Skiftet fra -18 til -15 grader i den kolde forsyningskæde vinder opbakning

Momentum vokser for at reducere CO2-udledning i frostfødevarekæden ved at øge den krævede temperatur. ’Move to -15°C’-koalitionen har tredoblet sin størrelse på ét år.

Move to -15°C, et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer, har budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til sin medlemsbase. Foto: 123rf.com

20.12.2024

CSR.dk

Move to -15°C er et bæredygtighedsinitiativ dedikeret til at reducere CO2-udledning i forsyningskæden for frosne fødevarer ved at skære tre grader af  standarden på -18°C i transportkæden. 

En temperaturændring fra -18°C til -15°C kræver omfattende samarbejde mellem industri og forskning. Derfor har Move to -15°C gennem det seneste år sikret sig støtte fra vigtige brancheorganisationer som British Frozen Food Federation, Cold Chain Federation og det hollandske universitet Wageningen University.

De har desuden budt en række højtprofilerede virksomheder velkommen til deres medlemsbase. Blandt de seneste nye medlemmer er det britiske supermarked Iceland, som driver over 900 butikker, Emirates, verdens største internationale flyselskab, og Emergent Cold LatAm, en hurtigt voksende aktør inden for kølelager i Latinamerika.

Samlet er koalitionens medlemsbase er vokset fra 11 til over 30 virksomheder siden dens lancering ved COP28. 

Thomas Eskesen, formand for Move to -15°C-koalitionen, siger:

"Hurtig og ambitiøs klimaindsats på tværs af komplekse og sammenvævede forsyningskæder for frosne fødevarer – fra produktion til detailhandel – kan kun opnås gennem tværsektorielt samarbejde. Derfor er vi begejstrede for at byde disse nye medlemmer velkommen i koalitionen. Vi opfordrer flere organisationer til at tilslutte sig og udforske de positive effekter af at bevæge sig mod -15°C, som kan skabe et fremtidssikret fødevaresystem og en verden med lavere kulstofudledning”.

Stærke kræfter med stort potentiale

Koalitionen er ledet af logistikvirksomheden DP World, som forud for COP28 bestilte en undersøgelse for at vurdere gennemførligheden af temperaturændringen. Den viste, at en temperaturændring på tre grader kan reducere drivhusgasemissioner, sænke forsyningskædeomkostninger og sikre fødevareforsyningen til en voksende verdensbefolkning – uden at gå på kompromis med fødevaresikkerhed eller kvalitet.

Koalitionens medlemmer opdaterer hinanden om aktiviteter, deler viden og koordinerer næste skridt. Temperatursætpunktet for frosne fødevarer på -18°C er fastsat som standard for et århundrede siden, men med begrænset evidens. Siden da er logistikteknologien blevet væsentligt forbedret

Blandt eksisterende medlemmer i den globale koalition er Nomad Foods, Europas største producent af frosne fødevarer; Morrisons, en førende britisk detailkæde; Maersk, en global logistikleder; Lineage, en stor aktør inden for kølelager; Kuehne + Nagel, en international transportvirksomhed; og AJC International, en vigtig spiller inden for global fødevaredistribution..

Kilde: Move to -15°C

/ PiB

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V