Starthjælp til CSR-rapportering

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres...

20.10.2009

CSR.dk

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres samfundsansvar i deres årsrapport. Det er der dog ingen grund at gå i panik over, mener to CSR-konsulenter. For at hjælpe virksomhederne med at opfylde de nye krav på en fornuftig måde, har de to konsulenter, Pia Justesen og Claes Amundsen, sammen tilrettelagt et intensivt to-dages kursus, hvor de vil ruste virksomhederne til at rapportere om CSR i forbindelse med årsrapporten for 2009.

”Vi har to formål med kurset. Vi vil sikre, at virksomhederne går systematisk til opgaven og opfylder lovens krav. Samtidig vil vi gerne afmystificere hele processen og gøre den til at overskue for virksomhederne selv. Der er lige nu en fare for, at virksomhederne går i panik og sætter et alt for stort apparat i gang for at rapportere en indsats, som måske ikke er særlig udbygget endnu. Vi synes, at de især skal bruge ressourcerne på selve arbejdet med samfundsansvar – og så udarbejde en rapportering, som har det vigtigste med,” fortæller Pia Justesen fra Justadvice. Samtidig er fokus rettet mod, at selve rapporterne bliver brugbare og inspirerende for andre end virksomhedens egne CSR-medarbejdere.

”Vi vil hjælpe deltagerne til at skrive en rapport, som er både troværdig og læsevenlig, og som fokuserer på det, der især er relevant – både for virksomheden og for læserne. En af hovedtankerne med den nye lov er jo, at virksomhederne skal fortælle levende om det, de gør, og på den måde give endnu flere lyst til at arbejde med samfundsansvar,” siger Claes Amundsen fra Humankind CSR & kommunikation. Kurset udbydes i samarbejde med IBC Euroforum og begynder den 1. oktober. Tilmelding kan ske på www.ibceuroforum.dk/produkter/csr1/
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn