Skærpede love og regler giver virksomheder sommerfugle i maven

Lovpligtig rapportering og bedre muligheder for at klage over virksomheders adfærd vil fremover påvirke danske virksomheders forhold til CSR, mener arrangørerne af en konference om de lovmæssige CSR-faktorer på Aarhus Universitet midt i november.

Professor Karsten Engsig Sørensen er medarrangør på CSR-konference 12.-13. november.

18.10.2013

CSR.dk

<p>"Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd'  (...) giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven".</p>

Professor Karsten Engsig Sørensen, medarrangør af konferencen i Aarhus 12.-13. november.

Lovpligtig CSR-rapportering og den nye mæglings- og klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd vil fremover have stor indvirkning på danske virksomheder. Aarhus Universitet holder konference 12.-13. november, hvor disse faktorer bliver diskuteret, så erhvervslivet kan blive bedre rustet til de nye udfordringer inden for CSR.

"Vi har ikke nogen politik om miljøhensyn. Vi har ikke nogen politik for menneskerettigheder". Sådan vil der komme til at stå i visse danske virksomheders CSR-rapportering for 2013, når de 1.100 største danske virksomheder for første gang i år skal rapportere om klima og menneskerettigheder.

Klima og menneskerettigheder blev sidste år vedtaget som punkter, der skal indgå i virksomhedernes årsrapport for 2013 – også selv om man ikke gør nogen indsats på de to områder.

Læs også: Øvlisen: Mæglingsinstitution skal ikke være gabestok

Fra frivillighed til lov
Med de nye regler er der sket et skifte fra frivillig CSR-rapporteringen til præcise love og regler. Det vil ifølge juraprofessor Birgitte Egelund Olsen fra Aarhus Universitet presse de danske virksomheder til at gøre en endnu større indsats inden for klima og menneskerettigheder.

”Man har en forestilling om, at virksomheder vil få en konkurrencefordel, når udenlandske virksomheder, kunder og leverandører stoler på, at vi eksempelvis ikke bruger børnearbejde”, forklarer Birgitte Egelund Olsen.

Aarhus Universitet lægger i november lokaler til en CSR-konference, hvor emnet behandles forud for, at virksomhederne i år skal rapportere efter de nye regler.

Virksomhederne er spændte på ny klageinstitution
Kombinationen af de øgede krav til rapportering og oprettelsen af 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd' – som kan udtrykke kritik offentligt, hvis danske virksomheder ikke opfører sig samfundsansvarligt, og som alle kan klage til – giver de CSR-ansvarlige lidt sommerfugle i maven, forklarer professor Karsten Engsig Sørensen, som er medarrangør af konferencen.

”Alle og enhver kan klage til 'Mæglings- og Klageinstitution for ansvarlig virksomhedsadfærd', hvis de oplever, at virksomheder ikke opfører sig ordentligt globalt set. Dermed risikerer virksomhederne offentlig kritik, der kommer fra en kvalificeret institution med pondus, ressourcer og ikke mindst loven bag sig”, siger Karsten Engsig Sørensen.

Derfor vil den planlagte CSR-konference have som formål at klarlægge de skærpede regler for rapportering samt rollen for Mæglings- og klageinstitutionen for ansvarlig virksomhedsadfærd. Konferencen er arrangeret i samarbejde med den nye Mæglings- og klageinstitution, og en af foredragsholderne er institutionens formand Mads Øvlisen.

Læs mere om CSR-konferencen på Aarhus Universitet her.

-MH

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed er noget, vi gør sammen

20.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Er din virksomhed klar til energiledelse inden 1. august 2026?

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel fastholder fokus på den social bundlinje

Valified

Sponseret

Når dokumentation slår pris i udbud

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves I Transport & Logistik

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i transport- og logistikbranchen.

Dato

11.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DTU
Event
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30