Svensk rapport: bæredygtige offentlige indkøb skal være lov

En rapport fra en stribe svenske interesseorganisationer anbefaler landets lovgivere at tænke bæredygtighed ind i lovgivningen om offentlige indkøb, når denne alligevel skal opdateres.

Den svenske Rigsdag skal have implementeret et nyt EU-direktiv i sin indkøbslovgivning, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives med ind i loven, mener en stribe interesseorganisationer i en ny rapport. Foto: Flickr/Wari.

16.11.2015

CSR.dk

Når den offentlige sektor i Sverige køber ind, så er der i dag ikke nogen regler, der begrænser eller styrer disse indkøb i en bæredygtig retning, men det bør der ændres på, mener en ny rapport. Den svenske indløbslov skal nemlig revideres for at implementere en række nye krav fra EU, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives ind som et krav, skriver Fairtrade Sverige i en pressemeddelelse.

Læs også: Grønne indkøb starter i ledelsen

Rapporten ”Hållbar offentlig upphandling – från retorik till praktik” er udgivet af netop Fairtrade Sverige samt KRAV, Miljömärkning Sverige, MSC, Naturskyddsföreningen, New Wave Group, TCO Development og 2050 Consulting. Den viser ifølge organisationerne ’store huller’ i indkøbslovgivningen, der bør lukkes, og også, at der bør skabes bedre muligheder for, at de indkøbere, der vil, nemmere kan advokere for bæredygtige indkøb.

”"Hvert år køber kommuner og regioner ind for over 600 mia. kroner (ca. 480 mia. dkr., red.). Den sum kan have stor indflydelse i forhold til at bekæmpe fattigdom og klimapåvirkninger rundt omkring i verden, men dagens lovgivning tillader, at man kan være fuldstændig ligeglad med de aspekter. Vi håber, at civilminister Ardalan Shekarabi vil tage initiativ til nye regler, som vil gøre bæredygtige indkøb til hverdag",” siger generalsekretær i Fairtrade Sverige, Magdalena Streijffert.

Det nye EU-direktiv, der skal implementeres i den svenske lovgivning giver ifølge Fairtrade Sverige gode muligheder for at anvende tredjepartscertificeringer i det offentlige indkøb. Det vil gøre det betydeligt lettere for indkøberne – ikke mindst dem, der ikke har ressourcer til nøje at granske alt, der bliver købt – at vælge de rigtige produkter.

Læs også: Miljømærker hjælper virksomheders grønne indkøb

”"Vi håber, at vores rapport kan animere både lovgivere og indkøbere til øgede indsatser. Vi har store forventninger til de nye Indkøbsmyndigheder",” siger adm. direktør for Miljömärkning Sverige, Ragnar Unge.

84 procent af svenskerne mener ifølge Fairtrade Sverige, at det er vigtigt at stille etiske krav til offentlige indkøb.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

04.06.2026CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online