Nyt lovforslag vil imødekomme manglen på grøn revision

Med de nye CSRD-krav stiger efterspørgslen for kompetent bæredygtighedsrevision. Ved at lempe på uddannelseskravene, håber Erhvervsministeriet at kunne forbedre situationen.

17.12.2024

CSR.dk

Fra årsskiftet skal mange virksomheders bæredygtighedsrapporter på lige med fod finansielle regnskaber også gennem en revisor for at blive godkendt.

Det vil lægge et pres på systemet, hvorfor erhvervsminister Morten Bødskov (S) vil åbne op for at andre end statsautoriterede revisorer kan godkende rapporterne.

Danske erhvervsorganisationer fremhæver dog, at hvis der ikke er passende krav til uddannelse, erfaring og kompetencer, kan det sænke tilliden bæredygtighedsrapporteringen, hvilket kan underminere pointen med CSRD.

“Vi er ikke lukket på, at det kun skal være revisorer, der skal kunne afgive erklæringer. Vi ser gerne mere konkurrence, men det afgørende for os er at sikre tilliden til erklæringerne. Uden den vil markedet ikke belønne virksomheder, der investerer i bæredygtighed”, uddyber Louise Riisgaard, branchedirektør i Dansk Erhverv, til Børsen.

Kan ikke se problemet

Revisorernes brancheorganisation, FSR, forholder sig også kritisk til lovforslaget. Ifølge dem er det konkurrenceforvridende over for deres medlemmer, hvis kravene til erklæringsudbyderne ikke er de samme. 

Lone Strøm, administrerende direktør i FSR, lægger vægt på, at erklæringsudbyderne og revisorerne ikke er underlagt samme tilsynsordning. I stedet for Erhvervsstyrelsen som revisorerne er underlagt, er erklæringsudbyderne underlagt Den Danske Akkrediteringsfond Danak.

“Vi synes, det er yderst problematisk, at erklæringsudbyderne ikke kommer til at høre under samme tilsynsmyndighed. Det burde dybest set være under samme myndighed, hvis ikke det skal resultere i forskellige niveauer”, siger Lone Strøm til Børsen. 

Desuden kan hun som sådan heller ikke genkende problemet. Hun fremhæver, at de har uddannet mere end 1100 revisorer til netop at løse CSRD-opgaven.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

19.01.2026ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

13.01.2026Valified

Sponseret

OK erhverv løfter ESG fra data til drift: Nyt samarbejde skal gøre indsatsen mere håndgribelig for erhvervskunder

13.01.2026CSR.dk

Flügger: Færre ESG-krav giver plads til mere målrettet transparens

07.01.2026CSR.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

06.01.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Derfor bruger mange danske virksomheder VSME-standarden til at rapportere på ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus