Sådan kan man arbejde med natur-risici

Naturens udvikling udgør i sig selv risici for virksomheder. Nye retningslinjer og værktøjer er på nippet til at kunne hjælpe. Der er milliarder på spil.

Foto: 123rf.com

26.01.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Er ændringer i det naturlige miljø virkelig så stor en risiko? Ja, siger utallige analyser på makroniveau. Som en rapport fra Verdensbanken i 2021, som forudså at det globale bnp ville falde med beløb på fantasillion-niveau i 2030 pga. delvise kollaps i økosystemer med den største impact i lande, der i forvejen har svage økonomier. 

Men ganske få analyser har set på hvad natur-risici har betydet for konkrete virksomheder. Det rådede BloombergNEF, en amerikansk tænketank, bod på med en rapport fra december 2023 med 10 eksempler. De viser, at den finansielle betydning af at virksomheder forstår og håndterer deres impact på og afhængighed af det naturlige miljø. 

Konkrete eksempler på naturen som risiko

I rapporten fra BloombergNEF kan man bl.a. se, hvordan: 

  • byggeriet af Teslas store fabrik ved Berlin blev forsinket, fordi man underkendte betydningen af vigende grundvandsniveau. 
  • en fjerkræsproducent mistede millioner pga. for dårlige sikring mod biorisici, som gav fugleinfluenza mulighed for at sprede sig – også til forsyningskæden.
  • tre virksomheder i alt måtte betale 10 milliarder dollar, fik deres produktionstilladelser inddraget og virksomhedshandler gik i vasken pga. sager om udledninger af skadelige stoffer til naturen. 
  • sager om afskovning afholder en brasilianske kødproducent fra at blive optaget på den amerikanske børs, hvilket anslås til at hindre adgang til noget der ligner 20 milliarder dollar for virksomheden.
  •  

Risikoen er tydeligvis ikke kun teoretisk. Af samme grund er flere værktøjer på vej, som kan hjælpe virksomheder og ikke mindst deres investorer med at håndtere risikoen efter samme opskrift som klimarisici. De to fremmeste er Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TNFD), som er lanceret, og Science-Based Targets for Nature, som er i en testfase. 

Hvordan gør man?

Begge organisationer deltog i et webinar organiseret af konsulentvirksomheden McKinsey i denne uge. Det samlede budskab og opskriften på at arbejde med natur-relaterede risici var, at den indledende fase har to dimensioner: 

  • At vurdere virksomhedens impact på og afhængighed af naturen og hvilke risici og muligheder de udgør – så man ved, hvor man står.
  • At nå frem til en fælles forståelse og forklaring på hvorfor, man vil arbejde med natur-risici, fordi det vil hjælpe arbejdet, når der skal tages svære beslutninger og der evt. opstår modstand.

De næste skridt i planen vil ifølge SBTN Executive Director Erin Billman være, at 

  1. Arbejde med værdikæden – både leverandører og kunder
  2. Etabler baseline ved at kigge på virksomhedens væsentlighedsanalyse og få SBTN til at vejlede
  3. Design og udfør indsatser
  4. Rapporter offentligt om fremskridt og planer for fremtiden.

TNFD’s Executive Director Tony Goldner, som i sidste uge fik 320 virksomheder meldt til som ”early adopters”, tilføjede, at det for dem var tydeligt, at de frivillighedsbaserede værktøjer, som man nu ser udviklet, er en rigtig god start. 

”Men alting peger i retning af lovgivning og indflydelse på adgangen til kapital. Det her handler ikke om rapportering eller ansvarlighed – det er en strategisk risiko,” sagde han. 

Webinaret tog også fat på spørgsmålet om, hvordan man involverer og får accept fra virksomhedens øverste ledelse på et så teknisk og videnskabeligt tungt emne. Det havde Tony Goldner også et klart råd til: 

“Som altid er det helt essentielt at have topledelsen med. Vores råd er, at man italesætter arbejdet som et spørgsmål om resilience – om overlevelse og evnen til at tilpasse sig. Det er det overlappet mellem risiko og værdiskabelse ligger.”

Læringer fra test af SBTN

Siden maj 2023 har 17 virksomheder deltaget i en test af Science-Based Targets for Nature’s værktøj til at sætte og få godkendt målsætninger for håndtering af naturpåvirkning. Testfasen afsluttes til maj i år, men SBTN har for nylig udgivet sine først overvejelser og læringer. De er: 

  • Der er flere muligheder en risikostyring – arbejdet med at etablere forståelsen af impact på og afhængigheden af naturen giver værdifuldt input til virksomhedens planer for fremtiden.
  • Metoden i SBTN-værktøjet kan både bekræfte og øge ambitionsniveauet, fordi flere faktorer bliver afdækket.
  • Man finder andre typer risici og impacts i sin værdikæde, når man undersøger den grundigt for natur-risici, og muligheder for at foretage omkostningsbesparende indsatser.
  • Der skal fortsat arbejdes med at finde balance mellem videnskabelig indsigt, og hvad der er muligt for virksomhederne i praksis
  • Der skal helt specifikke færdigheder og kompetencer til at arbejde med naturrisici. De kan hyres eller udvikles internt eller købes eksternt. SBTN er i gang med at udvikle tools til det første.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

12.11.2025CSR.dk

ESG i forsyningskæden er blevet et ’hvordan’ – og ikke længere et ’hvorfor’

10.11.2025CSR.dk

Værdikædeindsats som omkostning? Tænk igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
EU-taksonomien i praksis

Dette kursus har til formål at give dig den nødvendige viden og de praktiske værktøjer til at arbejde strategisk og operationelt med EU-taksonomien i virksomheder.

Dato

27.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom