Name it vil have grønt image

Bestsellers børnetøjsmærke Name it, som sidste år fik smæk i medierne på grund af en sag om kemikalier i tøjet, lancerer nu en butikskampagne, der skal trække tøjmærkets image i den grønne retning.

09.08.2012

CSR.dk

Name it, der er et børnetøjsmærke under Bestseller-koncernen, satser på genbrug og miljøhensyn med den nye butikskampagne, ”Rethink, return and re-use”.

Idéen er, at forbrugerne skal aflevere deres brugte tøj og sko i Name It-butikkerne, hvor man så vil sørge for miljørigtig afskaffelse og genanvendelse af det.

Kampagnen køres i samarbejde med det tyske firma I:CO (der står for I Collect), som sørger for at sende tøjet til en sorteringsplantage, hvorfra det ryger videre til genbrug eller nedbrydes til fibre. Fibrene bliver derefter sendt videre til tekstilproducenter, som kan genbruge fibrene.

Bestseller har rettet op siden kemikaliesagen
Det nye tiltag kommer efter en massiv mediestorm sidste sommer, hvor det kom frem, at Bestseller har solgt børnetøj med for højt indhold af azofarvestoffer i Danmark og ti andre lande. Stoffet er på EU’s liste over forbudte kemikalier.

Bestseller valgte at imødegå mediestormen ved at nøjes med små notitser i butikkerne og på egen hjemmeside i stedet for at kommunikere problemet bredt ud, hvilket har fået meget kritik via medier og bloggere.

Lykke Juulsen, der er PR-ansvarlig for Name It hos Bestseller, afviser over for markedsforing.dk , at den nye kampagne er et forsøg på at rette imaget op fra sidste års kemikaliesag.

"Den sag var bestemt uheldig, men vi erkendte fejlen og ændrede vores procedurer, så vi fremover sikrer, at eventuelle lignende situationer vil blive håndteret korrekt. Så der er ingen sammenhæng," siger hun.

Bestsellers nye kampagne kører fra den 20. august i danske og svenske Name It butikker. Det endelige mål er, at fibrene i tøjet bliver genanvendt uendeligt.

-KH

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026DTU

Sponseret

Building Sustainable Leadership: Simon Kofod-Svendsen's Executive Education Journey

15.06.2026NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Tre råd til at komme i gang med biodiversitet i værdikæderne

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online