Skærpede love og regler giver virksomheder sommerfugle i maven

Lovpligtig rapportering og bedre muligheder for at klage over virksomheders adfærd vil fremover påvirke danske virksomheders forhold til CSR, mener arrangørerne af en konference om de lovmæssige CSR-faktorer på Aarhus Universitet midt i november.

Professor Karsten Engsig Sørensen er medarrangør på CSR-konference 12.-13. november.

18.10.2013

CSR.dk

<p>"Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd'  (...) giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven".</p>

Professor Karsten Engsig Sørensen, medarrangør af konferencen i Aarhus 12.-13. november.

Lovpligtig CSR-rapportering og den nye mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd vil fremover have stor indvirkning på danske virksomheder. Aarhus Universitet holder konference 12.-13. november, hvor disse faktorer bliver diskuteret, så erhvervslivet kan blive bedre rustet til de nye udfordringer inden for CSR.

"Vi har ikke nogen politik om miljøhensyn. Vi har ikke nogen politik for menneskerettigheder". Sådan vil der komme til at stå i visse danske virksomheders CSR-rapportering for 2013, når de 1.100 største danske virksomheder for første gang i år skal rapportere om klima og menneskerettigheder.

Klima og menneskerettigheder blev sidste år vedtaget som punkter, der skal indgå i virksomhedernes årsrapport for 2013 – også selv om man ikke gør nogen indsats på de to områder.

Læs også: Øvlisen: Mæglingsinstitution skal ikke være gabestok

Fra frivillighed til lov
Med de nye regler er der sket et skifte fra frivillig CSR-rapporteringen til præcise love og regler. Det vil ifølge juraprofessor Birgitte Egelund Olsen fra Aarhus Universitet presse de danske virksomheder til at gøre en endnu større indsats inden for klima og menneskerettigheder.

”Man har en forestilling om, at virksomheder vil få en konkurrencefordel, når udenlandske virksomheder, kunder og leverandører stoler på, at vi eksempelvis ikke bruger børnearbejde”, forklarer Birgitte Egelund Olsen.

Aarhus Universitet lægger i november lokaler til en CSR-konference, hvor emnet behandles forud for, at virksomhederne i år skal rapportere efter de nye regler.

Virksomhederne er spændte på ny klageinstitution
Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd' – som kan udtrykke kritik offentligt, hvis danske virksomheder ikke opfører sig samfundsansvarligt, og som alle kan klage til – giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven, forklarer professor Karsten Engsig Sørensen, som er medarrangør af konferencen.

”Alle og enhver kan klage til 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd', hvis de oplever, at virksomheder ikke opfører sig ordentligt globalt set. Dermed risikerer virksomhederne offentlig kritik, der kommer fra en kvalificeret institution med pondus, ressourcer og ikke mindst loven bag sig”, siger Karsten Engsig Sørensen.

Derfor vil den planlagte CSR-konference have som formål at klarlægge de skærpede regler for rapportering samt rollen for Mæglings- og klageinstitutionen for ansvarlig virksomhedsadfærd. Konferencen er arrangeret i samarbejde med den nye Mæglings- og klageinstitution, og en af foredragsholderne er institutionens formand Mads Øvlisen.

Læs mere om CSR-konferencen på Aarhus Universitet her.

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

14.09.2026ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

Dansk Erhverv

Sponseret

Ny frivillig EU-standard skal gøre ESG-rapportering lettere for virksomheder

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online