Nyt lovforslag vil imødekomme manglen på grøn revision

Med de nye CSRD-krav stiger efterspørgslen for kompetent bæredygtighedsrevision. Ved at lempe på uddannelseskravene, håber Erhvervsministeriet at kunne forbedre situationen.

17.12.2024

CSR.dk

Fra årsskiftet skal mange virksomheders bæredygtighedsrapporter på lige med fod finansielle regnskaber også gennem en revisor for at blive godkendt.

Det vil lægge et pres på systemet, hvorfor erhvervsminister Morten Bødskov (S) vil åbne op for at andre end statsautoriterede revisorer kan godkende rapporterne.

Danske erhvervsorganisationer fremhæver dog, at hvis der ikke er passende krav til uddannelse, erfaring og kompetencer, kan det sænke tilliden bæredygtighedsrapporteringen, hvilket kan underminere pointen med CSRD.

“Vi er ikke lukket på, at det kun skal være revisorer, der skal kunne afgive erklæringer. Vi ser gerne mere konkurrence, men det afgørende for os er at sikre tilliden til erklæringerne. Uden den vil markedet ikke belønne virksomheder, der investerer i bæredygtighed”, uddyber Louise Riisgaard, branchedirektør i Dansk Erhverv, til Børsen.

Kan ikke se problemet

Revisorernes brancheorganisation, FSR, forholder sig også kritisk til lovforslaget. Ifølge dem er det konkurrenceforvridende over for deres medlemmer, hvis kravene til erklæringsudbyderne ikke er de samme. 

Lone Strøm, administrerende direktør i FSR, lægger vægt på, at erklæringsudbyderne og revisorerne ikke er underlagt samme tilsynsordning. I stedet for Erhvervsstyrelsen som revisorerne er underlagt, er erklæringsudbyderne underlagt Den Danske Akkrediteringsfond Danak.

“Vi synes, det er yderst problematisk, at erklæringsudbyderne ikke kommer til at høre under samme tilsynsmyndighed. Det burde dybest set være under samme myndighed, hvis ikke det skal resultere i forskellige niveauer”, siger Lone Strøm til Børsen. 

Desuden kan hun som sådan heller ikke genkende problemet. Hun fremhæver, at de har uddannet mere end 1100 revisorer til netop at løse CSRD-opgaven.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering er ikke et stort projekt – hvis du gør det smart!

13.08.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Færre rapporteringskrav gør ikke ESG-data mindre relevante for SMV’er

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

CSR.dk

69 procent af CSRD-virksomheder har nu klimaomstillingsplaner

Dansk Erhverv

Sponseret

EU-Kommissionen præsenterer reviderede bæredygtighedsstandarder

Lemvigh-Müller

Sponseret

CO2e-beregner styrker kundernes klimadata og -dokumentation

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT 1. kvartal 2026: Rekordhøj ordreindgang og EBITDA på EUR 97 mio.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online