Skoler skal være bæredygtige

Undervisningsprogrammet Grønt Flag Grøn Skole skal gøre bæredygtig udvikling til en naturlig og integreret del af børn og unges hverdag.

Grønt Flag - Grøn Skole er en del af et stort, internationalt netværk, der omfatter mere end 25.000 skoler i 46 lande. Her børn fra Irland..

12.03.2009

CSR.dk

500 skoler skal inden for de næste tre år være bæredygtige, og flere børn og unge over hele landet skal derfor i gang med at lære nyt om vand og vandforbrug, energi, natur og klima.
Det er et af målene med en ny partnerskabsaftale, som Undervisningsministeriet, Miljøministeriet og Friluftsrådet har indgået. Der er i alt afsat 6,6 millioner kroner til projektet, der skal styrke grundskolens undervisning i natur, miljø og bæredygtig udvikling med undervisningsprogrammet Grønt Flag Grøn Skole.

Idéen bag
Idéen med Grønt Flag Grøn Skole er, at hele skolen arbejder med miljøspørgsmål. Eleverne undersøger ikke alene spørgsmål om for eksempel vandforbrug. De arbejder også med at nedbringe deres egen, familien og skolens påvirkning på miljøet gennem blandt andet energibesparelser og reduktion af CO2.
Ud over at fordoble antallet af bæredygtige grundskoler skal konceptet udvides til også at få ungdomsuddannelser, højskoler og andre uddannelsesinstitutioner til at sætte natur, miljø og bæredygtighed på dagsordenen.
Undervisningsminister Bertel Haarder har store forventninger til aftalen:
"Skal vores børnebørn også kunne gå en tur i skoven og trække vejret frit, skal vi passe på miljøet. Bliver vi opdraget til at passe på vores omgivel-ser i en tidlig alder, husker vi forhåbentlig på at gøre det resten af vores liv. Jeg hilser i hvert fald projektet velkomment og glæder mig til at se, hvordan skolerne udnytter og udvikler det," siger han.
Det er den helt rigtige vej at gå, mener miljøminister Troels Lund Poulsen:
"Det er vigtigt, at børn og unge lærer om vores natur og miljø og bæredygtighed generelt. Det sætter vi fokus på med dette partnerskab. Og samtidig sætter vi os det helt nye mål, at antallet af engagerede skoler skal fordobles. Det er meget ambitiøst," siger han.

Stort internationalt netværk
Friluftsrådets direktør og præsident for FEE (Foundation for Environmental Education) understreger, at Grønt Flag Grøn Skole er en del af et stort, internationalt netværk, der omfatter mere end 25.000 skoler i 46 lande:
"I en stadig mere internationaliseret hverdag kan dette udnyttes og per-spektivere danske elevers hverdag og indsats for en mere bæredygtig verden", siger Jan Eriksen.
I Danmark er 240 skoler med i netværket og omkring 50 skoler tildeles hvert år det grønne flag for deres grønne projekter.
Læs mere på:
www.groentflag.dk
www.eco-schools.org

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K