer magt kan give en ansvarlig forsyningskæde

Og så er forandring på brancheniveau stadig et vigtigt langsigtet parameter, fastslog Jeffrey Hogue.

”Vi ser helt bestemt konkurrencefordele i bæredygtighed, men grundlæggende bør virksomheder, hverken i tøjindustrien eller andre sektorer, konkurrere på arbejdsforhold, menneskerettigheder, vedvarende energi, miljøhensyn osv., de ting skal bare være på plads”.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense