Modefirmaer bruger færre kemikalier i forsyningskæden

Milliardvirksomheder som H&M og Adidas har forbedret indsatsen, når det handler om at neddrosle brugen af kemikalier i forsyningskæden.

Flere af de største aktører i tekstilbranchen nedsætter andelen af kemikalier, der bliver anvendt i alle dele af forsyningskæderne. .

17.04.2015

CSR.dk

Nogle af verdens største mode- og tekstilproducenter som H&M, Adidas, Benetton og Levi’s, har alle gjort en aktiv indsats for at sikre en grønnere forsyningskæde med færre kemikalier. Det skriver branchemediet Supplymanagement.com.

Således viser en opgørelse fra Greenpeace, at flere af verdens største producenter, der står for ti procent af omsætningen i verdens samlede tekstilbranche, gør en aktiv indsats for at blive fri af kemikalier. Kemikalier, som tekstilindustrien historisk set har været storbruger af.  

Læs også: Miljømærker hjælper virksomheders grønne indkøb

Greenpeace oplyser blandt andet, at verdens anden største modefirma, svenske H&M, helt har stoppet brugen af PFC-kemikalier, mens Adidas og Benetton har haft gang i selvransagelsen og holder skarpt øje med, hvilke kemikalier de bruger i alle dele af deres forsyningskæde.

Kampagnestaben fra Greenpeace, der står bag projektet Detox Catwalk, mener, at det er global lovgivning om brugen af kemikalier for tekstilbranchen, der har gjort udslaget.

Dog forårsager branchen fortsat store miljømæssige problemer - blandt andet i den indonesiske hovedstad Jakarta, hvor 80 procent af vandet vurderes som forurenet grundet tekstilindustrien.

Læs også: Burberry vil fjerne giftige kemikalier i deres tøj

Af virksomheder som Greenpeace kritiserer for ikke at gøre nok, er blandt andre danske Bestseller, samt highend-brands som Hermès, Giorgio Armani, Versace og Dolce Gabbana. 

-JPN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online