Nordlux skaber arbejdspladser i Vietnam

Sammen med Danida har den nordjyske lampeproducent nordlux sat sig for at gøre en forskel på en vietnamesisk fabrik.

08.12.2008

CSR.dk

Den jyske lampeproducent nordlux vil gerne ændre verden, og derfor indgik virksomheden et samarbejde Danida om at få en produktion op at køre i Vietnam. De første varer fra den vietnamesiske produktionsfabrik er landet i Danmark.
I opstartsfasen støttede Danida projektet med penge, der er øremærkede til at skabe beskæftigelse i ulandene samt til at træne og undervise medarbejderne i kvalitetsnormer og bæredygtig produktion.

Udsugning og nye toiletter
Det første, der skete på fabrikken, da nordlux kom til var et nyt fokus på de sanitære forhold.
En af de første ting, der er sat fokus på, er de sanitære forhold på fabrikken.
”De ansatte er meget begejstrede for de forbedringer, som vores samarbejde har medført. Flere af dem har taget deres familier med ind på fabrikken for at vise dem de nye toiletter. Men også det øgede fokus på uddannelse i bæredygtig produktion interesserer medarbejderne derude,” siger nordluxs produktionschef Peder B. Sørensen.
En anden vigtig forbedring er et slibe- og polerrum med udsugning og vakuum. De vietnamesiske arbejdere var vant til at sidde i lukkede arbejdsrum, uden udluftning, når de skulle slibe metallet til lamperne. I en dansk virksomhed var den aldrig gået, og det nye slibe- og polerrum skåner medarbejderne for slibestøvet og opfylder EU’s standarder for arbejdsmiljø. Sikkerhedsmæssigt er alle fabrikkens stanser og hydrauliske maskiner sikret med tohåndsudløsere og en lysgitterfunktion.

Foregangsland
Peder B. Sørensen giver udtryk for, at der ligger mere og andet bag samarbejdet end ønsket om at producere billige lamper.
”Vi har nogle klare holdninger, og vi vil gerne føre dem ud i livet. Danmark skal være et foregangsland for udviklingen af ulandene, og derfor har vi søsat samarbejdet med fabrikken i Vietnam. Vi er langt foran deres udvikling, så det er vores pligt at formidle vores viden videre,” forklarer han.
Som en del af nordluxs strategi vil virksomheden gerne arbejde hen mod en højere og højere grad af social ansvarlighed, som på sigt kan munde ud i en CSR-strategi.
”Vi foretrækker at aktivere ét projekt af gangen, løbende at tilføje projekter, hvor det giver mening samt at udvikle de projekter, vi har. Vi har allerede forbedret mange forhold derude, men det er en langsom proces at arbejde med social ansvarlighed og CSR, og det er vigtigt at acceptere. Vi kan ikke ændre verden fra dag til dag – men vi kan præge den og trække den i den rigtige retning. Man skal overholde det, man lover og ikke at sætte overlæggeren for højt. Og det er afgørende, at man kender det land, man samarbejder med. Derfor besøger vi fabrikken i Vietnam tre til fire gange om året, og vi har ansat en dansker derude til at følge processerne og afrapportere,” siger Peder B. Sørensen.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online