Svanemærkets popularitet tager til hos ejendomsinvesteringsselskaber

Hos ejendomsinvesteringsselskaber mærker man den brede interesse for bæredygtighed, hvilket har resulteret i et større fokus på bæredygtigt byggeri. Nu er turen kommet til rengøringen, hvor Anders Andersen Rengøring har udviklet et komplet koncept for både svanemærket trappevask og ejendomsrengøring.

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed. Foto: Anders Andersens Rengøring.

13.07.2021

CSR.dk

”Lige nu oplever vi en stor efterspørgsel fra virksomheder, der gerne vil have enten deres produkter eller services certificeret med Svanemærket”, fortæller Ingrid Elmedal.

Hun er seniorkonsulent hos Miljømærkning Danmark, som har fået travlt i takt med den øgede interesse for Svanemærket.

”Når interessen for det her er så stor, skyldes det en meget bred interesse for bæredygtighed helt fra private lejere til erhverv, der stiller krav om bæredygtighed”, forklarer Per Rønn Andreasen, som er teamleder for Building Performance Management, der administrerer ejendomme for investeringsselskaberne. Han fortsætter:

Læs også: Pilotprojekt bringer Svanemærket til kontorbyggeri

”Alle pensionskasser og mange ejendomsinvesteringsselskaber har fokus på den grønne profil. Det gælder for eksempel et ejendomsinvesteringsselskab som Dades, der har iværksat en grøn strategi. Som administratorer er det vores opgave løbende at bidrage med nye løsninger, og her er svanemærket rengøring det nyeste tiltag, der kan skærpe den grønne profil”.

Svanemærkets øgede betydning for investeringsselskaberne kom for alvor til udtryk i 2020, hvor Store Solvænget på Amager blandt andet kunne bryste sig af at være de første, nybyggede almene svanemærkede boliger, mens en pensionskasse i september fik licensen til at gennemføre Nordens første svanemærkede boligrenoveringsprojekt i Hillerød.

Første hele koncept svanemærket

Hos Anders Andersens Rengøring, der er en af Danmarks største rengøringsvirksomheder, mærker man også den øgede interesse for svanemærkede services. Derfor har rengøringsvirksomheden det seneste år arbejdet på at få hele konceptet for både trappevask og ejendomsrengøring svanemærket.

”Flere af de store ejendomsadministrationsselskaber har indtil nu efterspurgt svanemærket trappevask og ejendomsrengøring forgæves. Derfor opsøgte vi Miljømærkning Danmark for at få svanemærket disse ydelser”, fortæller Anders Andersen, der er ejer af rengøringsvirksomheden, og fortsætter:

”Det betyder, at vi nu både kan tilbyde svanemærket rengøring, trappevask og vinduespolering, som opfylder Svanemærkets skrappe krav til blandet andet rengøringsmidler, kvalitetssikring og transport”.

Læs også: 17 løsninger: Sådan kan ejendomme bidrage til at nå klimamål

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed.

”Det er mit indtryk, at kunders efterspørgsel på det og en øget interesse for grønne indkøb fra både offentlige og private virksomheder spiller en stor rolle, ligesom det også er tydeligt, at en virksomhed som Anders Andersen Rengøring ser miljø som en del af deres DNA. Det er en meget positiv udvikling”, afslutter Ingrid Elmedal.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense