Nyt samarbejde i rejsebranchen skal sikre bæredygtig turisme

De fem tjenesteudbydere i rejsebranchen, Booking.com, Ctrip, Skyscanner, TripAdvisor og Visa er gået sammen i initiativet Travalyst, der har til formål at fremme bæredygtig turisme globalt på tværs af rejsebranchen

Booking.com, Ctrip, Skyscanner, TripAdvisor og Visa er gået sammen om initiativet Travalyst, der skal fremme bæredygtig turisme på tværs af rejsebranchen. Med til præsentationen af initiativet var også prins Harry, der har skaffet en del opmærksomhed til samarbejdet. Foto: Travalyst..

18.09.2019

CSR.dk

Initiativet er grundlagt af de fem tjenesteudbydere i rejseindustrien, Booking.com, Ctrip, Skyscanner, TripAdvisor og Visa. De skal hjælpe med at mobilisere rejsebranchen til at ændre måden, vi alle sammen rejser på.

”Når vi rejser, kommer vi tættere på hinanden – vi deler skønheden ved vores land og forskellige kulturer med hinanden, og på den måde finder vi frem til vores fælles menneskelighed”, siger adm. direktør i Ctrip, Jane Sun, og fortsætter:

”Men der følger et ansvar med om at beskytte vores sårbare planet. Derfor samarbejder vi med nogle af de skarpeste hjerner for at sikre at fremtidige generationer kan følge i vores fodspor på en bæredygtig måde og verdens befolkning kan vokse med hinanden”.

Ønsket om bæredygtige rejsevalg stiger
Det primære formål med samarbejdet bliver derfor at udforske og promovere løsninger, der skal bane vejen for nye måder at rejse på samt fremme forandring, der skal sikre, at mennesker fremover kan opleve verden på en mere bæredygtig måde.

“Disse forskellige virksomheders forpligtelse til at samarbejde og hjælpe til med at opbygge et globalt netværk af ligesindede sociale entreprenører, NGO’er og beslutningstagere er virkelig inspirerende. At samarbejde er den eneste rigtige vej frem, hvis vi vil skabe et paradigmeskift i rejsebranchen”, siger bestyrelsesformand i Booking.com, Gillian Tans, og fortsætter:

”Vi vil gerne beskytte de rejsemål, vi alle holder af og sikre, at omgivelserne og menneskerne er glade og sunde i mange generationer endnu, men vi kan ikke gøre det på egen hånd. Selvom vi endnu ikke har alle svarene, er vi fast besluttet på at finde dem sammen”.

Over halvdelen af alle rejsende svarer da også i dag, at de er mere indstillede på at foretage bæredygtige rejsevalg, end de var sidste år. Mange er dog stadig i tvivl om, hvordan man bedst gør det. Derfor vil Travalyst også fokusere på at informere forbrugerne om betydningen af bæredygtige måder at gøre tingene på.

Læs også: "Folk vil gerne rejse ansvarligt, og det er en god forretning for os"

Med tiden håber Travalyst at finde flere samarbejdspartnere, der kan forene den kollektive ekspertise og perspektiver fra lokalsamfund, beslutningstagere, regeringer, NGO’er, andre førende virksomheder og sociale entreprenører.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København