Nemmere at klare opgaven med producentsansvar

Det skal være lettere for virksomheder omfattet af flere forskellige producentansvar at løfte den administrative byrde. Derfor har Danmarks største kollektivordning for emballage, VANA, og nordens førende kollektivordning på elektronikområdet, Recipo, indledt et samarbejde.

Foto: 123rf.com

26.03.2025

CSR.dk

Det overordnede formål med et producentansvar er at motivere virksomhederne til grønnere løsninger. For når virksomhederne skal registrere, indberette og betale for specifikke varer og materialer, som de sætter på markedet, bliver det økonomisk fordelagtigt at vælge de mere bæredygtige tilgange. 

Mere end 2000 danske virksomheder er allerede omfattet af producentansvaret for elektronik og batterier. Fra 1. oktober 2025 vil ca. 7.000 virksomheder være omfattet af et producentansvar for emballage. Det nye producentansvar for emballage forventes at koste producenterne omkring 2,35 mia. kr. om året, som skal finansiere indsamling, sortering og genanvendelse af materialet. 

I Danmark er der syv forskellige producentansvar, og det er ikke unormalt, at virksomheder er omfattet af mere end et enkelt producentansvar. Derfor er de kollektive producentansvarsordninger VANA og Recipo nu gået sammen om at tilbyde en samlet løsning for emballage, elektronik og batterier. 

”Det er vores klare indtryk, at de danske virksomheder foretrækker en nem og sikker løsning, hvor de kan få løst deres forskellige producentansvar samlet – af kollektivordninger som hver især er eksperter indenfor deres område. Det tilbyder vi dem nu,” siger VANAs adm. direktør Marianne Roed Jakobsen. 

Fakta om VANA og Recipo

Den kollektive ordning VANA er stiftet af Dansk Industri, Dansk Erhverv, Landbrug & Fødevarer og DagSam. VANA har mange af landets største virksomheder blandt sine medlemmer, og er den største kollektivordning for emballage i Danmark. 

Recipo er Nordens førende partner for producentansvar for elektronik og batterier og har lignende samarbejder i Sverige og Finland for at gøre det lettere for elektroniksælgende virksomheder at leve op til lovkravene på hele det nordiske marked og tage ansvar for funktionel genanvendelse. 

Rapporteringen tynger mange virksomheder 

Når det udvidede producentansvar for emballage træder i kraft i Danmark den 1. oktober, bliver ca. 7000 virksomheder omfattet af det. Så får alle virksomheder, som sætter emballage på det danske marked, ansvaret for emballagen i hele dens livscyklus - også efter at emballagen er tom og ligger affaldssorteret hos slutbrugeren. 

I forvejen er der - foruden batterier og elektronik - også producentansvar for biler, filtre til tobaksvarer og engangsplastprodukter. En kollektiv producentansvarsordning - som f.eks. VANA og Recipo - tilbyder i den forbindelse at varetage et eller flere producentansvar for ordningens medlemsvirksomheder. Så medlemmerne i stedet kan koncentrere sig om deres kerneforretning. VANA er således Danmarks største kollektive ordning på emballage, mens Recipo er Nordens førende partner for producentansvar for elektronik og batterier.    

"Mange virksomheder fremhæver, at papirarbejdet omkring bæredygtighed er blevet så omfattende, at det lægger hindringer i vejen for det daglige arbejde. Vores samarbejde med VANA betyder, at virksomheder kan indberette deres salg af batterier, elektronik og emballage ét sted," siger Per Runchel, som er landechef for Recipo i Danmark.

Kun ét rapporteringssystem 

Virksomheder, der er omfattet af producentansvar i Danmark – uanset om det drejer sig om elektronik, emballage eller begge dele – skal betale for indsamling, sortering og genanvendelse af de mængder, de markedsfører. Derudover skal de registrere sig hos Dansk Producentansvar og løbende rapportere salgs- og affaldsmængder korrekt.

VANAs og Recipos nyetablerede samarbejde betyder, at virksomheder, der er omfattet af flere producentansvar, fremadrettet kun behøver én aftale for at indberette deres salg af batterier, elektronik og emballage. Dette forenkler og skaber en mere effektiv håndtering af producentansvaret. 

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.08.2025CSR.dk

Danske virksomheder rykker på cirkulær økonomi – resultaterne kan mærkes

11.08.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Walk the sustainable Talk - Formland

07.08.2025CSR.dk

Grøn energipark skal huse nyt datacenter

05.08.2025Plastic Change

Sponseret

Afgørende FN-forhandlinger om plastik begynder i dag: Danmark sidder for bordenden

04.08.2025CSR.dk

Zoologisk Have og superbrand går sammen om ansvarlig kollektion for verdens dyr og natur

30.07.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Design med sjæl - FW25 nyheder fra OOhh

21.07.2025CSR.dk

Fra drikkekarton til bil

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia