Samarbejde giver grøn medicin

Forventningerne til bæredygtighed har også indfundet sig i den internationale medicinalindustri, om end mest på de store linjer. Leverandørsamarbejde er en afgørende faktor.

Øget samarbejde omkring leverandørerne og selskaberne i mellem skal være med til at sikre bæredygtighed i medicinalbranchen..

26.10.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

”Bæredygtighed er en kerneværdi i vores forretning, både i økonomisk, social og miljømæssig sammenhæng. Og vi ser ikke noget gab mellem det at agere bæredygtigt og at have en ansvarlig strategi for indkøb, tværtimod.”

Læs også: Risikostyring og teknologi hænger sammen i forsyningskæden

Sådan opsummerede Head of Procurement Risk and Sustainability fra den tyske medicinalgigant Bayer, Delf Bintakies, meget godt den aktuelle bevægelse i sektoren for medicin og farmaceutiske produkter, og som en session på årets udgave af Ethical Corporations Sustainable Supply Chain Summit satte fokus på.

I bestræbelserne på at sikre netop bæredygtighed i sine aktiviteter, ikke mindst i produktion og indkøb, er et tæt samarbejde med leverandørerne et vigtigt aspekt. Og for en virksomhed som Bayer, der har over 100.000 leverandører, er det en udfordring, der er til at tage og føle på.

”Det er et område, der kræver både opmærksomhed og evner, konstant og klar kommunikation såvel internt som eksternt, og ikke mindst solid opbakning fra topledelsen. Vi har et mål om vi skal udvikle os sammen med vores leverandører på den her front og det kommer ikke af sige selv,” forklarede Delf Bintakies.

Derfor har Bayer, der sidste år solgte for knap 345 mia. kr., integreret sin code of conduct omkring bæredygtighed i sit elektroniske ordresystem, hvor det derfor bliver centralt og ”umuligt at komme uden om”, som Delf Bintakies formulerede det. Samtidig illustrerer det også meget godt, hvor emnet er vigtigst i medicinalbranchen.

”En bæredygtig tilgang betyder meget for investorer, stakeholders, samarbejdspartnere osv., men knap så meget for den enkelte kunde. En kræftpatient køber jo sjældent en type medicin, fordi den er fremstillet og transporteret miljørigtigt”, påpegede Delf Bintakies.

Sammenhold giver styrke
En anden af industriens tunge drenge, svensk-britiske AstraZeneca, oplever samme udvikling. Ligesom Bayer er selskabet medlem af brancheinitiativet PSCI, der samler en stribe virksomheder fra branchen i arbejdet med at ”… promovere ansvarlig supply chain management og bedre forretningsforhold på tværs af industrien”, som det hedder.

”PSCI handler om at skifte fra at være reaktiv til at være proaktiv, og om at gøre det i samlet flok. I vores branche er der risici på adskillige områder i forhold til bl.a. miljø, sundhed, arbejdsforhold, herunder slaveri, og sikkerhed, og derfor er et vigtigt at vi kan gøre en samlet indsats selvom vi er konkurrenter. The voice of many is better than the voice of one”, som Risk and Assurance Lead, Procurement for AstraZeneca, Andy Rayment, sagde, og fortsatte:

Læs også: Bæredygtighed kræver engagement – på begge sider

“Folk forventer bæredygtighed i dag, og det kræver bl.a. en dyb forståelse for, hvad forsyningskæder betyder for lokalsamfund rundt omkring, så man som virksomhed kan skræddersy sin indsats; der er ikke nogen one-size-fits-all-model, der passer her. Så vi måler effekten af vores tiltag, monitorerer vores leverandører i forhold til forandringer, og anerkender og belønner dem, der gør en forskel”, sagde Andy Rayment.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online