Svensk rapport: bæredygtige offentlige indkøb skal være lov

En rapport fra en stribe svenske interesseorganisationer anbefaler landets lovgivere at tænke bæredygtighed ind i lovgivningen om offentlige indkøb, når denne alligevel skal opdateres.

Den svenske Rigsdag skal have implementeret et nyt EU-direktiv i sin indkøbslovgivning, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives med ind i loven, mener en stribe interesseorganisationer i en ny rapport. Foto: Flickr/Wari.

16.11.2015

CSR.dk

Når den offentlige sektor i Sverige køber ind, så er der i dag ikke nogen regler, der begrænser eller styrer disse indkøb i en bæredygtig retning, men det bør der ændres på, mener en ny rapport. Den svenske indløbslov skal nemlig revideres for at implementere en række nye krav fra EU, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives ind som et krav, skriver Fairtrade Sverige i en pressemeddelelse.

Læs også: Grønne indkøb starter i ledelsen

Rapporten ”Hållbar offentlig upphandling – från retorik till praktik” er udgivet af netop Fairtrade Sverige samt KRAV, Miljömärkning Sverige, MSC, Naturskyddsföreningen, New Wave Group, TCO Development og 2050 Consulting. Den viser ifølge organisationerne ’store huller’ i indkøbslovgivningen, der bør lukkes, og også, at der bør skabes bedre muligheder for, at de indkøbere, der vil, nemmere kan advokere for bæredygtige indkøb.

”"Hvert år køber kommuner og regioner ind for over 600 mia. kroner (ca. 480 mia. dkr., red.). Den sum kan have stor indflydelse i forhold til at bekæmpe fattigdom og klimapåvirkninger rundt omkring i verden, men dagens lovgivning tillader, at man kan være fuldstændig ligeglad med de aspekter. Vi håber, at civilminister Ardalan Shekarabi vil tage initiativ til nye regler, som vil gøre bæredygtige indkøb til hverdag",” siger generalsekretær i Fairtrade Sverige, Magdalena Streijffert.

Det nye EU-direktiv, der skal implementeres i den svenske lovgivning giver ifølge Fairtrade Sverige gode muligheder for at anvende tredjepartscertificeringer i det offentlige indkøb. Det vil gøre det betydeligt lettere for indkøberne – ikke mindst dem, der ikke har ressourcer til nøje at granske alt, der bliver købt – at vælge de rigtige produkter.

Læs også: Miljømærker hjælper virksomheders grønne indkøb

”"Vi håber, at vores rapport kan animere både lovgivere og indkøbere til øgede indsatser. Vi har store forventninger til de nye Indkøbsmyndigheder",” siger adm. direktør for Miljömärkning Sverige, Ragnar Unge.

84 procent af svenskerne mener ifølge Fairtrade Sverige, at det er vigtigt at stille etiske krav til offentlige indkøb.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup