Presset på betonbranchen for grøn omstilling stiger

Betonvirksomheder kan ikke fortsætte sit arbejde uden at øge graden af bæredygtighed. Sådan lyder det fra både politisk side, investorer og nu også bygherrer. Og branchen ”lægger sig fladt ned”.

Når investorerne stiller grønne krav til bygherrerne må disse krav i sidste ende også stilles til betonleverandørerne. Foto: 123RF.

20.12.2022

CSR.dk

Byggebranchen skal ikke længere lade sig hundse rundt med af betonbranchen. I stedet skal krav om bæredygtighed nu på bordet, lyder det fra Hans-Bo Hylding, der er adm. direktør i FB Gruppen, kendt for en række bolig- og erhvervsbyggerier.

”Betonbranchen er jo herremændene i byggebranchen, og vi andre er tjenerne. Virksomhederne bestemmer rigtig meget, men sådan bliver det ikke ved med at være”, siger han ifølge Nordiske Medier.

Hvor FB Gruppens projekt Grønttorvet i Valby, der blev planlagt i 2016, er blev bygget med betonelementer og mursten, skal det ikke være fremtiden for bygherrens projekter, hvis ikke betonbranchen formår at omstille sig.

”I dag vil mine og andres kunder, udenlandske og danske investorer og pensionskasser, spørge, hvorfor du ikke benytter træ og andre mere bæredygtige materialer. Dengang spurgte de kun til pris og beliggenhed, men nu er det en anden tid og der er også lovgivning på vej, som vi alle skal forholde os til - og samarbejde om,” siger Hans-Bo Hylding.

Han forklarer, at når investorerne stiller grønne krav til bygherrerne må disse krav i sidste ende også stilles til betonleverandørerne. Af netop den grund nytter det heller ikke noget, hvis branchen blot hæver priserne, når graden af bæredygtighed stiger.

For selvom beton er et godt materiale til langtidsholdbart byggeri, så findes der efterhånden alternativer såsom træ, hvis priserne hæves.

Læs også: Opråb fra byggebranchen: Lad pris glide i baggrunden, så vi kan finde de bæredygtige løsninger

”Jeg får kravet fra mine investorer, og derfor får betonbranchen dem også. Og hvis vi ikke samarbejder, så når vi ikke i mål. For hvis betonbranchen hæver priserne med 20 procent, så sker der en kraftig opbremsning i 2023, ” siger Hans-Bo Hylding og forklarer videre:

”I forvejen tror jeg, det bliver rigtig hårdt for rigtig mange af os i 2023, og når vi bliver presset, må vi rykke sammen. Vi skal finde løsninger, så det ikke bliver dyrere, men bedre at bygge.”

Claus Bering, adm. direktør i CRH Concrete og formand for DI Byggeri, er klar over det, og som han siger:

”Vi er allerede på vej, og det bliver helt vildt de næste tre år. Vi lægger os med andre ord fladt ned, for vi ved i branchen, at der skal andre ting til i byggeriet.”

Både Aalborg Portland og CRH Concrete har mål om at reducere CO2-udledningen med 25 procent i 2030 og at være CO2-neutral i 2050.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025Uniteam Group

Sponseret

Sådan bliver samarbejde om Scope 3-data en god forretning for hele værdikæden

28.10.2025CSR.dk

Gode data kan give nye forretningsmuligheder

27.10.2025CSR.dk

Logistikvirksomhed vokser, men har lavere energiforbrug end for otte år siden

17.10.2025CSR.dk

Isoleringsvirksomhed vil gøre tekstilaffald til byggemateriale

15.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric deltager ved Dansk Fjernvarme Landsmøde 2025

09.10.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Solidaritet som forretningsmodel: Isangs og Folkekirkens Nødhjælp viser vejen

03.10.2025Dansk Industri

Sponseret

Bæredygtighed som strategi: AV Group Denmark vil arbejde med bæredygtighed i hele værdikæden

01.10.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny fleksibel ladeløsning reducerer udfordringer med el-kapaciteten

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København