Svanemærkets popularitet tager til hos ejendomsinvesteringsselskaber

Hos ejendomsinvesteringsselskaber mærker man den brede interesse for bæredygtighed, hvilket har resulteret i et større fokus på bæredygtigt byggeri. Nu er turen kommet til rengøringen, hvor Anders Andersen Rengøring har udviklet et komplet koncept for både svanemærket trappevask og ejendomsrengøring.

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed. Foto: Anders Andersens Rengøring.

13.07.2021

CSR.dk

”Lige nu oplever vi en stor efterspørgsel fra virksomheder, der gerne vil have enten deres produkter eller services certificeret med Svanemærket”, fortæller Ingrid Elmedal.

Hun er seniorkonsulent hos Miljømærkning Danmark, som har fået travlt i takt med den øgede interesse for Svanemærket.

”Når interessen for det her er så stor, skyldes det en meget bred interesse for bæredygtighed helt fra private lejere til erhverv, der stiller krav om bæredygtighed”, forklarer Per Rønn Andreasen, som er teamleder for Building Performance Management, der administrerer ejendomme for investeringsselskaberne. Han fortsætter:

Læs også: Pilotprojekt bringer Svanemærket til kontorbyggeri

”Alle pensionskasser og mange ejendomsinvesteringsselskaber har fokus på den grønne profil. Det gælder for eksempel et ejendomsinvesteringsselskab som Dades, der har iværksat en grøn strategi. Som administratorer er det vores opgave løbende at bidrage med nye løsninger, og her er svanemærket rengøring det nyeste tiltag, der kan skærpe den grønne profil”.

Svanemærkets øgede betydning for investeringsselskaberne kom for alvor til udtryk i 2020, hvor Store Solvænget på Amager blandt andet kunne bryste sig af at være de første, nybyggede almene svanemærkede boliger, mens en pensionskasse i september fik licensen til at gennemføre Nordens første svanemærkede boligrenoveringsprojekt i Hillerød.

Første hele koncept svanemærket

Hos Anders Andersens Rengøring, der er en af Danmarks største rengøringsvirksomheder, mærker man også den øgede interesse for svanemærkede services. Derfor har rengøringsvirksomheden det seneste år arbejdet på at få hele konceptet for både trappevask og ejendomsrengøring svanemærket.

”Flere af de store ejendomsadministrationsselskaber har indtil nu efterspurgt svanemærket trappevask og ejendomsrengøring forgæves. Derfor opsøgte vi Miljømærkning Danmark for at få svanemærket disse ydelser”, fortæller Anders Andersen, der er ejer af rengøringsvirksomheden, og fortsætter:

”Det betyder, at vi nu både kan tilbyde svanemærket rengøring, trappevask og vinduespolering, som opfylder Svanemærkets skrappe krav til blandet andet rengøringsmidler, kvalitetssikring og transport”.

Læs også: 17 løsninger: Sådan kan ejendomme bidrage til at nå klimamål

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed.

”Det er mit indtryk, at kunders efterspørgsel på det og en øget interesse for grønne indkøb fra både offentlige og private virksomheder spiller en stor rolle, ligesom det også er tydeligt, at en virksomhed som Anders Andersen Rengøring ser miljø som en del af deres DNA. Det er en meget positiv udvikling”, afslutter Ingrid Elmedal.

- KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

02.11.2026CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

29.10.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Fra 17.000 møbler til nye måder at tænke indkøb på

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Herning Kommune tog chancen – nu lever metoden videre i andre indkøb

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn