Svært omstillelige sektorer har fælles grønne udfordringer

En ny analyse ser fællestræk mellem sektorer, der har svært ved at blive grønnere. Konkret peges der på fire områder, som gør sektorernes grønne rejse vanskeligere end andre branchers.

Transportbranchen er blandt de sektorer, der har sværere ved at omstille sig grønt. Arkivfoto..

15.11.2021

CSR.dk

Grønne succeshistorier er der efterhånden en del af blandt verdens virksomheder. Men i nogle sektorer er CO2-reduktionen en svær nød at knække, selvom grøn omstilling er fokuspunktet. Det er også de sektorer, der har brug for største investeringer, hvis de skal være omstillet i 2030’erne og 40’erne. Det skriver Børsen.

Det er konklusionen på Anthony Hobleys analyse – han er direktør for World Economic Forums Mission Possible-platform, der arbejder med de sektorer, om på engelsk hedder "hard to abate sector", som blandt andet fremstiller aluminium, cement og kemikalier samt transportbranchen på land til vands og i luften. Det er de områder, hvor det er sværest at reducere udledningen af drivhusgasser.

Anthony Hobley mener, at sektorerne har fire fælles barrierer for omstillingen:

  • de er for det meste afhængige af elektrificering,
  • der er behov for massive investeringer,
  • regulering i flere lande modarbejder sektorernes grønne omstilling og slutteligt
  • sektorerne sidder selv på løsningen, men der mangler efterspørgsel før løsningen kan skaleres.

Læs også: Grønne byggematerialer findes, men ingen køber dem

Særligt den sidste grund er der tilsyneladende delte meninger om. Da Anthony Hobley styrede en debat til det netop afsluttede COP26 erklærede repræsentanter fra Ørsted, Copenhagen Infrastructure Partnere og Mærsks klimacenter sig enige i, at der generelt mangler efterspørgsel på de allerede udviklede teknologier.

Det er man imidlertid ikke enig i hos kemivirksomheden Haldor Topsøe, der mener, at den prisforøgelse, der er ved grønne tiltag, er lille for slutkunden sammenlignet med produktet.

“Store flyselskaber og flyproducenter står i kø for at blive neutrale, fordi de er tætte på forbrugerne. Når man har lettere ved at skubbe prisen videre til kunderne, bliver det lettere at omstille sig. For eksempel stål og cement er mere konkurrenceudsat”, siger Therese Hermann, direktør for public affairs på globalt plan for Haldor Topsøe.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online