Nu skal indkøb være cirkulært – og det er ikke så kompliceret som det lyder

Den traditionelle lineære forbrugsbaserede model er på vej til at blive erstattet af en cirkulær model, som skaber mere bæredygtige forretningsmodeller. Både målt på CSR og økonomi. Hvad betyder det for indkøb og ledelse af forsyningskæden? Bare rolig, det er ikke så kompliceret, som det lyder, siger ekspert. Tag det trin-for-trin og hold det enkelt.

De fleste ledere i indkøb og operations kender naturligvis ikke det fulde svar på spørgsmålet om, hvordan de indfører cirkulært indkøb. Men fortvivl ikke, det er heller ikke nødvendigt. Mit væsentligste råd er: Tag det trin for trin og hold det enkelt”, fortæller Marcel Jacobs. Foto: Circl8..

09.01.2021

Poul Breil-Hansen, CSR.dk

De fleste har sikkert hørt om cirkulær økonomi, og også at supply chain spiller en hovedrolle i overgang fra lineær til cirkulær økonomi. Flere og flere virksomheder bevæger sig ind på den cirkulære bane, fordi det er en af de mest effektive og radikale rammeværker eller modeller for en virksomheds arbejde med at blive bæredygtig. Eller mere bæredygtig. Og bæredygtighed er godt i gang med at blive en central konkurrenceparameter i mange sektorer.

Men hvordan indfører man cirkulært indkøb, hvis man arbejder i sourcing eller supply chain afdelingen i en mellemstore eller stor virksomhed? Det har hollænderen Marcel Jacobs arbejdet praktisk med i en del år som Director Supplier Sustainability i Royal Philips og før det som Senior Manager Environmental Strategy i Office Depot Europe. Han har siden 2018 drevet konsulentvirksomheden Circl8, som blandt andet tilbyder hjælp til lige præcis overgangen fra lineært til cirkulært indkøb og forretningsudvikling. Det fortalte han om i november måned 2020 på webinaret Tirsdagsgæsten, der er et ugentligt online formum for supply chain professionelle arrangeret af Optilon.

Rom blev ikke bygget på én dag
”Operations og indkøb er helt centrale for at indføre cirkulær økonomi i en virksomhed. De fleste ledere i indkøb og operations kender naturligvis ikke det fulde svar på spørgsmålet om, hvordan de indfører cirkulært indkøb. Men fortvivl ikke, det er heller ikke nødvendigt. Mit væsentligste råd er: Tag det trin for trin og hold det enkelt”, fortæller Marcel Jacobs og tilføjer:

”Der er en tendens til, at cirkulær økonomi bliver fremstillet på en meget kompleks måde med alt for mange informationer på én gang – samtidig med at der mangler gennemsigtighed i værdikæden. Jeg oplever, at mange erhvervsledere og indkøbschefer bliver overvældet og handlingslammet”.

Han har i konsulenthuset Circl8 udviklet en integral tilgang til implementering af cirkulær sourcing og supply chain management baseret på det kendte og etablerede rammeværk 9R. 9R kan fungere som en faciliterende ramme for overgangen fra lineær til cirkulær forsyningskæde, se figur 1.

Figur 1.

Men det er Marcel Jacobs’ erfaring, at 9R ikke kan stå alene, og han har derfor udviklet Circl8’s integrale tilgang, som skal gøre det lettere for indkøb og supply chain at indføre cirkularitet. Det sker gennem inddragelse af interessenter, delt ansvar og styring af progression, se figur 2.

Figur 2.

Tag hånd om ressourcerne
”De fleste produkter er designet til en lineær forsyningskæde, hvor de bliver produceret, solgt, brugt og smidt ud. Det er den lineære tankegang, der skal ændres til en cirkulær tankegang, hvor materialerne og ressourcerne indgår i et cirkulært kredsløb. Men det sker jo ikke hen over natten, det tager tid. Det vigtige er at formulere en cirkulær ambition og så indføre det nye perspektiv i forsyningskæden trin for trin”, fortæller han.

Marcel Jacobs understreger, at det ikke handler om perfektion, men om perspektiv og tilgang. Start med et eller to produkter og høst læring. Cirkulære forsyningskæder bliver i høj grad et spørgsmål om ”resource management” og transformation af forsyningskædedesignet, så det understøtter et lukket kredsløb af ressourcer, der fjerner affald. Han understreger også, at rammeværket 9R for eksempel understøtter mindst to af SGD-målene, nemlig SDG 12 om ”sustainable consumption and production” og SDG 13 om ”climate action”.

Han fremhæver, at der allerede findes mange eksempler på forsyningskæder, der indeholder cirkulære koncepter. Han nævner for eksempel:

  • Print-per-side som reducerer papirforbrug, integrerer digitalisering med lavere total cost of ownership.
  • Appelsinskræl som restprodukt ved juice-produktion finder anden anvendelse.
  • Affaldsplast bliver genanvendt i nye produkter som solbriller m.m.
  • Rolls-Royce flymotorer er begyndt at leje motorer ud på timebasis ”Power by the hour”.

Seks trin til at komme i gang
Marcel Jacobs’ forslag til enkel og trinvis fremgangsmåde lyder:

  1. Udbred viden om og opmærksomhed på cirkularitet i organisationen – elementær viden til alle.
  2. Fastlæg nuværende status – saml data.
  3. Gå på opdagelse i muligheder – dialog med andre funktioner og fagligheder med henblik på at udvikle ”jeres” model.
  4. Samarbejd og fælles udvikling af ”jeres” model.
  5. Gennemfør en test og bliv klogere – learning by doing.
  6. Forbedr ”jeres” model – vær opmærksom på lønsomhed og skalerbarhed.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

25.05.2026CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby