To nye apps sikrer bæredygtighed i tekstilbranchen

De to nye apps ’Not My Style’ og ‘My EP&L’ er på hver sin måde med til at sikre bæredygtighed i mode- og tekstilbranchen.

Med to nye apps kan henholdsvis forbrugere og designstuderende få indsigt i tekstilbranchen. Forbrugerne kan vælge tøjbutikker ud fra deres forsyningskæder, mens de studerende kan blive kolgere på ressourcevalg..

23.11.2016

CSR.dk

Gennemsigtighed inden for tøjproduktion er det gennemgående tema for to nye apps, som er blevet og snart bliver tilgængelige i App Store.

Den ene app, Not My Style, henvender sig til forbrugerne ved at give oplysninger om specifikke modebrands forsyningskæder. Appens formål er at skabe en forbrugerbevægelse, som presser brandsene til at være mere transparente. Det ultimative formål er at forbedre forholdene for de mænd og kvinder, der syer vores tøj, skriver appen på sin hjemmeside.

Læs også: Flere globale brands giver indsigt i leverandørkæder

Appen gør brug af rangeringer, som giver forbrugeren vished om butikkerne og deres forsyningskæder. Indtil videre er 80 high street-butikker i Storbritannien blevet bedømt.

”Vi har vurderet hvert brands hjemmeside ud fra 22 nøglefaktorer, som afspejler, hvor meget information de offentliggør om de arbejdsforhold, de udsætter deres medarbejdere for. Vi har fokuseret meget på, om de bringer info om de fabrikker, de får til at lave deres tøj (…)”, står der på hjemmesiden.

Hvert brand har efterfølgende fået rangeringen ’shop’, ’think’ eller ’stop’. Appen er endnu ikke tilgængelig i App Store.

Bæredygtighed blandt studerende
Den anden app, My EP&L, er skabt i samarbejde mellem Parsons School of Design i New York og det franske holdingselskab Kering Group.

Appen har til formål at implementere bæredygtighed blandt de studerende på designskolen, skriver fashionforum.dk. De studerende får således indsigt i, hvor meget de aktiviteter, der er forbundet med tøjproduktion, påvirker de naturlige ressourcer og økosystemer – det, man normalt får lavet gennem en såkaldt Environmetal Profit and Loss Report.

Læs også: Tekstilbranchen vil mindske miljøaftryk

Appen er en forenklet udgave af rapporten og kan ikke erstatte den. Dog er den god at have ved hånden, når man skal vide, hvor meget ens ressourcevalg påvirker miljøet. Til denne udregning skal man indtaste info om tøjtype, materialevalg, hvor materialet kommer fra, og hvor produktionen skal foregå. Appen er gratis og tilgængelig på App Store.

Kering Group lancerer ligeledes et nyt fag på designskolen, hvor de studerende kan blive undervist i metoderne bag en EP&L-rapport.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.06.2026CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

19.06.2026CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J