Stort og voksende affaldsmarked i Østeuropa

Den overvejende del af affaldet i de østeuropæiske lande hober sig op på lossepladser. Genbrug og anvendelse til energiformål er snarere undtagelsen end reglen. EU-direktiver betyder dog, at praksis skal ændres i løbet af få år.

03.10.2008

CSR.dk

Af Kristina Øby Pedersen

Med de østeuropæiske landes indtræden i EU blev de i lighed med øvrige EU-lande underlagt en række direktiver om genbrug/genvinding af affald eller anvendelse til energiformål (waste-to-energy) – enten ved medforbrænding eller fremstilling af biogas eller ethanol. Direktiverne er siden blevet del af de enkelte landes lovgivning, men ifølge en større undersøgelse – gennemført af Trend:research (institut for markedsundersøgelser) - kniber det med at føre lovgivningen ud i livet.

De fire undersøgte lande Tjekkiet, Ungarn, Polen og Slovakiet producerer årligt 274 millioner tons affald. Heraf udgøres hovedparten (230 millioner tons) af slam, husdyrgødning og andet landbrugsaffald, hvoraf hovedparten anvendes som gødning i landbruget.

Hvad angår det øvrige affald er deponering fortsat langt den hyppigst anvendte bortskaffelsesmetode. Det gælder således mellem 80 og 90 procent af husholdningsaffaldet samt blandede affaldsfraktioner. Det er billigt, det er normal praksis, og de fire lande har masser af plads til formålet.

EU-standarder gør affaldsbehandling til vækstmarked
”Faciliteter til indsamling af sorteret affald er installeret, men bruges kun lidt, og genanvendelse af blandet affald er problematisk,” siger Christine Huchzermeier fra Trend:research til Miljø Horisont. Hun peger på, at afgifterne ved deponering er så lave, at de ikke fungerer som incitament til en ændret praksis.

Visse steder – fx Tjekkiet - er udviklingen i gang, men stort set udelukkende i form af projekter til medforbrænding. Ifølge Christine Huchzermeier har manglende finansiering, lokal modstand, manglende sikkerhed for en kontinuerlig forsyning med affald og lignende dog betydet, at projekter, der kunne skabe nye normer for affaldsbehandling, står stille. Mange hidtidige projekter er blevet stoppet allerede i planlægningsfasen, da viljen til at realisere lovgivningen hidtil har været så utilstrækkelig, at investorer har holdt sig tilbage.

Hun mener derfor, at kravene fra EU er den helt afgørende faktor for at opnå succes. I direktiverne er fastsat krav, som skal være opfyldt i henholdsvis 2010 og 2013. Og hun har ingen forventning om, at den fastsatte overgangsperiode bliver forlænget. Derfor vil der med økonomisk bistand fra EU ske hurtige forbedringer, indtil man når en standard, som er på højde med EU-standarderne. Trend:research forventer, at markedet for affaldsbehandling vil være i høj vækst helt frem til 2020 – ikke alene på grund af EU-standarder, men også som følge af stigende mængder af affald i takt med den økonomiske vækst.

Muligheder for samarbejde
Hvad angår markedsmuligheder for nye aktører, mener hun fortsat, der er muligheder.

”Som det ser ud nu, er de fire lande langt bagud for målet, alligevel er markedet allerede delt mellem lokale aktører og store vesteuropæiske virksomheder, men det er muligt at komme ind på markedet gennem et samarbejde med de lokale myndigheder,” siger hun.

Vi ville gerne have talt med en eller flere af de virksomheder, som har forsøgt en opstart af projekter, men deres navne er ikke tilgængelige.
www.miljohorisont.dk/affald

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København