Store, danske tøjfirmaer afviser åbenhed om leverandørkæder

Offentliggjorte lister over leverandører i tekstilbranchen bliver af internationale NGO’er hyldet som det vigtigste middel til bedre forhold i leverandørkæden. Dansk Mode og Tekstil og Bestseller er slet ikke enige.

Fra Wool Tex Sweaters Limited-fabrikken i Dhaka, Bangladesh. Flickr/Asian Development Bank.

30.09.2016

CSR.dk

I Danmark er næsten ingen tøjfirmaer begyndt at offentliggøre leverandørlister. Det gør globale brands som H&M, Levi’s, GAP og VF Corp (som ejer 17 brands, heriblandt NorthFace, Eastpak, Lee, Wrangler og Vans) til gengæld. Det skriver Fashion Forum.

IC Company er på vej med åbne lister, fordi "vi ser en kæmpe værdi i den gennemsigtighed det bibringer, og hvis nogle af vores leverandører ikke lever op til den standard, de skal, så vil vi gerne vide det, så vi sammen kan gøre det bedre,” siger Corporate CSR Manager, Maryam Azmayesh Terp.

Læs også: Flere global brands giver indsigt i leverandørkæden

Både Dansk Mode og Tekstil og Bestseller forklarer i Fashion Forums artikel, at de derimod mener, at konkurrencehensyn stadig er et vigtigt argument imod de åbne lister, og at en virksomheds CSR-indsats skal vurderes på andre kriterier.

Læs hele artiklen på Fashion Forum

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.