Stor undersøgelse svarer på, hvordan vi renoverer klimavenligt

Der er bred enighed om, at det næsten altid er bedst for klimaet at renovere frem for at rive ned og bygge nyt. Men hvordan renoverer vi så på den mest klimavenlige måde? Det giver et stort, tværfagligt projekt nu svar på.

Foto: Realdania

04.10.2024

CSR.dk

Når det kommer til nybyggeri, er der stort fokus på klimaindsatsen. Der er udviklet fælles data, beregningsmetoder og klimakrav.

Men alt det mangler for arbejdet med renovering. Det på trods af, at renovering er en stor del af byggeaktiviteten i Danmark, og at vi gerne skal bevare og renovere mere i de kommende år.

Den filantropiske forening Realdania har derfor sat gang i et stort projekt, som skal skabe øget viden, fælles metoder og flere fælles tal, der kan styrke hele byggebranchens mulighed for at udføre bedre sammenlignelige vurderinger af klimabelastningen af forskellige renoveringsscenarier i et livscyklusperspektiv.

Det arbejde er nu samlet og udgivet i rapporten 'Renovering er bedst for klimaet' og i den mere tekniske baggrundsrapport 'Klimadata for renovering', som begge udkommer den 4. oktober.

Gennemregnede scenarier

Rapporten bringer helt ny viden til torvs om, hvordan vi renoverer på en måde, der er bedst for klimaet. Og hvor det samtidig giver bedst mening ud fra et økonomisk perspektiv. Viden, som betyder, at man både i byggebranchen og på politisk niveau nu kan træffe beslutninger om bevaring og renovering ud fra et mere kvalificeret grundlag.

"Der har indtil nu været en ret begrænset viden om, hvordan vi renoverer mest klimavenligt, men i rapporten har vi fået gennemregnet forskellige renoveringsscenarier for en række forskellige bygningstyper. Her er den klare konklusion, at renovering er bedst for klimaet, og at selv lette renoveringer i et livscyklusperspektiv er bedre end at rive ned og bygge nyt.," siger Thomas Waras Brogren, der er projektchef i Realdania, og fortsætter:

"Projektgruppen har også regnet på økonomien i en række renoveringsscenarier, og her viser det sig også, at renovering på den lange bane ofte er en totaløkonomisk mere fordelagtig løsning end at bygge nyt. På den måde kan vi sige, at det ofte vil være ved renoveringer, at vi får størst klimaeffekt for pengene."

Udgangspunkt i nye emissionsfaktorer

Rapportens beregninger tager udgangspunkt i de såkaldte 2025-emissionsfaktorer, der i fremtiden skal anvendes til LCA-beregninger. De adskiller sig markant fra 2023-emissionsfaktorerne, da forventningen er, at vores energiforsyning i fremtiden vil have en lavere CO₂-udledning end i dag.

"Med de nye emissionsfaktorer vil der uundgåeligt blive skabt et større fokus på at reducere klimapåvirkning fra byggematerialer end fra energi til bygningsdrift. Tidspunktet for udledningen bliver en af de faktorer, som der kommer mere fokus på. For vi skal gerne reducere klimabelastningen nu og ikke først om mange år. Det kan også blive mere relevant at anvende flere biogene byggematerialer. Det kommer til at påvirke den måde, vi bevarer og renoverer på i fremtiden," siger Thomas Waras Brogren.

Nye perspektiver på æstetik

Rapporten giver i øvrigt et blik på, hvordan fremtidens klimabevidste renoveringer vil påvirke arkitekturen. Især brugen af biogene materialer som træ og kork og nænsomme renovering, hvor kun det allermest nødvendige udskiftes, bliver fremhævet som nogle af de elementer, der kan præge fremtidens renoveringer.

Det er materialer, der patinerer over tid, og det åbner op for nye perspektiver på, hvordan vi opfatter bygningers æstetik og vedligeholdelse. Samtidig vil det have betydning, hvis vi går hen mod en tilgang, hvor vi renoverer mere løbende i takt med, at dele af vores bygninger bliver nedslidte.

En lang række specialister fra Arkitema, Cowi, BUILD og Rådet for Bæredygtigt Byggeri har samarbejdet om at se på fremtidens klimavenlige renoveringer.

Projektet har haft en følgegruppe på 60 personer fra byggebranchen, som har bidraget med input til forskellige muligheder og nye perspektiver på arbejdet med at renovere klimavenligt.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense