Nordlux skaber arbejdspladser i Vietnam

Sammen med Danida har den nordjyske lampeproducent nordlux sat sig for at gøre en forskel på en vietnamesisk fabrik.

08.12.2008

CSR.dk

Den jyske lampeproducent nordlux vil gerne ændre verden, og derfor indgik virksomheden et samarbejde Danida om at få en produktion op at køre i Vietnam. De første varer fra den vietnamesiske produktionsfabrik er landet i Danmark.
I opstartsfasen støttede Danida projektet med penge, der er øremærkede til at skabe beskæftigelse i ulandene samt til at træne og undervise medarbejderne i kvalitetsnormer og bæredygtig produktion.

Udsugning og nye toiletter
Det første, der skete på fabrikken, da nordlux kom til var et nyt fokus på de sanitære forhold.
En af de første ting, der er sat fokus på, er de sanitære forhold på fabrikken.
”De ansatte er meget begejstrede for de forbedringer, som vores samarbejde har medført. Flere af dem har taget deres familier med ind på fabrikken for at vise dem de nye toiletter. Men også det øgede fokus på uddannelse i bæredygtig produktion interesserer medarbejderne derude,” siger nordluxs produktionschef Peder B. Sørensen.
En anden vigtig forbedring er et slibe- og polerrum med udsugning og vakuum. De vietnamesiske arbejdere var vant til at sidde i lukkede arbejdsrum, uden udluftning, når de skulle slibe metallet til lamperne. I en dansk virksomhed var den aldrig gået, og det nye slibe- og polerrum skåner medarbejderne for slibestøvet og opfylder EU’s standarder for arbejdsmiljø. Sikkerhedsmæssigt er alle fabrikkens stanser og hydrauliske maskiner sikret med tohåndsudløsere og en lysgitterfunktion.

Foregangsland
Peder B. Sørensen giver udtryk for, at der ligger mere og andet bag samarbejdet end ønsket om at producere billige lamper.
”Vi har nogle klare holdninger, og vi vil gerne føre dem ud i livet. Danmark skal være et foregangsland for udviklingen af ulandene, og derfor har vi søsat samarbejdet med fabrikken i Vietnam. Vi er langt foran deres udvikling, så det er vores pligt at formidle vores viden videre,” forklarer han.
Som en del af nordluxs strategi vil virksomheden gerne arbejde hen mod en højere og højere grad af social ansvarlighed, som på sigt kan munde ud i en CSR-strategi.
”Vi foretrækker at aktivere ét projekt af gangen, løbende at tilføje projekter, hvor det giver mening samt at udvikle de projekter, vi har. Vi har allerede forbedret mange forhold derude, men det er en langsom proces at arbejde med social ansvarlighed og CSR, og det er vigtigt at acceptere. Vi kan ikke ændre verden fra dag til dag – men vi kan præge den og trække den i den rigtige retning. Man skal overholde det, man lover og ikke at sætte overlæggeren for højt. Og det er afgørende, at man kender det land, man samarbejder med. Derfor besøger vi fabrikken i Vietnam tre til fire gange om året, og vi har ansat en dansker derude til at følge processerne og afrapportere,” siger Peder B. Sørensen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Optimering af biodiversitet: Hunger Games møder Minecraft

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg