Pandora køber nu kun genanvendt sølv og guld

Ved udelukkende at bruge genanvendt sølv og guld undgår Pandora at udlede 58.000 tons CO2 hvert år. Den største effekt kan dog vise sig at være, at det kan lade sig gøre.

Foto: Pandora

31.01.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Pandora, verdens største smykkevirksomhed, køber nu kun genanvendt sølv og guld til alle sine smykker.

Skiftet reducerer Pandoras CO2-udledninger, da virksomheden undgår at få udledninger fra minedrift, som kræver mere energi og ressourcer end genanvendelse, ind i sit CO2-regnskab.CO2-aftrykket fra genanvendt sølv er en tredjedel sammenlignet med udvundet sølv, mens genanvendelse af guld fører til mindre end en procent af udledningerne fra minedrift af nyt guld. 

Ved at indkøbe genanvendte metaller undgår Pandora at udlede omkring 58.000 tons CO2 om året. En reduktion Pandora kalder ”betydelig” i sin pressemeddelelse, og forklarer, at det svarer til det årlige elforbrug i 11.000 hjem. CSR.dk har haft lommeregneren fremme og kan konstatere, at det også svarer til omkring 20 procent af Pandoras samlede CO2-udledninger, som i 2022 var på 280.000 tons. 

Så det fulde skift til genanvendt sølv og guld hos Pandora er vigtigt. Både for Pandoras klimaaftryk i sig selv - og fordi det har betydning, at verdens største smykkeproducent viser, at det er muligt. 

Sølv og guld er de mest anvendte ædelmetaller i Pandora smykker. I 2020 satte Pandora et mål om at indkøbe 100 procent genanvendt sølv og guld inden 2025, og nu har virksomheden nået denne milepæl tidligere end forventet – ved udgangen af 2023 – takket være et stærkt engagement fra sine leverandører.

Genanvendt sølv og guld fremstilles gennem indsamling af materialer fra en række kilder og omsmeltning af disse ved høje temperaturer.. Foto: Pandora

Omstillingen sker hos leverandørerne

Alle Pandoras leverandører af sølv og guld har været nødt til at omstille deres aktiviteter til kun at købe materialer, der er certificeret genanvendt i henhold til Responsible Jewellery Council Chain of Custody, en af de strengeste standarder i branchen. For mange har dette introduceret nye processer og udstyr for at sikre fuldstændig adskillelse af udvundne og genanvendte metaller på tværs af hele forsyningskæden, herunder sortering, smeltning og fremstilling. Mere end 100 Pandora-medarbejdere har været involveret i overgangsarbejdet.

Det indfriede mål hos Pandora handlede om køb af metallerne. Det næste spørgsmål er, hvornår alle Pandoras smykker vil være produceret udelukkende med genanvendt sølv og guld. For verdens største smykkefirma har nok lidt liggende på hylderne – trods stram lagerstyring. 

Pandora skriver i pressemeddelelsen, at for at give tid til udtømning af det eksisterende lager af metaller forventer de, at alle nye smykker vil blive produceret udelukkende med genanvendt sølv og guld fra anden halvdel af 2024. I 2023 var det tal 97 procent.

Stort uudnyttet potentiale

"Ædle metaller kan genbruges for evigt uden tab af kvalitet. Sølv, der oprindeligt blev udvundet for århundreder siden, er lige så godt som nyt, og forbedret genanvendelse kan reducere smykkeindustriens klimaaftryk betydeligt," siger administrerende direktør Alexander Lacik.

I dag kommer mindre end 20 procent af verdens sølvforsyning fra genbrugskilder, typisk fra kasseret elektronik, gamle smykker, sølvtøj, fremstilling af skrot og andet affald fra industrien. Når genanvendt sølv er indsamlet, gennemgår det en raffineringsproces, hvor urenheder fjernes, og metallet omstøbes for at blive brugt igen.

Den central udfordring i at øge andelen af genanvendt sølv er, ifølge Wall Street Journal, at prisen på sølv i dag er så lav, at der ikke er meget, der motiverer til at få det ud af f.eks. elektronikaffald eller at forbrugere afleverer sølvsmykker, de ikke bruger, til genanvendelse. 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.04.2026CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

30.03.2026Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams