Sydsjællandsk prøvehus viser, at 90 procent af mursten kan genbruges efter nedrivning

Guldborgsund Kommune er med et prøvehus ved at danne sig erfaringer, som skal sikre større genanvendelse af de byggematerialer, som kommunen får tonsvis af hvert år i forbindelse med nedrivningssager. Og de indledende resultater er særdeles positive.

Huset i Horbelev blev forsøgskanin i Guldborgsund Kommunes eksperimenter med nænsom nedrivning. Foto: Guldborgsund Kommune..

26.04.2023

CSR.dk

I Horbelev på Falster ligger et særligt hus. Huset har Guldborgsund Kommune købt til nedrivning, ligesom det sker med mange huse om året. Men huset skal ikke nedrives, som kommunen typisk gør.

Huset her skal nemlig bane vej for en mere bæredygtig udnyttelse af byggematerialer i forbindelse med kommunens nedrivningssager. 

Med prøvehuset øver kommunen sig på det, der i fagtermer hedder selektiv nedrivning. Selektiv nedrivning omtales også som cirkulær eller nænsom nedrivning, hvor bygningen nedtages på en sådan måde, at materialerne kan sorteres korrekt og efterfølgende anvendes bedst muligt.

Læs også: I Thy er fire virksomheder gået sammen om at sælge affald

Derfor er de store nedrivningsmaskiner skiftet ud med sirlig menneskelig håndtering af de enkelte mursten, da nogle af murstenene i første omgang er sendt videre til laboratorietests.

Det skal give svar på, hvor stor levetid stenene har tilbage, og dermed hvordan de bedst genbruges.

"Vi har en politisk ambition om at være en CO2-neutral kommune senest i 2050. Her er genbrug af byggematerialer bestemt noget af det, som vi skal udforske og blive endnu bedre til. Så det er rigtigt spændende at følge prøvehuset i Horbelev," siger formand for Teknik, Klima og Miljøudvalget Annemette S. Johnsen. 

90 procent kan genbruges
Der er da også god grund til at kigge på genbrug af byggematerialer, når man ser på klimabelastningen. En analyse viser, at hvis en mursten genbruges i lokalområdet udleder det op til 3 kg CO2 pr kvadratmeter mursten. Ved nye røde mursten er tallet oppe på mellem 15 – 38 kg CO2 pr kvadratmeter. 

De første mursten fra huset i Horbelev har allerede været til laboratorietest, og de test viser, at helt op imod 90 procent af de testede mursten kan genbruges 1-1, altså som mursten i et nyt byggeri, mens de sidste 10 procent kan knuses og genbruges til for eksempel vejfyld.  

Murstenene er sirligt taget ud af både syd- og nordgavl, så man tester mursten, der har været udsat for forskellige vejrmæssige forhold. 

Læs også: Presset på betonbranchen for grøn omstilling stiger

"Det er rigtigt spændende resultater, vi får ind, gennem vores samarbejde med Green Care Nordic, som både nedtager byggematerialer og tester dem for os. Det er gode nyheder, at vi kan bruge så stor en andel igen. Murstenene kan ikke nødvendigvis alle sammen bruges i et stort nybyggeri, men så kan de indgå i byggerier med en kortere levetid," siger Agnes Denberg, der arbejder i kommunens Bolig og Byggesag-afdeling.

"Det, der kan bruges 1 til 1, giver den mindste klimabelastning, så vi håber, at mest muligt kan genbruges på den måde. Så vores lille testhus er vigtigt for, at vi i fremtiden kan tage de bedste beslutninger, når vi står med byggematerialer fra vores mange nedrivningshuse, fortsætter hun. 

Det er ikke kun murstenene i huset, kommunen skal blive klogere på. Også husets tegltag skal igennem laboratorietests. 

Det er ambitionen at Guldborgsund Kommune i fremtiden selv vil genbruge byggematerialerne fra nedrivningshusene i eget regi for at holde CO2-belastningen på transport så langt nede som muligt.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams