Name it vil have grønt image

Bestsellers børnetøjsmærke Name it, som sidste år fik smæk i medierne på grund af en sag om kemikalier i tøjet, lancerer nu en butikskampagne, der skal trække tøjmærkets image i den grønne retning.

09.08.2012

CSR.dk

Name it, der er et børnetøjsmærke under Bestseller-koncernen, satser på genbrug og miljøhensyn med den nye butikskampagne, ”Rethink, return and re-use”.

Idéen er, at forbrugerne skal aflevere deres brugte tøj og sko i Name It-butikkerne, hvor man så vil sørge for miljørigtig afskaffelse og genanvendelse af det.

Kampagnen køres i samarbejde med det tyske firma I:CO (der står for I Collect), som sørger for at sende tøjet til en sorteringsplantage, hvorfra det ryger videre til genbrug eller nedbrydes til fibre. Fibrene bliver derefter sendt videre til tekstilproducenter, som kan genbruge fibrene.

Bestseller har rettet op siden kemikaliesagen
Det nye tiltag kommer efter en massiv mediestorm sidste sommer, hvor det kom frem, at Bestseller har solgt børnetøj med for højt indhold af azofarvestoffer i Danmark og ti andre lande. Stoffet er på EU’s liste over forbudte kemikalier.

Bestseller valgte at imødegå mediestormen ved at nøjes med små notitser i butikkerne og på egen hjemmeside i stedet for at kommunikere problemet bredt ud, hvilket har fået meget kritik via medier og bloggere.

Lykke Juulsen, der er PR-ansvarlig for Name It hos Bestseller, afviser over for markedsforing.dk , at den nye kampagne er et forsøg på at rette imaget op fra sidste års kemikaliesag.

"Den sag var bestemt uheldig, men vi erkendte fejlen og ændrede vores procedurer, så vi fremover sikrer, at eventuelle lignende situationer vil blive håndteret korrekt. Så der er ingen sammenhæng," siger hun.

Bestsellers nye kampagne kører fra den 20. august i danske og svenske Name It butikker. Det endelige mål er, at fibrene i tøjet bliver genanvendt uendeligt.

-KH

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark