Stor undersøgelse svarer på, hvordan vi renoverer klimavenligt

Der er bred enighed om, at det næsten altid er bedst for klimaet at renovere frem for at rive ned og bygge nyt. Men hvordan renoverer vi så på den mest klimavenlige måde? Det giver et stort, tværfagligt projekt nu svar på.

Foto: Realdania

04.10.2024

CSR.dk

Når det kommer til nybyggeri, er der stort fokus på klimaindsatsen. Der er udviklet fælles data, beregningsmetoder og klimakrav.

Men alt det mangler for arbejdet med renovering. Det på trods af, at renovering er en stor del af byggeaktiviteten i Danmark, og at vi gerne skal bevare og renovere mere i de kommende år.

Den filantropiske forening Realdania har derfor sat gang i et stort projekt, som skal skabe øget viden, fælles metoder og flere fælles tal, der kan styrke hele byggebranchens mulighed for at udføre bedre sammenlignelige vurderinger af klimabelastningen af forskellige renoveringsscenarier i et livscyklusperspektiv.

Det arbejde er nu samlet og udgivet i rapporten 'Renovering er bedst for klimaet' og i den mere tekniske baggrundsrapport 'Klimadata for renovering', som begge udkommer den 4. oktober.

Gennemregnede scenarier

Rapporten bringer helt ny viden til torvs om, hvordan vi renoverer på en måde, der er bedst for klimaet. Og hvor det samtidig giver bedst mening ud fra et økonomisk perspektiv. Viden, som betyder, at man både i byggebranchen og på politisk niveau nu kan træffe beslutninger om bevaring og renovering ud fra et mere kvalificeret grundlag.

"Der har indtil nu været en ret begrænset viden om, hvordan vi renoverer mest klimavenligt, men i rapporten har vi fået gennemregnet forskellige renoveringsscenarier for en række forskellige bygningstyper. Her er den klare konklusion, at renovering er bedst for klimaet, og at selv lette renoveringer i et livscyklusperspektiv er bedre end at rive ned og bygge nyt.," siger Thomas Waras Brogren, der er projektchef i Realdania, og fortsætter:

"Projektgruppen har også regnet på økonomien i en række renoveringsscenarier, og her viser det sig også, at renovering på den lange bane ofte er en totaløkonomisk mere fordelagtig løsning end at bygge nyt. På den måde kan vi sige, at det ofte vil være ved renoveringer, at vi får størst klimaeffekt for pengene."

Udgangspunkt i nye emissionsfaktorer

Rapportens beregninger tager udgangspunkt i de såkaldte 2025-emissionsfaktorer, der i fremtiden skal anvendes til LCA-beregninger. De adskiller sig markant fra 2023-emissionsfaktorerne, da forventningen er, at vores energiforsyning i fremtiden vil have en lavere CO₂-udledning end i dag.

"Med de nye emissionsfaktorer vil der uundgåeligt blive skabt et større fokus på at reducere klimapåvirkning fra byggematerialer end fra energi til bygningsdrift. Tidspunktet for udledningen bliver en af de faktorer, som der kommer mere fokus på. For vi skal gerne reducere klimabelastningen nu og ikke først om mange år. Det kan også blive mere relevant at anvende flere biogene byggematerialer. Det kommer til at påvirke den måde, vi bevarer og renoverer på i fremtiden," siger Thomas Waras Brogren.

Nye perspektiver på æstetik

Rapporten giver i øvrigt et blik på, hvordan fremtidens klimabevidste renoveringer vil påvirke arkitekturen. Især brugen af biogene materialer som træ og kork og nænsomme renovering, hvor kun det allermest nødvendige udskiftes, bliver fremhævet som nogle af de elementer, der kan præge fremtidens renoveringer.

Det er materialer, der patinerer over tid, og det åbner op for nye perspektiver på, hvordan vi opfatter bygningers æstetik og vedligeholdelse. Samtidig vil det have betydning, hvis vi går hen mod en tilgang, hvor vi renoverer mere løbende i takt med, at dele af vores bygninger bliver nedslidte.

En lang række specialister fra Arkitema, Cowi, BUILD og Rådet for Bæredygtigt Byggeri har samarbejdet om at se på fremtidens klimavenlige renoveringer.

Projektet har haft en følgegruppe på 60 personer fra byggebranchen, som har bidraget med input til forskellige muligheder og nye perspektiver på arbejdet med at renovere klimavenligt.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense