Starthjælp til CSR-rapportering

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres...

20.10.2009

CSR.dk

I midten af december 2008 blev en ny lov vedtaget, der pålægger over 1000 danske virksomheder at redegøre for deres samfundsansvar i deres årsrapport. Det er der dog ingen grund at gå i panik over, mener to CSR-konsulenter. For at hjælpe virksomhederne med at opfylde de nye krav på en fornuftig måde, har de to konsulenter, Pia Justesen og Claes Amundsen, sammen tilrettelagt et intensivt to-dages kursus, hvor de vil ruste virksomhederne til at rapportere om CSR i forbindelse med årsrapporten for 2009.

”Vi har to formål med kurset. Vi vil sikre, at virksomhederne går systematisk til opgaven og opfylder lovens krav. Samtidig vil vi gerne afmystificere hele processen og gøre den til at overskue for virksomhederne selv. Der er lige nu en fare for, at virksomhederne går i panik og sætter et alt for stort apparat i gang for at rapportere en indsats, som måske ikke er særlig udbygget endnu. Vi synes, at de især skal bruge ressourcerne på selve arbejdet med samfundsansvar – og så udarbejde en rapportering, som har det vigtigste med,” fortæller Pia Justesen fra Justadvice. Samtidig er fokus rettet mod, at selve rapporterne bliver brugbare og inspirerende for andre end virksomhedens egne CSR-medarbejdere.

”Vi vil hjælpe deltagerne til at skrive en rapport, som er både troværdig og læsevenlig, og som fokuserer på det, der især er relevant – både for virksomheden og for læserne. En af hovedtankerne med den nye lov er jo, at virksomhederne skal fortælle levende om det, de gør, og på den måde give endnu flere lyst til at arbejde med samfundsansvar,” siger Claes Amundsen fra Humankind CSR & kommunikation. Kurset udbydes i samarbejde med IBC Euroforum og begynder den 1. oktober. Tilmelding kan ske på www.ibceuroforum.dk/produkter/csr1/
-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Verarca

Sponseret

Verarca og itm8 indgår strategisk partnerskab: Nu bliver klimaregnskabet en automatisk del af driften

09.03.2026ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V