Samarbejde giver grøn medicin

Forventningerne til bæredygtighed har også indfundet sig i den internationale medicinalindustri, om end mest på de store linjer. Leverandørsamarbejde er en afgørende faktor.

Øget samarbejde omkring leverandørerne og selskaberne i mellem skal være med til at sikre bæredygtighed i medicinalbranchen..

26.10.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

”Bæredygtighed er en kerneværdi i vores forretning, både i økonomisk, social og miljømæssig sammenhæng. Og vi ser ikke noget gab mellem det at agere bæredygtigt og at have en ansvarlig strategi for indkøb, tværtimod.”

Læs også: Risikostyring og teknologi hænger sammen i forsyningskæden

Sådan opsummerede Head of Procurement Risk and Sustainability fra den tyske medicinalgigant Bayer, Delf Bintakies, meget godt den aktuelle bevægelse i sektoren for medicin og farmaceutiske produkter, og som en session på årets udgave af Ethical Corporations Sustainable Supply Chain Summit satte fokus på.

I bestræbelserne på at sikre netop bæredygtighed i sine aktiviteter, ikke mindst i produktion og indkøb, er et tæt samarbejde med leverandørerne et vigtigt aspekt. Og for en virksomhed som Bayer, der har over 100.000 leverandører, er det en udfordring, der er til at tage og føle på.

”Det er et område, der kræver både opmærksomhed og evner, konstant og klar kommunikation såvel internt som eksternt, og ikke mindst solid opbakning fra topledelsen. Vi har et mål om vi skal udvikle os sammen med vores leverandører på den her front og det kommer ikke af sige selv,” forklarede Delf Bintakies.

Derfor har Bayer, der sidste år solgte for knap 345 mia. kr., integreret sin code of conduct omkring bæredygtighed i sit elektroniske ordresystem, hvor det derfor bliver centralt og ”umuligt at komme uden om”, som Delf Bintakies formulerede det. Samtidig illustrerer det også meget godt, hvor emnet er vigtigst i medicinalbranchen.

”En bæredygtig tilgang betyder meget for investorer, stakeholders, samarbejdspartnere osv., men knap så meget for den enkelte kunde. En kræftpatient køber jo sjældent en type medicin, fordi den er fremstillet og transporteret miljørigtigt”, påpegede Delf Bintakies.

Sammenhold giver styrke
En anden af industriens tunge drenge, svensk-britiske AstraZeneca, oplever samme udvikling. Ligesom Bayer er selskabet medlem af brancheinitiativet PSCI, der samler en stribe virksomheder fra branchen i arbejdet med at ”… promovere ansvarlig supply chain management og bedre forretningsforhold på tværs af industrien”, som det hedder.

”PSCI handler om at skifte fra at være reaktiv til at være proaktiv, og om at gøre det i samlet flok. I vores branche er der risici på adskillige områder i forhold til bl.a. miljø, sundhed, arbejdsforhold, herunder slaveri, og sikkerhed, og derfor er et vigtigt at vi kan gøre en samlet indsats selvom vi er konkurrenter. The voice of many is better than the voice of one”, som Risk and Assurance Lead, Procurement for AstraZeneca, Andy Rayment, sagde, og fortsatte:

Læs også: Bæredygtighed kræver engagement – på begge sider

“Folk forventer bæredygtighed i dag, og det kræver bl.a. en dyb forståelse for, hvad forsyningskæder betyder for lokalsamfund rundt omkring, så man som virksomhed kan skræddersy sin indsats; der er ikke nogen one-size-fits-all-model, der passer her. Så vi måler effekten af vores tiltag, monitorerer vores leverandører i forhold til forandringer, og anerkender og belønner dem, der gør en forskel”, sagde Andy Rayment.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

CSR.dk

Bygge- og anlægsbranchen råber på national råstofstrategi

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia