Starthjælp til CSR-rapportering

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres...

20.10.2009

CSR.dk

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres samfundsansvar i deres årsrapport. Det er der dog ingen grund at gå i panik over, mener to CSR-konsulenter. For at hjælpe virksomhederne med at opfylde de nye krav på en fornuftig måde, har de to konsulenter, Pia Justesen og Claes Amundsen, sammen tilrettelagt et intensivt to-dages kursus, hvor de vil ruste virksomhederne til at rapportere om CSR i forbindelse med årsrapporten for 2009.

”Vi har to formål med kurset. Vi vil sikre, at virksomhederne går systematisk til opgaven og opfylder lovens krav. Samtidig vil vi gerne afmystificere hele processen og gøre den til at overskue for virksomhederne selv. Der er lige nu en fare for, at virksomhederne går i panik og sætter et alt for stort apparat i gang for at rapportere en indsats, som måske ikke er særlig udbygget endnu. Vi synes, at de især skal bruge ressourcerne på selve arbejdet med samfundsansvar – og så udarbejde en rapportering, som har det vigtigste med,” fortæller Pia Justesen fra Justadvice. Samtidig er fokus rettet mod, at selve rapporterne bliver brugbare og inspirerende for andre end virksomhedens egne CSR-medarbejdere.

”Vi vil hjælpe deltagerne til at skrive en rapport, som er både troværdig og læsevenlig, og som fokuserer på det, der især er relevant – både for virksomheden og for læserne. En af hovedtankerne med den nye lov er jo, at virksomhederne skal fortælle levende om det, de gør, og på den måde give endnu flere lyst til at arbejde med samfundsansvar,” siger Claes Amundsen fra Humankind CSR & kommunikation. Kurset udbydes i samarbejde med IBC Euroforum og begynder den 1. oktober. Tilmelding kan ske på www.ibceuroforum.dk/produkter/csr1/
-AK

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

20.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel fastholder fokus på den social bundlinje

Valified

Sponseret

Når dokumentation slår pris i udbud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online