Stort og voksende affaldsmarked i Østeuropa

Den overvejende del af affaldet i de østeuropæiske lande hober sig op på lossepladser. Genbrug og anvendelse til energiformål er snarere undtagelsen end reglen. EU-direktiver betyder dog, at praksis skal ændres i løbet af få år.

03.10.2008

CSR.dk

Af Kristina Øby Pedersen

Med de østeuropæiske landes indtræden i EU blev de i lighed med øvrige EU-lande underlagt en række direktiver om genbrug/genvinding af affald eller anvendelse til energiformål (waste-to-energy) – enten ved medforbrænding eller fremstilling af biogas eller ethanol. Direktiverne er siden blevet del af de enkelte landes lovgivning, men ifølge en større undersøgelse – gennemført af Trend:research (institut for markedsundersøgelser) - kniber det med at føre lovgivningen ud i livet.

De fire undersøgte lande Tjekkiet, Ungarn, Polen og Slovakiet producerer årligt 274 millioner tons affald. Heraf udgøres hovedparten (230 millioner tons) af slam, husdyrgødning og andet landbrugsaffald, hvoraf hovedparten anvendes som gødning i landbruget.

Hvad angår det øvrige affald er deponering fortsat langt den hyppigst anvendte bortskaffelsesmetode. Det gælder således mellem 80 og 90 procent af husholdningsaffaldet samt blandede affaldsfraktioner. Det er billigt, det er normal praksis, og de fire lande har masser af plads til formålet.

EU-standarder gør affaldsbehandling til vækstmarked
”Faciliteter til indsamling af sorteret affald er installeret, men bruges kun lidt, og genanvendelse af blandet affald er problematisk,” siger Christine Huchzermeier fra Trend:research til Miljø Horisont. Hun peger på, at afgifterne ved deponering er så lave, at de ikke fungerer som incitament til en ændret praksis.

Visse steder – fx Tjekkiet - er udviklingen i gang, men stort set udelukkende i form af projekter til medforbrænding. Ifølge Christine Huchzermeier har manglende finansiering, lokal modstand, manglende sikkerhed for en kontinuerlig forsyning med affald og lignende dog betydet, at projekter, der kunne skabe nye normer for affaldsbehandling, står stille. Mange hidtidige projekter er blevet stoppet allerede i planlægningsfasen, da viljen til at realisere lovgivningen hidtil har været så utilstrækkelig, at investorer har holdt sig tilbage.

Hun mener derfor, at kravene fra EU er den helt afgørende faktor for at opnå succes. I direktiverne er fastsat krav, som skal være opfyldt i henholdsvis 2010 og 2013. Og hun har ingen forventning om, at den fastsatte overgangsperiode bliver forlænget. Derfor vil der med økonomisk bistand fra EU ske hurtige forbedringer, indtil man når en standard, som er på højde med EU-standarderne. Trend:research forventer, at markedet for affaldsbehandling vil være i høj vækst helt frem til 2020 – ikke alene på grund af EU-standarder, men også som følge af stigende mængder af affald i takt med den økonomiske vækst.

Muligheder for samarbejde
Hvad angår markedsmuligheder for nye aktører, mener hun fortsat, der er muligheder.

”Som det ser ud nu, er de fire lande langt bagud for målet, alligevel er markedet allerede delt mellem lokale aktører og store vesteuropæiske virksomheder, men det er muligt at komme ind på markedet gennem et samarbejde med de lokale myndigheder,” siger hun.

Vi ville gerne have talt med en eller flere af de virksomheder, som har forsøgt en opstart af projekter, men deres navne er ikke tilgængelige.
www.miljohorisont.dk/affald

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

17.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Bæredygtighed i modvind: Sådan holder vi fælles fokus

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N