Svanemærkets popularitet tager til hos ejendomsinvesteringsselskaber

Hos ejendomsinvesteringsselskaber mærker man den brede interesse for bæredygtighed, hvilket har resulteret i et større fokus på bæredygtigt byggeri. Nu er turen kommet til rengøringen, hvor Anders Andersen Rengøring har udviklet et komplet koncept for både svanemærket trappevask og ejendomsrengøring.

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed. Foto: Anders Andersens Rengøring.

13.07.2021

CSR.dk

”Lige nu oplever vi en stor efterspørgsel fra virksomheder, der gerne vil have enten deres produkter eller services certificeret med Svanemærket”, fortæller Ingrid Elmedal.

Hun er seniorkonsulent hos Miljømærkning Danmark, som har fået travlt i takt med den øgede interesse for Svanemærket.

”Når interessen for det her er så stor, skyldes det en meget bred interesse for bæredygtighed helt fra private lejere til erhverv, der stiller krav om bæredygtighed”, forklarer Per Rønn Andreasen, som er teamleder for Building Performance Management, der administrerer ejendomme for investeringsselskaberne. Han fortsætter:

Læs også: Pilotprojekt bringer Svanemærket til kontorbyggeri

”Alle pensionskasser og mange ejendomsinvesteringsselskaber har fokus på den grønne profil. Det gælder for eksempel et ejendomsinvesteringsselskab som Dades, der har iværksat en grøn strategi. Som administratorer er det vores opgave løbende at bidrage med nye løsninger, og her er svanemærket rengøring det nyeste tiltag, der kan skærpe den grønne profil”.

Svanemærkets øgede betydning for investeringsselskaberne kom for alvor til udtryk i 2020, hvor Store Solvænget på Amager blandt andet kunne bryste sig af at være de første, nybyggede almene svanemærkede boliger, mens en pensionskasse i september fik licensen til at gennemføre Nordens første svanemærkede boligrenoveringsprojekt i Hillerød.

Første hele koncept svanemærket

Hos Anders Andersens Rengøring, der er en af Danmarks største rengøringsvirksomheder, mærker man også den øgede interesse for svanemærkede services. Derfor har rengøringsvirksomheden det seneste år arbejdet på at få hele konceptet for både trappevask og ejendomsrengøring svanemærket.

”Flere af de store ejendomsadministrationsselskaber har indtil nu efterspurgt svanemærket trappevask og ejendomsrengøring forgæves. Derfor opsøgte vi Miljømærkning Danmark for at få svanemærket disse ydelser”, fortæller Anders Andersen, der er ejer af rengøringsvirksomheden, og fortsætter:

”Det betyder, at vi nu både kan tilbyde svanemærket rengøring, trappevask og vinduespolering, som opfylder Svanemærkets skrappe krav til blandet andet rengøringsmidler, kvalitetssikring og transport”.

Læs også: 17 løsninger: Sådan kan ejendomme bidrage til at nå klimamål

Selvom det giver travlhed, er man hos Miljømærkning Danmark glade for, at der bliver sat flere krav til bæredygtighed.

”Det er mit indtryk, at kunders efterspørgsel på det og en øget interesse for grønne indkøb fra både offentlige og private virksomheder spiller en stor rolle, ligesom det også er tydeligt, at en virksomhed som Anders Andersen Rengøring ser miljø som en del af deres DNA. Det er en meget positiv udvikling”, afslutter Ingrid Elmedal.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup