Svensk rapport: bæredygtige offentlige indkøb skal være lov

En rapport fra en stribe svenske interesseorganisationer anbefaler landets lovgivere at tænke bæredygtighed ind i lovgivningen om offentlige indkøb, når denne alligevel skal opdateres.

Den svenske Rigsdag skal have implementeret et nyt EU-direktiv i sin indkøbslovgivning, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives med ind i loven, mener en stribe interesseorganisationer i en ny rapport. Foto: Flickr/Wari.

16.11.2015

CSR.dk

Når den offentlige sektor i Sverige køber ind, så er der i dag ikke nogen regler, der begrænser eller styrer disse indkøb i en bæredygtig retning, men det bør der ændres på, mener en ny rapport. Den svenske indløbslov skal nemlig revideres for at implementere en række nye krav fra EU, og i den forbindelse bør bæredygtighed skrives ind som et krav, skriver Fairtrade Sverige i en pressemeddelelse.

Læs også: Grønne indkøb starter i ledelsen

Rapporten ”Hållbar offentlig upphandling – från retorik till praktik” er udgivet af netop Fairtrade Sverige samt KRAV, Miljömärkning Sverige, MSC, Naturskyddsföreningen, New Wave Group, TCO Development og 2050 Consulting. Den viser ifølge organisationerne ’store huller’ i indkøbslovgivningen, der bør lukkes, og også, at der bør skabes bedre muligheder for, at de indkøbere, der vil, nemmere kan advokere for bæredygtige indkøb.

”"Hvert år køber kommuner og regioner ind for over 600 mia. kroner (ca. 480 mia. dkr., red.). Den sum kan have stor indflydelse i forhold til at bekæmpe fattigdom og klimapåvirkninger rundt omkring i verden, men dagens lovgivning tillader, at man kan være fuldstændig ligeglad med de aspekter. Vi håber, at civilminister Ardalan Shekarabi vil tage initiativ til nye regler, som vil gøre bæredygtige indkøb til hverdag",” siger generalsekretær i Fairtrade Sverige, Magdalena Streijffert.

Det nye EU-direktiv, der skal implementeres i den svenske lovgivning giver ifølge Fairtrade Sverige gode muligheder for at anvende tredjepartscertificeringer i det offentlige indkøb. Det vil gøre det betydeligt lettere for indkøberne – ikke mindst dem, der ikke har ressourcer til nøje at granske alt, der bliver købt – at vælge de rigtige produkter.

Læs også: Miljømærker hjælper virksomheders grønne indkøb

”"Vi håber, at vores rapport kan animere både lovgivere og indkøbere til øgede indsatser. Vi har store forventninger til de nye Indkøbsmyndigheder",” siger adm. direktør for Miljömärkning Sverige, Ragnar Unge.

84 procent af svenskerne mener ifølge Fairtrade Sverige, at det er vigtigt at stille etiske krav til offentlige indkøb.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

13.05.2026Dagrofa aps

Sponseret

HKI Ost sætter strøm til leverancerne

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online