Realdania og VILLUM FONDEN vil sænke klimaaftrykket fra nybyggede boliger markant

I Danmark har vi netop nu opbrugt vores del af klodens ressourcer for i år. Herfra står den på overforbrug og ekstra pres på klimaet - blandt andet fra vores bygninger, som udgør en stor del af Danmarks klimaaftryk. Med et nyt partnerskab og 60 mio. kr. vil Realdania og VILLUM FONDEN derfor inspirere og udfordre designere, entreprenører og bygherrer til at opføre en række eksempler på boliger, hvor rammen for de grønne ambitioner sprænges - og hvor ressourceforbruget holdes til én jordklode om året.

Foto: Heine Pedersen for Realdania.

28.03.2022

CSR.dk

Det var det. Mandag den 28. marts havde Danmark opbrugt Jordens ressourcer for hele 2022. Ifølge Earth Overshoot Day forbruger vi nemlig vores andel af klodens ressourcer fire gange hurtigere, end Jorden kan bære. Hvert år. Dermed er Danmark er med sin relativt lille størrelse en væsentlig bidragsyder til global opvarmning og klimaforandringer.

Det skal der laves om på med fokus på en af de sektorer, der står for en stor del af vores samlede udledning af CO2 og andre drivhusgasser - nemlig byggeriet. Med en samlet bevilling på 60 mio. kr. vil den filantropiske forening Realdania og den almennyttige fond VILLUM FONDEN udvikle en ny, fælles indsats, der skal skubbe det danske boligbyggeri i en markant grønnere retning - i tæt samarbejde med de førende aktører på det danske boligmarked.

Indsatsen har fået titlen 'Boligbyggeri fra 4 til 1 planet', og det er der en rigtig god grund til:

"Vores mål er at understøtte udviklingen af nye løsninger, der kan reducere klimaaftrykket til en fjerdedel. Vores bygninger står for over en tredjedel af vores drivhusgasudledninger. Derfor ville det mest bæredygtige være helt at undlade at bygge. Men det er ikke realistisk. I stedet må vi tænke og bygge helt anderledes. Vi vil gerne være med til at inspirere og demonstrere, hvordan vi kan bygge nye boliger med et markant mindre klimaaftryk, udført i materialer og på en måde som gør det bæredygtigt, både klimamæssigt og økonomisk, så vi kan sætte dem i produktion i stor skala. Det bliver virkeligt svært, og vi kender ikke vejen til målet, men det er tvingende nødvendigt at begynde rejsen, fordi klimakampen er obligatorisk, og det byggede miljø må give sin del," siger Lars Hansen, direktør i VILLUM FONDEN.

Branchen skal øge tempo og grønne ambitioner
Selvom den grønne omstilling i byggeriet allerede er i gang, er der ifølge Realdania og VILLUM FONDEN brug for at skabe tværgående samarbejder for at øge både tempoet og ambitionerne. Det kræver mod hos alle byggeriets aktører at gå nye veje. Det vil de to samarbejdspartnere gerne bidrage til at løfte med den fælles indsats:

"Kernen er at få aktørerne på markedet for boligbyggeri i Danmark til at lege med og eksperimentere sammen med os. Derfor en stor opfordring herfra til landets almene boligorganisationer, pensionskasser, private udviklere, entreprenører og husbyggere om at gå med i samarbejdet. Vi håber, at de - sammen med os - vil være med til at gå foran og overkomme de risici og barrierer, som følger med et klima-lederskab, så vi kan bygge ambitiøse eksempler på attraktive boliger, hvor klimaaftrykket er reduceret til en fjerdedel. Og hvor al den nye viden og innovation, vi forhåbentlig genererer undervejs i indsatsen, bliver sat i spil og prøvet af," siger Nina Kovsted Helk, filantropidirektør i Realdania.  

Læs også: Aarhus sætter fart under genbrug af byggematerialer

Ambitionen er, at eksempelbyggerierne kan skabe samarbejde, inspirere og udfordre både byggebranchen og forbrugerne og derved stimulere efterspørgslen efter mere bæredygtige boliger i Danmark.

Den næste generation skal til orde og give bud på løsninger
Samarbejdet mellem Realdania og VILLUM FONDEN skal også fremme ny viden og innovation. Og det skal bidrage til at overkomme de risici, som kan opstå, når nye metoder og materialer bringes i spil. Det handler blandt andet om at teste og dokumentere forskellige løsninger, materialer, metoder og processers indflydelse på boligbyggeriets klimaaftryk. Derudover skal de bedste eksempler på boligbyggerier med lavt klimaaftryk indsamles og formidles til den danske byggebranche.

Undervejs vil Realdania og VILLUM FONDEN også invitere den næste generation - landets unge rådgivere, arkitekter og konstruktører - ind i arbejdet for at få deres bud på, hvordan vi skal bo mere bæredygtigt i fremtiden.

"Vi vil meget gerne bringe de unge til orde i denne indsats og få deres perspektiver og bud på, hvilke løsninger, komponenter og metoder, vi skal bruge i fremtiden for at bygge svarende til de ressourcer, vi rent faktisk har til rådighed på vores planet. Det er dem, der skal leve med konsekvenserne af vores klimahandlinger," siger Nina Kovsted Helk.

Forbrugerne skal efterspørge boliger med lavt klimaaftryk
En anden afgørende medspiller i indsatsen Boligbyggeri fra 4 til 1 planet er forbrugeren. Ifølge Lars Hansen, direktør i VILLUM FONDEN, er det også her, en stor del af den nødvendige forandring skal ske.

"Der er brug for, at vi som bolig-forbrugere stiller flere krav og ikke blot accepterer de bygninger, der allerede udbydes. I takt med, at vi vænner os til at sortere affald, transportere os på nye måder, overveje forbrugsmønstre osv., skal vi også blive klogere på det klimaaftryk, som vores bolig sætter. Det er for de fleste den største andel af deres samlede klimaaftryk. Derfor håber vi, at erfaringer og resultater fra vores indsats kan være med til, at forbrugerne øger efterspørgslen efter boligbyggeri med lavt klimaaftryk," siger Lars Hansen.

Læs mere om Boligbyggeri fra 4 til 1 planet her

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.05.2026CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

08.05.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online