Nordlux skaber arbejdspladser i Vietnam

Sammen med Danida har den nordjyske lampeproducent nordlux sat sig for at gøre en forskel på en vietnamesisk fabrik.

08.12.2008

CSR.dk

Den jyske lampeproducent nordlux vil gerne ændre verden, og derfor indgik virksomheden et samarbejde Danida om at få en produktion op at køre i Vietnam. De første varer fra den vietnamesiske produktionsfabrik er landet i Danmark.
I opstartsfasen støttede Danida projektet med penge, der er øremærkede til at skabe beskæftigelse i ulandene samt til at træne og undervise medarbejderne i kvalitetsnormer og bæredygtig produktion.

Udsugning og nye toiletter
Det første, der skete på fabrikken, da nordlux kom til var et nyt fokus på de sanitære forhold.
En af de første ting, der er sat fokus på, er de sanitære forhold på fabrikken.
”De ansatte er meget begejstrede for de forbedringer, som vores samarbejde har medført. Flere af dem har taget deres familier med ind på fabrikken for at vise dem de nye toiletter. Men også det øgede fokus på uddannelse i bæredygtig produktion interesserer medarbejderne derude,” siger nordluxs produktionschef Peder B. Sørensen.
En anden vigtig forbedring er et slibe- og polerrum med udsugning og vakuum. De vietnamesiske arbejdere var vant til at sidde i lukkede arbejdsrum, uden udluftning, når de skulle slibe metallet til lamperne. I en dansk virksomhed var den aldrig gået, og det nye slibe- og polerrum skåner medarbejderne for slibestøvet og opfylder EU’s standarder for arbejdsmiljø. Sikkerhedsmæssigt er alle fabrikkens stanser og hydrauliske maskiner sikret med tohåndsudløsere og en lysgitterfunktion.

Foregangsland
Peder B. Sørensen giver udtryk for, at der ligger mere og andet bag samarbejdet end ønsket om at producere billige lamper.
”Vi har nogle klare holdninger, og vi vil gerne føre dem ud i livet. Danmark skal være et foregangsland for udviklingen af ulandene, og derfor har vi søsat samarbejdet med fabrikken i Vietnam. Vi er langt foran deres udvikling, så det er vores pligt at formidle vores viden videre,” forklarer han.
Som en del af nordluxs strategi vil virksomheden gerne arbejde hen mod en højere og højere grad af social ansvarlighed, som på sigt kan munde ud i en CSR-strategi.
”Vi foretrækker at aktivere ét projekt af gangen, løbende at tilføje projekter, hvor det giver mening samt at udvikle de projekter, vi har. Vi har allerede forbedret mange forhold derude, men det er en langsom proces at arbejde med social ansvarlighed og CSR, og det er vigtigt at acceptere. Vi kan ikke ændre verden fra dag til dag – men vi kan præge den og trække den i den rigtige retning. Man skal overholde det, man lover og ikke at sætte overlæggeren for højt. Og det er afgørende, at man kender det land, man samarbejder med. Derfor besøger vi fabrikken i Vietnam tre til fire gange om året, og vi har ansat en dansker derude til at følge processerne og afrapportere,” siger Peder B. Sørensen.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

13.05.2026NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

CSR.dk

Nye emballageregler presser globale supply chains

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V