Starthjælp til CSR-rapportering

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres...

20.10.2009

CSR.dk

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres samfundsansvar i deres årsrapport. Det er der dog ingen grund at gå i panik over, mener to CSR-konsulenter. For at hjælpe virksomhederne med at opfylde de nye krav på en fornuftig måde, har de to konsulenter, Pia Justesen og Claes Amundsen, sammen tilrettelagt et intensivt to-dages kursus, hvor de vil ruste virksomhederne til at rapportere om CSR i forbindelse med årsrapporten for 2009.

”Vi har to formål med kurset. Vi vil sikre, at virksomhederne går systematisk til opgaven og opfylder lovens krav. Samtidig vil vi gerne afmystificere hele processen og gøre den til at overskue for virksomhederne selv. Der er lige nu en fare for, at virksomhederne går i panik og sætter et alt for stort apparat i gang for at rapportere en indsats, som måske ikke er særlig udbygget endnu. Vi synes, at de især skal bruge ressourcerne på selve arbejdet med samfundsansvar – og så udarbejde en rapportering, som har det vigtigste med,” fortæller Pia Justesen fra Justadvice. Samtidig er fokus rettet mod, at selve rapporterne bliver brugbare og inspirerende for andre end virksomhedens egne CSR-medarbejdere.

”Vi vil hjælpe deltagerne til at skrive en rapport, som er både troværdig og læsevenlig, og som fokuserer på det, der især er relevant – både for virksomheden og for læserne. En af hovedtankerne med den nye lov er jo, at virksomhederne skal fortælle levende om det, de gør, og på den måde give endnu flere lyst til at arbejde med samfundsansvar,” siger Claes Amundsen fra Humankind CSR & kommunikation. Kurset udbydes i samarbejde med IBC Euroforum og begynder den 1. oktober. Tilmelding kan ske på www.ibceuroforum.dk/produkter/csr1/
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

16.04.2026CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

Valified

Sponseret

Når rummelighed bliver forretning og ESG bliver ledelsesdisciplin

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic leads Europe’s recycling industry with 78% taxonomy-aligned revenue

Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle