Ny tvivl om klimakreditter i SBTi-analyse

Måske er kreditter slet ikke så effektive? Ny rapport kan nedbryde tilliden til CO2-kreditter yderligere.

Foto: 123rf.com

21.08.2024

CSR.dk

Diskussionen af virksomheders brug af klimakompensation som en del af værktøjskassen til CO2-reduktion er langt fra ovre. 

Som en del af arbejdet hen mod en revideret standard for godkendelse af net-zeromål i Science Based Target initiative (SBTi), har organisationen i slutning af juli måned i år udgivet fire delrapporter. En af dem konkluderer, at det ikke er sikkert, at køb af CO2-kreditter er en effektiv metode til at bekæmpe klimakrisen. 

I en af delrapporterne konstaterer de, at der generelt kan være risici, når virksomheder bruger kreditter til at kompensere med, og at det desuden utilsigtet kan bremse omstillingen mod nettonul og mindske finansiering til klimaprojekter. Som ellers er de gængse argumenter for brug af klimakompensationsværktøjer.

Kan skabe problemer for gode projekter

Børsen Bærdygtig har interviewet Simon Bager, teknisk direktør i Klimate, som arbejder med klimaprojekter, der fanger og lagrer CO2 fra atmosfæren, og har fået hans bud på konsekvenserne af SBTi’s foreløbige resultater. For brugen af kreditter er udbredt i dansk erhvervsliv. 

“Det kan være med til at mindske tilliden til instrumentet. På kort sigt tror jeg, at det her vil betyde, at det traditionelle karbonmarked får det endnu sværere. Og det er til dels måske også, fordi mange af projekterne er dårlige,” siger han.

Historier om dårlige kreditter florerer da også i medier i ind- og udland. Om salg af ikke-eksisterende projekter eller salg af samme projekt flere gange, udført af alt fra Shell til kriminelle bander i Brasilien.  

Simon Bager fortæller til Børsen Bæredygtig, at han frygter at også de ”gode” klimakreditter kommer til at lide under den nuværende mangel på afklaring på det frivillige CO2-marked.  F.eks. Klimates 32 aktive projekter flere steder i verden, som bl.a. indfanger CO2 fra biogasanlæg og biokul og lagrer det i marker.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

21.05.2026CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby