Se årets store internationale analyse af CSR-rapporter

Med særligt fokus på rapportering på SDG'er og menneskerettigheder viser analyse status og tendenser i rapportering på bæredygtighed.

20.10.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

For kort tid siden offentliggjorde World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) den fjerde udgave af rapporten "Reporting matters". Den har gennemgået WBCSD's medlemmers bæredygtighedsrapporter og er således en analyse af rapporter fra 163 virksomheder i 20 sektorer og 35 lande. 

Rapporten melder om fremdrift i kvaliteten af rapporteringen, og fremhæver en række eksempler på god praksis, som andre kan lære af. Rapporten har særligt fokus på rapportering i forhold til SDG'erne, som næsten en tredjedel af medlemmerne allerede rapporterer på.

Peter Bakker, chef for WBCSD, sagde i forbindelse med lanceringen af rapporten, at:

“Mainstream ikke-finansiel rapportering vinder stadig mere frem og virksomheder der arbejder med bæredygtighed i deres daglige drift vil blive belønnet i det lange løb. Kort fortalt: mere bæredygtige virksomheder vil være mere succesrige."

Hovedkonklusionerne er: 

  • Halvtreds virksomheder kommunikerer om SDG'erne i deres rapport og 10 virksomheder siger at de bruge SDG-kompasset som inspiration. (Husk at SDG-kompasset lanceres på dansk af Verdens Bedste Nyheder og Dansk Industri 7. november).
  • 76% af virksomhederne har forbedret deres resultat i forhold til 2013, som var første år analysen blev foretaget.
  • 42% af organisationerne har en "web first"-strategi og lægger omfattende bæredygtighedsinformation på virksomhedens website eller et microsite knyttet til hovedwebsitet. 
  • 28% af virksomhederne sagde de lavede integreret rapportering med en kombination af finansiel og ikke-finansiel information. Fire integrerede rapporter er i top 10 over bedste rapporter. 
  • Global Reporting Initiative (GRI) guidelines er stadig de mest udbredte, og 80% af deltagerne i undersøgelsen sagde at de brugte G4 guidelines.

Se rapporten hos WBCSD  

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.03.2026CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

11.03.2026Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Daka Denmark A/S

Sponseret

REFOOD mærket udfases. Daka ReFood fortsætter uændret

Valified

Sponseret

Når ESG bliver en del af virksomhedens styring

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsministeren fritager visse virksomheder for bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Shein dropper net-zero budskaber i Tyskland efter anklage om greenwashing

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen klar med nye ESG-skabeloner i Excel-format

Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online