Skoler skal være bæredygtige

Undervisningsprogrammet Grønt Flag Grøn Skole skal gøre bæredygtig udvikling til en naturlig og integreret del af børn og unges hverdag.

Grønt Flag - Grøn Skole er en del af et stort, internationalt netværk, der omfatter mere end 25.000 skoler i 46 lande. Her børn fra Irland..

12.03.2009

CSR.dk

500 skoler skal inden for de næste tre år være bæredygtige, og flere børn og unge over hele landet skal derfor i gang med at lære nyt om vand og vandforbrug, energi, natur og klima.
Det er et af målene med en ny partnerskabsaftale, som Undervisningsministeriet, Miljøministeriet og Friluftsrådet har indgået. Der er i alt afsat 6,6 millioner kroner til projektet, der skal styrke grundskolens undervisning i natur, miljø og bæredygtig udvikling med undervisningsprogrammet Grønt Flag Grøn Skole.

Idéen bag
Idéen med Grønt Flag Grøn Skole er, at hele skolen arbejder med miljøspørgsmål. Eleverne undersøger ikke alene spørgsmål om for eksempel vandforbrug. De arbejder også med at nedbringe deres egen, familien og skolens påvirkning på miljøet gennem blandt andet energibesparelser og reduktion af CO2.
Ud over at fordoble antallet af bæredygtige grundskoler skal konceptet udvides til også at få ungdomsuddannelser, højskoler og andre uddannelsesinstitutioner til at sætte natur, miljø og bæredygtighed på dagsordenen.
Undervisningsminister Bertel Haarder har store forventninger til aftalen:
"Skal vores børnebørn også kunne gå en tur i skoven og trække vejret frit, skal vi passe på miljøet. Bliver vi opdraget til at passe på vores omgivel-ser i en tidlig alder, husker vi forhåbentlig på at gøre det resten af vores liv. Jeg hilser i hvert fald projektet velkomment og glæder mig til at se, hvordan skolerne udnytter og udvikler det," siger han.
Det er den helt rigtige vej at gå, mener miljøminister Troels Lund Poulsen:
"Det er vigtigt, at børn og unge lærer om vores natur og miljø og bæredygtighed generelt. Det sætter vi fokus på med dette partnerskab. Og samtidig sætter vi os det helt nye mål, at antallet af engagerede skoler skal fordobles. Det er meget ambitiøst," siger han.

Stort internationalt netværk
Friluftsrådets direktør og præsident for FEE (Foundation for Environmental Education) understreger, at Grønt Flag Grøn Skole er en del af et stort, internationalt netværk, der omfatter mere end 25.000 skoler i 46 lande:
"I en stadig mere internationaliseret hverdag kan dette udnyttes og per-spektivere danske elevers hverdag og indsats for en mere bæredygtig verden", siger Jan Eriksen.
I Danmark er 240 skoler med i netværket og omkring 50 skoler tildeles hvert år det grønne flag for deres grønne projekter.
Læs mere på:
www.groentflag.dk
www.eco-schools.org

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online