Scania og Ericsson i samarbejde om grøn transportteknologi

Lastbilproducenten Scania og techvirksomheden Ericsson har slået sig sammen for at forbedre effektiviteten og dermed bæredygtigheden i transporten ved hjælp af forbundne køretøjer.

Scania har testet kommunikationsudstyr på sine lastbiler i et par. Et nyt samarbejde med Ericsson skal accelerere udviklingen på området. Foto: Scania Group.

04.03.2016

CSR.dk

Den store teknologi- og telekommunikationsmesse Mobile World Congress er netop slut i Barcelona, og blandt de mange nye tiltag, idéer og gadgets, der blev lanceret, var et nyt samarbejde, der skal forbedre transporteffektiviteten i lastbilsektoren.

Læs også: Scania på den grønne vej

I et rent svensk partnerskab har lastbilproducenten Scania og teknologivirksomheden Ericsson nemlig offentliggjort et fælles researchkoncept for kommunikation på 5G-netværk. Formålet er at accelerere udviklingen inden for forbundne enheder i transportbranchen og dens infrastruktur.

Transportindustrien er generelt et af de områder, hvor fremskridtene inden for connectivity og Internet of Things hurtigst vinder indpas, fordi de potentielle gevinster er så åbenlyse. Trådløs kommunikation mellem lastbiler eller andre køretøjer vil således gøre det muligt for dem køre tættere sammen i konvojer, da computere overtager styringen af bilerne og lader dem ’reagere’ mere eller mindre øjeblikkeligt på eksempelvis forhindringer på vejen.

Fordelene er højere effektivitet, mindre vindmodstand og derfor lavere brændstofforbrug og mindre udledning af CO2. Derudover vil det blive muligt at udnytte pladsen på vejene bedre, ligesom sikkerheden vil blive forbedret.

Mere bæredygtig og sikker transport
Konkret har Scania arbejdet og lavet forsøg med konvojkørsel (platooning) i et par år. Ifølge senioringeniør og road train-ekspert hos Scania R&D, Assad Alam, så kan den nye 5G-teknologi yderligere styrke mulighederne, og peger på de løsninger, Scania og Ericsson allerede har fremvist, der bl.a. tillader redundans og dermed øger sikkerheden.

”Det koncept vi præsenterer nu er et reelt alternativ til de eksisterende kommunikationsteknologier. Vi har tidligere arbejdet med den nuværende teknologi, der kommunikerer via basestationer, men med den nye mobilteknologi, der ’snakker’ sammen fra enhed til enhed, kan de enkelte biler kommunikere direkte med hinanden. Det åbner op for nogle nye optimeringsmuligheder og mere sofistikeret planlægning, hvilket vil højne effektiviteten og gøre transporten mere bæredygtig”, siger Assad Alam i en pressemeddelelse, og bliver bakket op af samarbejdspartneren:

”Set i lyset af de enorme fordele er vi overbevist om, at køretøj-til-køretøj-kommunikationsløsninger vil blive implementeret af transportoperatører i alle brancher. Det at adressere udfordringerne forbundet med voksende volumener inden for både passager- og godstransport ved hjælp af forbedret kommunikation, kan bidrage til bedre logistikeffektivitet og en reduceret miljøpåvirkning”, siger head of automotive hos Ericsson, Claes Herlitz, til Yahoo Finance.

Læs også: Ny rapport: CO2-reduktion i transporten er ikke så dyr endda

Scania investerer i forvejen i udviklingen på dette område. Allerede i dag har næsten 200.000 af selskabets lastbiler således indbyggede computere, der sender trådløse informationer til flådestyringssystemer og værkstæder.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.05.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

22.05.2026CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Dagrofa aps

Sponseret

HKI Ost sætter strøm til leverancerne

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

27.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense