Rockwool vil donere stenuld til flygtninge

Rockwool og Folkekirkens Nødhjælp samarbejder om at donere stenuld til verdens flygtninge. For anvendelsesmulighederne er mange for det klassiske isolationsmateriale.

Vand til planter og havebrug er en af de ting, som stenuldet kan få til at vare længere. Derfor er det meget brugbart i flere lande som her Al-Zaateri-lejren i Jordan. Foto: Flickr/Heinrich Böll Stiftung. .

02.07.2015

CSR.dk

Derfor etablerer den store danske virksomhed et samarbejde med nødhjælpsorganisationen Folkekirkens Nødhjælp, om at donere stenuld til flygtningelejren Kakuma i det nordlige Kenya. Efterfølgende håber begge parter på at udbrede erfaringerne til Syrien, Libanon og Jordan, samt andre brændpunkter.

Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, peger på at stenuldet kan bruges til at holde plantemuld fugtigt, isolere mod nedbør fra skybrud, der er yderst kritisk i teltlejre, samt almindelig varmeisolering. Det er meget nødvendigt, da flygtninge sjældent er kort tid i lejre. 

”Vi ved, at rigtigt mange flygtninge lever i årevis i lejrene. Mange hele deres liv. I gennemsnit er en flygtning på flugt i syv år, og derfor er der brug for innovative løsninger, der kan gøre livet i lejrene bedre”, siger hun til Berlingske Tidende.

Læs også: Lise Kingo bliver ny direktør for UN Global Compact

Hos Rockwool-producenten er man da også klar over alle produktets brugbare egenskaber, men virksomheden har til gengæld brug for andres kompetencer i udviklingslandene.

”Vi har produceret stenuld siden 1909. Til gengæld har vi ikke tilstrækkelig viden om de forhold, der er i flygtningelejrene. Det har Folkekirkens Nødhjælp, og derfor kan vi sammen arbejde på løsninger til gavn for verdens flygtninge”, siger adm. direktør Thomas Kähler til Berlingske og forklarer, at det ikke blot handler om CSR.

”CSR-vinklen har været indgangen til partnerskabet med Folkekirkens Nødhjælp, men også rent forretningsmæssigt kan det blive interessant, hvis det lykkes”, siger han.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

04.06.2026CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online